Nebezpečí obezity

Obecně je člověk obézní, když jeho váha přesahuje o pětadvacet procent ideální váhu (podle pohlaví a věkové kategorie). Takzvaná endogenní obezita vzniká z poruch hormonálních a metabolických (látkové výměny); exogenní obezita vzniká z přejídání. V prvním případě může navrhnout účinnou a přijatelnou léčbu jedině lékař; ve druhém případě musí obézní člověk sám přijmout plnou odpovědnost za přehodnocení určitých stravovacích návyků, aby si uchránil zdraví.

Obezita hraje důležitou roli při vzniku některých onemocnění: cukrovky typu II, dýchacích potíží (často je doprovází chrápání ve spánku), zánětu šlach, artrózy v kolenou a kyčlích, zvýšené citlivosti na bolest, nebezpečí vzniku pooperačních komplikací jako zánět žil, špatné hojení jizev a infekce.

Obézní osoby jsou ve větším nebezpečí vzniku rakoviny: u žen rakoviny prsu, dělohy, vaječníků a žlučníku, u mužů rakoviny prostaty, tračníku a konečníku.

Každé zvýšení váhy nutí organismus, aby vyráběl doplňující krevní cévy k výživě nových tkání. Krev, která má přivádět kyslík do mozku, se zdržuje ve zvětšeném objemu těla a srdce musí pracovat mnohem usilovněji, aby ji přečerpalo i do hlavy.

Když se nahromadí příliš tuku v oblasti nad pupkem, což je častý případ u mužů, hrozí větší nebezpečí cévních onemocnění, arteriální hypertenze (vysoký tlak), cukrovka a hyperinzulinismus. Když k hromadění tuku dochází v oblasti pod pupkem, což je častější u žen, vede to nejen k estetickým problémům, jako je celulitida, ale i ke křečovým žílám, nebezpečí bederní artrózy, artrózy v kolenou a v kyčlích. Kromě toho se při velké obezitě člověk obtížně pohybuje a to může vést k izolací a opuštěnosti.


Zdroj: Nezačínejte stárnout - Marie Paule Dessaintová - Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (54)

 • Obrázek uživatele SOBKOVÁ
  SOBKOVÁ (anonym)

  Holky,nenalette na drahe kury jako ja, sama jsem absolvovala 12 masazi vacupressem a zcela bez uspechu, dokonce bez ztraty slibovaneho objemu a naopak mi na stehnech vystouply dve ohromne zily, o kterych jsem doposud nemela ani poneti. Takze skore: minus 4000,-Kc, 3x tydne masaze po 2 hodinach aa vysledny pocit: jsem hloupa. Pekne vanoce vsem a za usetrene penize si radeji jedte na hory nebo zahrajte tenis, jen je proboha necpete do Studia LINIE!!! Hodne uspechu preje vsem Lenka.

  Pro 19, 2001
 • Obrázek uživatele Kveta Zazvorkova
  Kveta Zazvorkova (anonym)

  Milá Lenko a ostatní, není dobré,že pomlouváš vacupress.Je skvělý.Zřejmě jsi nedodržovala vše,co se Ti doporučilo.Někdo si totiž myslí, že se bude cpát k prasknutí a vacupress ho zbaví letitých špeků.Musí se dodržet pitný režim a vhodná skladba potravin.Já jsem s ním měla skvělé výsledky.Tak neuváděj lidi v omyl jen proto, že u Tebe se to nepovedlo.Zřejmě je chyba někde jinde.Naopak, působí i proti vráskám, striím, celilitidě a otokům nohou.Zlepšuje celkově zdravotní stav.Dámy, fakt se nenechte odradit.Najdete ho i v Budějovicích,Chelčického ul.salon Panenki.

  Feb 06, 2005
 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  No, pokud člověk dodrží slušný jídelníček, nepotřebuje nějaký cosipress. Je totiž otázka, jestli by nestačil samotný jídelníček a pohyb.

  Kvě 12, 2009
 • Obrázek uživatele Sabina
  Sabina (anonym)

  Já jsem chtěla manžela donutit zhubnout kvůli chrápání. Není sice nijak zvlášť tlustý, ale to chrápání se nedá vydržet a i když jsem si lehla do jiné místnosti, stejně jsem ho slyšela. Byla jsme z toho zoufalá, ale pak mi kamarádka lékárnice poradila sprej proti chrápání Pssst! a problém se vyřešil. Manžel po něm chrápe jen úplně minimálně. Oproti tomu, jak chrápal dříve je to rajska hudba, která mě víc uspává než budí :-) Takže je po hubnutí a jsme spokojení oba.

  Črv 24, 2012
 • Obrázek uživatele pola
  pola (anonym)

  Já jsem chtěla manžela...chrápaní je velmi nebezpečné a žadný sprej proti tomu nepomůže, tvůj manžel musí zhubnout!

  Srp 09, 2016
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  můj také chrápe, řekni mu aby zhubl, je to na nic!!

  Srp 12, 2016
 • Obrázek uživatele Sara
  Sara (anonym)

  můj také chrápe, řekni mu...Kup mu nějaké prášky na hubnutí, možná se podaří... Můj bral Piperine Forte a ztratil několik kilo, ale po all inclusive dovolené znovu přibral... Je třeba také omezovat pivo a tlusté jídlo ale jak znám chlapy to nepůjde.

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele teda
  teda (anonym)

  Kup mu nějaké prášky na...ta reklama už mne unavuje. Jedině trotl by si ten polský podvod koupil.

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Kup mu nějaké prášky na...jistě, žadný chlap z vlastní vůli nezačne hubnout. pivní břícho je jich největší přítel!

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  Kup mu nějaké prášky na...můj chlap má zvýšené riziko infarktu a stále je tlusté jídlo a pije hodně piva, už opravdu nevím co s tím udělat. možná ty tablety pro omezení chuti není takové zle...

  Srp 18, 2016
 • Obrázek uživatele Koupit
  Koupit (anonym)

  můj chlap má zvýšené...chlapovi tablety proti žraní a pivu, to jsi mě rozesmála. Tak naivní snad nejsi

  Srp 18, 2016
 • Obrázek uživatele Jaromir
  Jaromir (anonym)

  můj chlap má zvýšené...včera jsem se dozvěděl že také mám riziko infraktu a konečně musím rychle zhubnout 25kilo. a chcí to udělat. můžeš napsat něco víc o těch tabletach na omezení chuti? díky!

  Srp 26, 2016
 • Obrázek uživatele Jarouši (reklamní blbko)
  Jarouši (reklam... (anonym)

  včera jsem se dozvěděl že...ta pipča ti nepomůže, už je to profláklý podvod.

  Srp 26, 2016
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  včera jsem se dozvěděl že...můj chlap ještě je nevyzkoušel, ale četla jsem že fungujou docela dobře na omezení chuti. výtažek z pepře hřeje tělo a proto pomáhá palit tuk. přečti si názory na internetu, je jich hodně.

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele jo
  jo (anonym)

  můj chlap ještě je...a mimo stránek toho poskýho šuntu, kde ho samozřejmě prodavačky chválí, Pipču všude zatracují. Vyhozené prachy a ještě jak je z firmy vytlouct. Mimochodem, když uvidíte v Aktivních tématech několik najednou aktivních o hubnutí, jde samozřejmě o jednu osobu, která tady jako vždy dělá dav a vychvaluje šunt pipču.

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele Jaromir
  Jaromir (anonym)

  můj chlap ještě je...názorů je hodně, většina pozitivní, našel jsem také několik negativních recenzí, ale kolik lidí, tolik názorů ;-) ještě jsem se nerozhodl co udělat s obezitou, ale manželka má v Praze kamarádku dietoložku a chce abych se s ní setkal

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele Jaromíre (?),
  Jaromíre (?), (anonym)

  názorů je hodně, většina...proč tolik nicků z ajpiny??? Realita: 20% pozitivních recenzí - od dealerů a 80% od opravdových uživatelů.

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele Jaromir
  Jaromir (anonym)

  život v době internetu... nigdy nevíš kdo píše pravdu, a kdo lže. jakkoliv věřím lidem a zřídka jsem zklamaný

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  ahoj, je mi 37 a vážím 145kg a jsem se rozhodla že konečně musím zhubnout. prosím o nějaké tipy!

  Zář 04, 2016
 • Obrázek uživatele rada
  rada (anonym)

  ahoj, je mi 37 a vážím...no, to brzy. Jdi k lékaři. Hlavně nejez piperinu, to už je o život.

  Zář 04, 2016
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  ahoj, je mi 37 a vážím...omez jídlo a začneš hubnout

  Zář 08, 2016
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  ahoj, je mi 37 a vážím...Heleno, taková vysoká váha, musí jít ze začátku velmi rychlo dolů, už jen proto že máš z čeho ubírat. Stačí pár dní vydržet a omezit se v jídle a uvidíš;-)

  Zář 08, 2016
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  omez jídlo a začneš hubnoutsnažila jsem omezit jídlo ale to vůbec nejde, máte nějaké tipy??

  Zář 08, 2016
 • Obrázek uživatele (___.___)
  (___.___) (anonym)

  Jó k ledničce pořádnej zámek a nášlapnou minu! Nežer tolik a začni se hejbat.Víš kolik už máš přes jateční váhu? Ani na jatka už by tě nevzali. Pukneš jak sud! Začni se sebou konečně něco dělat a pokud nemáš dost své síly tak požádej někoho třeba z rodiny ať tě někam zavřou a nedají ti nic než čistou vodu a za několik dní už nebudeš ani muset být zavřená v nějakém chlívku!

  Zář 08, 2016
 • Obrázek uživatele Vanesa
  Vanesa (anonym)

  Je mi 12 a vážím 60,6 mám zhubnout moje kámoška říká že ne že mám přibrat?

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Obezita patří mezi chronické nemoci, které se vyvíjejí plíživě. Dřív se jezdilo v létě na hory a v zimě na lyže a tím se vlastně dorazili ty kila navíc,dnes o prázdninách řada dětí sedí na prdeli u počítače a cpe se sladkým.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Zajímavé jak Ukáčka poněkud trvrději pracující jsou stále obézní,zejména ženy. No pochopil jsem to,když jsem se jednou podíval do jejich prodejny tradičních jídel...To se koupe v mouce a tuku.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Přibývá anorektiček a také lidí co z dětské obezity plynule přejdou do dospělé.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Prostě se naučit vařit dnes není jen tak. Pak se to dohání jak se dá něčím jiným,ale nejde to,tělo to po čase přestane brát a začne chtít něco jiného,začne zadržovat vodu nebo nějak jinak kolabovat. Často je vidět kolabující anorektičky někde v obchodních centrech co se snad ve 40ceti po dlouhé době různého trávení se a půstu zhroutí na procházce po obchodním centru a prostě se jim musí zavolat záchranka.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Je to také o koření a zdravých návycích kulturně podložených. Např. ve Francii je zvykem jíst Římský letuce salad což je kadeřavý salát s ingrediencemi a je to chutné a zdravé. V situaci,kdy se v dospělosti chcete přeučit na jiný typ stravování je změna těžká,ale doufám,že ne nemožná. Co do toho ale nezapadá je pivo,protože spláchnout salát dvěma pivy nedělá dobré zažívání. Chce to kompletně si změnit stravovací návyky a to začíná zpravidla od snídaně.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Nějaké vynechávná jídel a zadržování hladu alkoholem a cigaretami z vás možná sice udělá zdravěji vypadajícího člověka,ale tělo si šizení časem vybere zpátky,takže na stravování typu cigáro kafe,pivo a chlebíček denně bych moc nesázel.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Navíc dieta ,tedy šizení se po krátkou dobu vede jen k úspornému trávení,takže je využito daleko více energie z potravy a téměř se znásobí efektivita a pak nakonec skončíte u toho chlebíčku denně a pivu či vínu a cigáru a máte jakoby slušnou postavu stejnou jako někdo kdo jí zdravě a pravidelně.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele Ješte
  Ješte (anonym)

  Prostě se naučit vařit...jsem neviděla "často kolabující anorektičky". Kde hromadně kolabují?

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  jsem neviděla "často...V úterý v obchodním centru v Brně na Lužánkách.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  V úterý v obchodním centru...kolik jich tam hromadně zkolabovalo? A měly na krku ceduli, že jsou anorektičky nebo jak víš, že ta hromada žen /že ten hromadný kolaps nebyl v mmédiích?/ byly anorektičky?

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele Dvacet tyvogo jak kuželky
  Dvacet tyvogo j... (anonym)

  Je tedy dost možné, že jsme na cukru závislí, aniž bychom proti tomu mohli bojovat. Jak to ale poznat? Jíte sladké, rafinované potraviny nebo průmyslově zpracované potraviny, i když nemáte vlastně hlad? Cítíte se nafouklí a příliš plní kvůli častému přejídání? Máte chuť na nezdravé jídlo hned po tom, co jste podobné jídlo právě dojedli? Máte nějaké nebo všechny z těchto příznaků? Pokud ano, je načase konečně říci dost! Existuje mnoho expertů, včetně doktora Marka Hymana a Brooka Alprta, s jejichž pomocí byl sestaven tento dvoutýdenní plán, který vám pomůže zbavit se závislosti a chuti na sladkém. První týden Ještě než začnete, připravte se na to, že to nebude snadné. Asi přijdou momenty, kdy se nebudete cítit nejlépe a přijde chuť mlsat. Vždy si ale připomeňte, proč to děláte. Až se těmito dny probojujete, změní se vám život, zdraví, aktivita, psychika i nálada. První tři dny detoxu jsou ty nejtěžší. Musíte se jimi doslova prokousat bez jediného cukru včetně umělých sladidel. Můžete dík tomu také začít úspěšně hubnout, protože některým lidem bezsacharidová dieta pomůže nakopnout zpomalený metabolismus. 1. – 4. den Snídaně 3 vejce (Tak, jak je máte rádi. Do omelety můžete přidat špenát, zelenou papriku nebo jinou zelenou zeleninu.) Krůtí maso Černá káva nebo čaj Svačina 30 g oříšků (Ořechy nesolené a nepražené. Nejlepší volbou jsou mandle, kešu nebo vlašské ořechy.) Ořechy můžete vystřídat s řapíkatým celerem. Voda Oběd 200 g drůbežího masa nebo ryby Zelenina (Zeleniny můžete sníst, kolik chcete. Jediné, čemu se vyhýbejte, jsou hrášek, fazole, brambory a mrkev.) Neslazený čaj Svačina 45 g hummusu s řapíkatým celerem nebo okurkou nebo 3 natvrdo uvařená vejce Voda Večeře 200 g drůbežího masa nebo ryby Zelenina (Zeleniny můžete sníst, kolik chcete. Jediné, čemu se vyhýbejte, jsou hrášek, fazole, brambory a mrkev.) Voda Podle Alprova plánu můžete čtvrtý den detoxu přidat do svého jídelníčku jablko, nějaký mléčný výrobek a škrobovou zeleninu jako přílohu k jednomu z hlavních jídel. Pochutnáte si tedy konečně na kukuřici nebo hrášku. Tyto suroviny můžete jíst i v následujících dnech prvního týdne. 5. – 7. den Snídaně Ke stejné snídani, jako jste měli předchozí dny, můžete nyní přidat 30 g sýru nebo stejné množství řeckého jogurtu. Ten ovšem nesmí být slazený, s příchutí nebo s kousky ovoce. Svačina 45 g hummusu s řapíkatým celerem nebo okurkou nebo 3 natvrdo uvařená vejce nebo půl hrnku lesních plodů (borůvek, malin, ostružin nebo jahod) Voda Oběd 200 g drůbežího masa nebo ryby Zelenina (Zeleniny můžete sníst, kolik chcete. Vyhněte se škrobové zelenině, jako jsou například brambory.) Neslazený čaj Svačina 45 g hummusu s řapíkatým celerem nebo okurkou nebo 3 natvrdo uvařená vejce Voda Večeře 200 g drůbežího masa nebo ryby Zelenina (Zeleniny můžete sníst, kolik chcete. Vyhněte se škrobové zelenině, jako jsou například brambory.) Voda Druhý týden Nyní by měl být detox o něco snazší a snesitelnější. Aby se vám dodržoval ještě snáz, můžete v druhém týdnu přidat další porci lesních plodů, mléčného výrobku a zeleninu, jako jsou například sladké brambory (batáty). 8. – 14. den Snídaně 3 vejce a porce neslazené ovesné kaše s lesními plody Černá káva nebo čaj Svačina 30 g oříšků (Ořechy nesolené a nepražené. Nejlepší volbou jsou mandle, kešu nebo vlašské ořechy.) Ořechy můžete vystřídat s řapíkatým celerem. Voda Oběd 200 g drůbežího masa nebo ryby Zelenina (Zeleniny můžete sníst, kolik chcete.) Neslazený čaj Svačina 45 g hummusu s řapíkatým celerem nebo okurkou, celozrnné krekry nebo 3 natvrdo uvařená vejce Voda Večeře 200 g drůbežího masa nebo ryby Zelenina (Zeleniny můžete sníst, kolik chcete.) 120 g sladkých brambor nebo hrnek quinoi nebo hnědé rýže Voda

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Ve stručnosti tyto ingredience : vejce natvrdo, humus, zelenina bez škorobu kolik chcete, kuřecí a krůtí maso, ryby, prakticky nesolit a nekořenit, voda ne alkohol, černá káva, čaje neslazené vše samozřejmě a od 4 dne i sýry (ovšem asi ne ty z tavících solí).

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele hele
  hele (anonym)

  Ve stručnosti tyto...máš tam až šest vajec denně, to by asi nešlo.To bude teda detox

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele jojo
  jojo (anonym)

  84 vajec natvrdo za dva týdny

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  84 vajec natvrdo za dva týdnyKuřecí řízmy s různou zeleninou na různé způsoby a vejce k snídaňi s kafem mi nepřijde zas tak děsivé.Zvlášť když se může třeba s čočkou a s humusem. Je to modifikace Atkinsonovy metody,která se mi zdá nechutná a nepoužítelná,protože pak voní z huby jako tyranosaurovi a nejen z huby teda...

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Nejde tedy o to, že by to bylo nestravitelné, to spíš s tím cukrem to vyvolává zácpu, je to vhodné a kdo chce mít pěkné zdravě vypadající tělo a fungující zažívání tak si dopřeje tuto kůru zvlášť když dnes jde vše koupit a dělat si to z konzerv a maso se dá naložit chutně a pestře a udělat najednou na pánvi a vydrží několi dní,takže ušetříte jak čas tak peníze a vymýšlení nějakých českých jídel a za 14 dní budete vrtat dírku do pásku,aby vám nespadli kalhoty.A baby okolo po vás budou šílet.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  Ve stručnosti tyto...kde jsou ty hromady kolabujících anorektiček?

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  kde jsou ty hromady...Asi nemáš představivost,že to není na jednom místě,ale na různých,ale kdyby si udělal mezinárodní slet anorektiček tak ti tam skolabují ty tvé davy,ony postupně kolabují,to je nemoc,recidivující chronická nemoc,ale proč ti vysvětlovat,když si anorektičkzu představuješ jako vysoce fungující mladou ženu se sexy tělem v oblečení. Ne anorektička je časem stará žena,která předstihne svůj papírovžý věk,z nedostatku živin vypadá jak vyhublá stařena se zažloutlou pletí a kostmi a klouby stařeny s kterými chce chodit jak mladá dobře racionálně živená mladá francouzska stejného kalendářního věku,ale ono to už nejde,kolabuje a umírá do několika let v nemocnici.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Viděl jsem ji v Brně Lužýnkách,kolem ochranka,záchranka,nemohla vstát,kecla si a ztratila sílu,tomu říkám kolaps.

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  Viděl jsem ji v Brně...jak víš, že to byla anorektička a ne třeba žena po chemoterapii nebo epileptčka?

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Viděl jsem ji v Brně...Nebo alkholička, těhotná žena, které se udělalo zle, žena, které zemřel někdo blízký a udělalo se jí mdlo? Jak víš, že zkolabovala kvůli hladovění?

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele No nevim
  No nevim (anonym)

  Já anorektičku poznám na sto honů. Jsou jich opravdu plná nákupní centra, ale ne těch typických ve volných hábitech. Spíš těch vystajlovaných pipin, které váží i s platformami 40kg a je to prostě na nich v těch hadrech vidět. Koukni někdy na Chodov nebo do Palladia. Výživná podívaná

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  Prostě se naučit vařit...Píšeš: často je vidět... Jak často je tedy vídáváš ty?

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  Já anorektičku poznám na...ony běžně kolabují?

  Črv 12, 2018
 • Obrázek uživatele No
  No (anonym)

  ony běžně kolabují?Nevím, to netvrdím,že někdo v těch nákupních centrech kolabuje. Možná nevidím vše.

  Črv 12, 2018

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama