Reklama

Muži lépe potlačují hlad než ženy

Muži dokážou vědomě potlačovat hlad lépe než ženy. Umějí totiž pocit hladu zablokovat i v mozku, zatímco ženy jej dostanou pouze ze svých subjektivních pocitů, ale v příslušných mozkových centrech jim zvýšená aktivita zaměřená na ukojení hladu pokračuje dál.

Vyplývá to ze studie amerických vědců, která byla zveřejněna v nejnovějším čísle amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).


Skupina odborníků z Brookhavenské národní laboratoře soustředěná kolem Gene-Jacka Wanga se zaměřila na sledování vybraných částí mozku u 23 dobrovolníků, z nichž deset byli muži a 13 ženy. Muži nejdřív drželi 17 hodin půst a pak měli nejprve chvíli myslet na své oblíbené jídlo a vzápětí se snažit vědomě myšlenky na jakoukoli potravu zase potlačit. Měření ukázalo, že myšlení na oblíbené jídlo u mužů i u žen ve stejné míře nejen zesílilo chuť na něj, ale i celkovou mozkovou činnost.


Vědomé potlačování hladu vedlo u obou pohlaví ke snížení chuti na jídlo. U žen však tento efekt nepostoupil až do mozku, který zůstal vysoce aktivní. U mužů naproti tomu vedlo potlačení i k poklesu činnosti limbického i paralimbického systému velkého mozku, které řídí mimo jiné pocity a motivace lidského těla.


Vědci z dosažených výsledků vyvozují, že tyto mozkové oblasti jsou významné pro překonávání pocitu hladu. Jejich narušení nebo "vypnutí" přispívá k nadváze a tloustnutí. Nadváha je přitom jedním z hlavních faktorů pro vznik onemocnění srdce a krevního oběhu, cukrovky a degenerace kloubů, cituje ze zprávy agentura DPA.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

amianyak"yahoo.com (Út, 24. 3. 2009 - 17:03)
Hi Dear
Email:amianyak(at)yahoo(dot)com
Peace be unto you,how are you today.I do hope that you are fine. I saw your profil in (doktorka.cz) and like your person in general,this made me to write to show you,my extent of interest in you.please i will like you to send me your mail to my mail amianyak"yahoo.com so i can send my picture to you for we to continue. thanks and be bless yours amian.
někdo (So, 15. 8. 2009 - 15:08)
na hubnutí ti se.. ty drogy co do mě strkali když mě strčili na psychynu mi poskodili jatra a mam kvuli tomu vadnej zlucnik a diki tomu budu tlusta i kdybych mela hlady zemrit
Reklama