Lidé v ČR si zvýšili riziko těžkého průběhu covidu - výrazně ztloustli.

Nadváhu nebo obezitu měly loni podle průzkumu dvě třetiny české populace. Jejich počet od posledního zjištění z roku 2013 výrazně vzrostl, tehdy mělo nadváhu nebo obezitu 55 procent lidí. Tento nárůst obezity bude mít v budoucnosti velké dopady na zdravotní systém.

Výsledky průzkumu představili zástupci České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně. Podle lékařů mnozí lidé přibrali na váze především v důsledku epidemie covidu-19, během které se méně hýbali a více jedli. Lékaři upozorňují na to, že kvůli nárůstu obezity v populaci vzroste v příštích letech také výskyt přidružených onemocnění a komplikací, což bude mít velké dopady na výdaje zdravotního systému.

Podle průzkumu agentury STEM mělo loni nadváhu 38 procent lidí, o čtyři procentní body více než v roce 2013. Obezitou pak trpělo 28 procent lidí, což představuje nárůst o sedm procentních bodů. "Jsou to čísla neobyčejně dramatická, protože povedou nepochybně k výskytu komplikací obezity v dalších deseti a více letech a bude to stát obrovské kvantum peněz," řekl předseda ČLS Štěpán Svačina. Podle Svačiny vzrostl i počet obézních dětí.

Počet obézních a lidí s nadváhou v Česku podle něj stoupal po roce 1990, po přelomu tisíciletí se ale stabilizoval a v letech 2008 až 2013 byl podle průzkumů zhruba stejný.

Lékaři upozorňují na to, že obezita je závažné onemocnění, které mnozí pacienti i zdravotníci podceňují. Jen asi čtyři obézní lidé z deseti mají obezitu zapsanou ve svých zdravotních záznamech.

Lidé s obezitou mají častěji cukrovku druhého typu, nádorová i kardiovaskulární onemocnění, ale i těžší průběh covidu-19 a větší mortalitu. Obezitu je možné léčit. Kromě úpravy jídelníčku a zvýšení fyzické aktivity jsou na lékařský předpis dostupné léky, které například potlačují chuť k jídlu, zabraňují vstřebávání tuků ze stravy nebo zpomalují vyprazdňování žaludku. V případě vysokého stupně obezity je možný také chirurgický zákrok, který hradí zdravotní pojišťovny. Léky na obezitu ze zdravotního pojištění hrazené nejsou, měsíční náklady na ně jsou podle typu léku asi od 1000 do 4800 korun. Léčba obezity je ale podle lékařů výrazně levnější než léčba jejích následků.

Péči o obézní pacienty mají na starosti především praktičtí lékaři. Specializovaná obezitologická centra, která fungují spíše ve větších městech či při některých nemocnicích, mají omezenou kapacitu. Praktičtí dětští lékaři dostávají od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bonifikace za to, že věnují větší péči obézním dětem. U praktiků pro dospělé podobné úhrady podle Svačiny neexistují. Často chybí také navazující péče, mnozí obézní pacienti potřebují také podporu psychologa a nutričního terapeuta.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Jasně, očima lékaře... Mimochodem praktičtí lékaři byli první, kddo loni v březnu zdrhli podělaní strachy a ordinovali po telefonu. Samozřejmě ne všichni, ale bylo jich tu hodně. Co takhle to dělat opačně? Nestrašit lidi, umožnit jim, aby když jsou nemocní, aby si to pár dní odleželi a nechodli do práce se strachem, že je někdo propustí a kašlali cestou do práce, v práci a pak v supermarketu. To samé studenti i důchodci, kteří jdou do marketů nemocní, jelikož mají slevněný olej... Ale naše americká média a novináři způsobili, že očkovaný kašlající občan na veřejnosti nadává tomu zdravému neočkovanému, že ohrožuje lidstvo... Dnes medicína vydělává miliardy a říkají tomu starost o občana. Bože ochraňuj nás...

  Říj 26, 2021
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Naprostý souhlas, jen opět ty pořád zbytečně omílané "důchodce" bych vynechala, ti nadělají škody nejmíň, a že pro něco slevněného prostě jít musejí, když nechtějí umřít hlady, se nedivím. Hlavně že všichni vládní, vědečtí, zdravotničtí, novinářští...farizejští lháři a zaprodanci si z celé uměle vytvářené situace druhý rok obzvlášť pořádně mastí kapsy. Máme, co si za svoji českou holubičí povahu zasloužíme a můžeme se jenom stydět.

  Říj 26, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama