Málo pijete? Nezhubnete

Stravujete se správně podle redukčních zásad, ale nedaří se vám shodit nadbytečná kila? Překážkou v hubnutí může být špatný pitný režim. Pokud totiž vypijete málo tekutin, je téměř nemožné zredukovat váhu.

roli tedy voda plní při snižování tělesné hmotnosti? „V počátcích redukčního období můžeme pomocí správného pitného režimu shodit hned několik kilogramů, protože organismus vyloučí zadržovanou vodu. Pití během jídla dále napomáhá zaplnit žaludek a navodit pocit sytosti. Málo lidí také ví, že bez vody nebude plnit své funkce vláknina, tolik doporučovaná při redukční dietě. A nedostatek tekutin v neposlední řadě zpomaluje látkovou výměnu i přenos nervových impulsů, což způsobuje únavu a neklid, které se mnoho lidí snaží zahnat jídlem,“ vyjmenovává Gabriela Knosová, terapeutka z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Správný pitný režim vede k vyloučení zadržované vody a tím i k úbytku váhy

Častým problémem souvisejícím s nedostatečným pitným režimem bývá zadržování vody v tkáních našeho organismu. Pokud totiž člověk dlouhodobě přijímá malé množství tekutin, tělo přechází do úsporného režimu a schraňuje si tekutiny do zásoby. „Většina našich klientů hubne nejrychleji v prvních týdnech redukčního programu. Je to dáno mimo jiné tím, že navyknou pravidelnému pitnému režimu v doporučeném množství a jejich tělo pak nemusí nadbytečné tekutiny zadržovat, což se kromě harmonizace všech tělesných pochodů projeví i na zmenšení tělesných obvodů a poklesu hmotnosti,“ vysvětluje Gabriela Knosová z Institutu kompliment.

Bez dostatečného příjmu tekutin vláknina nedodá pocit sytosti

Během redukčního období se doporučuje zvýšený příjem vlákniny formou celozrnných produktů, zeleniny a ovoce. „Vláknina je schopna absorbovat velké množství vody. Tím vytváří v žaludku a ve střevech měkkou houbovitou hmotu, která zpomaluje využití cukrů a způsobuje pocit sytosti. Vláknina tedy představuje přirozenou obranu proti přejídání, ale bez vody zůstanou její pozitivní funkce nevyužity,“ říká Gabriela Knosová. Vláknina kromě toho urychluje střevní pohyby, proto dokáže odstranit zácpu, se kterou se často potýkají lidé při redukční dietě.

Správně by člověk měl vypít 30 mililitrů tekutiny na kilogram své tělesné hmotnosti a neměl by čekat na pocit žízně, ale dodávat tekutiny pravidelně během dne. „Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik vody lidské tělo denně spotřebuje. Močí se vyloučí 1 - 1,5 litru, viditelným i neviditelným pocením kolem jednoho litru, při fyzické aktivitě samozřejmě více. Dýcháním unikne dalšího čtvrt litru vody, k menším ztrátám dochází také stolicí,“ vysvětluje Gabriela Knosová.

Pro redukční režim je nejvhodnější tekutinou nesycená voda

Pro redukční dietu je nejideálnější tekutinou obyčejná voda, protože nemá žádnou energetickou hodnotu. Doplnit ji můžeme nesycenými minerálními vodami nebo čaji. Denní příjem minerálek by neměl překročit půl litru a je také potřeba si všímat obsahu sodíku (maximálně 150 mg/l), protože jeho nadbytek způsobuje zadržování tekutin v těle.

  Naopak nejvíce energie obsahují džusy, sladké limonády, pivo a tvrdý alkohol. „Těmto nápojům by se měli lidé, kteří chtějí snížit svou váhu, vyhýbat. Nejen, že jsou vysoce kalorické, ale navíc zvyšují chuť na sladké. Pokud člověk neodolá, pak jsou nejlepší čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy vydatně zředěné vodou,“ říká Gabriela Knosová z Institutu kompliment.

Pro více informací:

Nela Mitrengová

732 479 809

nela@adison.cz
Adison Media - vzdělávací projekt
divize BMPR, člen APRA

Odborné informace z oblasti výživy a tělovýchovy:

Gabriela Knosová, Kristýna Galová

605 577 279

info@komplimentinstitut.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (19)

 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Správně by člověk měl vypít 30 mililitrů tekutiny na kilogram své tělesné hmotnosti a neměl by čekat na pocit žízně, ale dodávat tekutiny pravidelně během dne. hahahahaha takže 250Kg člověk musí vypít 7,5L vody denně ? hustý

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele Mona
  Mona (anonym)

  Správně by člověk měl vypít...No ja jsem rada že do sebe nasoukam 0,5 l

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele Liška
  Liška (anonym)

  Správně by člověk měl vypít...Ono především vážit 250 kg je hustý. 70-ti kg. člověk by měl vypít 2,1 litru - to je normální.

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele ty tolik vážíš???
  ty tolik vážíš??? (anonym)

  Správně by člověk měl vypít...250kg

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele Pivař
  Pivař (anonym)

  Já vypiju denně 7 piv, takže normu bohatě překračuju. Ale stejně nehubnu.

  Lis 09, 2009
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  No já nevím, co pořád mají s tím pitím. Člověk má pít, když má žízeň. Já si nevzpomínám, že bych někdy v minulosti slyšela pořád o pitném režimu. Jedlo se při hladu, pilo při žízni a bylo málo obézních. Tím myslím období 60. a 70. let. Obézních přibylo v posledních 20. letech a určitě to není nedodržováním pitného režimu. Je to o nadbytku jídla v civilizovaném světě, dostupnosti, nabídce a také o nedostatku pohybu. Navíc, při takovém příjmu tekutin, které jsou doporučovány, to abychom si šetřili na nové ledviny, které jsou nadměrně zatěžovány. Takže milí přátelé, všeho s mírou(nebo s Mírou?).

  Lis 10, 2009
 • Obrázek uživatele gregorian
  gregorian (anonym)

  No já nevím, co pořád mají s...promin, ale clovek by mel pit jeste predtim nez se dostavi pocit zizne. Jelikoz kdyz pocit zizne nastane znamena to ze clovek je jiz dehydratovany. ovsem nevim jak je to s pocitem hladu...ale take by se mu melo predchazet, protoze to znamena ze mame uplne prazdny zaludek a to neni dobre. Telo si z toho automaticky vyvodi, ze do priste potrebuje zasobu potravy a tak kvuli tomu clovek ztloustne... jinak prumerne je doporucovano vypit 2,5l tekutin denne. Ja nekdy vypuju az 4l a to prosim ciste vody. ledviny by to meli zvladnou kdyz clovek za hodinu nevypije 2l,ale treba 200ml, tak na toto jsou zvykly. Jeste se snese vypit behem chvile litr vody, treba pri dehydrataci... jinak se doporucuje vypit cca za hodinu jednu sklenici vody coz mate tech 200ml... a pokud s ledvinama nejsou problemy tak to pro ne neni problem,ale bez vody clovek neprezije kdyz jsme tvoreni 70% vody....

  Lis 20, 2009
 • Obrázek uživatele PavelK
  PavelK (anonym)

  Jediná velmi účiná léčba proti obezitě je:"NEJÍSTI".Třeba z kriminálu nepřijde nikdo obézní.Ostatní různé diety,přípravky a pod.jsou jen podvrh šikovných nad hloupými,kteří jim na to skočí.Neexistuje jedinný případ,že by někomu tyto "přípravky a diety" pomohly.P.

  Lis 23, 2009
 • Obrázek uživatele James
  James (anonym)

  Dodavám tekutiny celý den, ikdyž nemám žízeň, můžu doporučit váha jde dolů, něco na tom je

  Pro 01, 2009
 • Obrázek uživatele Markétka
  Markétka (anonym)

  Jediná velmi účiná léčba...Nejíst je hloupost. Když se podíváme na extrémní případy lidí, kteří nejí (anorektičky), zjistíme, že sice hubnou, ale problém jev tom, že se u nich neztrácí tuková tkáň, nýbrž svalová hmota, takže vysledky nejsou zrovna optimální. Nejíst znamená velkou zátěž pro organismus, který denně potřebuje určité množství energie, vitaminů a minerálů a když mu tyto látky nedodáváme, přestane fungovat tak, jak by měl a jak od něj očekáváme. A vyprošuju si, aby někdo moji práci, kterou mám ráda, snižoval na oblbování lidí přípravky, které nefungují. Pracuji s přípravky firmy Herbalife, které jsou na bázi bylin (jak už vyplývá ze samotného názvu) a pokud jste někdy od někoho ze známých slyšel, že Herbalife nefunguje, tak existují pouze čtyři možnosti, proč na nich tyto výrobky nezabraly: 1.nedodržovali správný pitný režim 2. pokud si je koupili na internetu (aby je to vyšlo levněji), tak zřejmě nevěděli, jak je mají správně dávkovat. U každého zdravotního problému (obézní lidé mívají často zároveň i zdravotní problémy)je dávkování jiné. 3. pokud si výrobky koupili od některého z výživových poradců, který máza úkol starat se o svého klienta, zřejmě nedodrželi doporučený režim hubnutí 4. program hubnutí s výrobky Herbalife má dvě části, hubnutí a udržovací fáze. Někteří lidé zhubnou a už neposlouchají svého poradce, že MUSÍ dodržet udržovací fázi, protože jejich metabolismus ještě není v takovém stavu, aby si ten člověk dokázal svou váhu udržet. Díky těmto lidem, kteří nedodržují jednoduchá základní pravidla, se o Herbalife občas mluví nepěkně, čímž se kazí pověst naá, poradců. Nebyla jsem ve vězení, ale co tak čtu v různých novinách, tak čeští vězni nejspíš nedostatkem potravy netrpí, jenom to možná není to, co doma. Pokud s tím máte osobní zkušenosti, budu ráda, když se o ně s ostatními podělíte :-) Pokud máte zájem o více informací, kontaktujte mě na telefonním čísle 773 578 916.

  Pro 17, 2009
 • Obrázek uživatele Markétka
  Markétka (anonym)

  No ja jsem rada že do sebe...Vaše tělo pak ale musí pracovat s neustále tou samou vodou a časem bude tak zanesené (pokud už není), že se u vás začnou projevovat nejrůznějšízdravotní problémy. Tímto způsobem vznikají gynekologické problémy (cysty, myomy, polypy), problémy se štítnou žlázou, cukrovka a může to skončit nádorovými onemocněními, kdy je tělo vrcholně zatoxikované, protože to, co by při správném pitném režimu vyloučilo močí, "uklidí" někde v těle a z toho vznikají výše popsané problémy. Zajímalo by mě, jestli už některý z problémů máte,nebo jestli si počkáte až jej budete mít. A to platí pro všechny "sebevrahy", kteří svoje tělo týrají nedostatkem vody. Pokud máte jakékoliv dotazy, kontaktujte mě na čísle 773 578 916.

  Pro 17, 2009
 • Obrázek uživatele Pex
  Pex (anonym)

  Kuš, vy dealeři!

  Pro 27, 2009
 • Obrázek uživatele Jiří Mach
  Jiří Mach (anonym)

  Vaše tělo pak ale musí...Herbalife je pěknej Humus, varuju před ním!!! Najděte si an internetu kolika lidem to zničlo játra ty jejich bylinky! Já s tím přestal včas a tak mi doktoři ještě dali játra dokupy. A řeknu Vám to milá paní klidně do očí, že to je šmejd!!!

  Pro 29, 2009
 • Obrázek uživatele chcete poradit?
  chcete poradit? (anonym)

  ahoj všem kteří bojují s váhou a mají vůli s tim něco dělat. Jsem poradkyně přes výživu a i když mám své stálé klienty, rozhodla jsem se Vám dát také tu možnost zatočit s kily navíc a nejen to. Upravit Váš celkový  zdravotní stav. Každému tělu něco chybí a pravě proto pak máme ty naše "chutě". Co chybí zrovna Vám? To společně zjistíme speciální váhou, která Vám zváží kosti, svaly, tuky, metabolický věk, %vody v těle. dalším bodem programu je jídelníček. a v neposlední řadě řešení. Pracuji v centru Brna.Takže kdo by měl zajem můžete mne kontaktovat na e-mail cimn-katka@seznam.cz. cena celé konzultace na měsíc Březen je za VIP cenu 199 kč, místo základní ceny 1 200kč. Budu se těšit, Kateřina

  Bře 16, 2010
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  jo tak ty ses rozhodla nám dát tu možnost.... i když musíš klienty odhánět bidlem...???? chacha chacháááááá!!!

  Bře 16, 2010
 • Obrázek uživatele L. konečná
  L. konečná (anonym)

  ahoj všem kteří bojují s...Dobrý večer, nějakým záhadným způsobem jsem se dostala na stránky týkající se hubnutí a čtu si názory lidiček. Hebalife jsem zkusila, nenadávám ale ani nejásám, vy nabízíte něco jiného. Zkuste mě seznámit s vašimi zkušenostmi. Děkuji a přeji hezký večer. L. Konečná L. Konečná - účetnictví tel.: 606272965 www.zkusenaucetni.cz

  Bře 16, 2010
 • Obrázek uživatele supremik
  supremik (anonym)

  herbalife jsem užívala 2 měsíce a přibrala další 2 kg

  Črv 29, 2011
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Zdravím.Panu Machovi.Určitě ušetřil nákupem na internetu atím se má líp.Nepoznaljsem člověka kterému by to ublížilo.Supremik-něco děláte nedobře,poradí Vám poradce, když ne napište MIKY1964@seznam. cz-tato adresa je otevřená všem,kteří chtějí.

  Črv 29, 2011
 • Obrázek uživatele libuše
  libuše (anonym)

  kolik musím teda vypit tekutin př větší hmotnosti váhy

  Zář 12, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama