Kaktusový fík vám pomůže zhubnout o vánocích nabraná kila

Zatím nebyla objevena žádná zázračná pilulka, která by nás zbavila nadbytečných kilogramů bez námahy a odříkání. Některé přírodní prostředky nám však mohou hubnutí výrazně usnadnit. Jedním z nich jsou i plody kaktusu jménem nopal, které pomáhají hubnout bez jo-jo efektu.

Nopál, známý též pod jménem opuncie, je nádherný středoamerický kaktus s mnoha ostny, velkými květy a plody, které mají nejen příjemnou chuť, ale i překvapivé účinky na naše zdraví. Plody nopalu znali již staří Aztékové. Využívali je nejen jako výživnou potravinu, ale i jako lék na řadu chorob. V patnáctém století je využívali námořníci jako vynikající ochranu proti kurdějím a šlechtici na dvoře Ludvíka XVI. Si jej zase cenili jako afrodiziakum a prostředek proti žaludečním potížím. Nopal má však velký význam i dnes. Osahuje totiž všechny důležité živiny v ideálním poměru, a díky tomu chrání miliony obyvatel Střední a Jižní Ameriky před podvýživou.

Nopal a zdraví
Plody nopalu obsahují celou řadu pro naše tělo nezbytných látek. Důležitý je zejména vysoký obsah pektinů, minerálů (zejména vápníku, hořčíku, draslíku a železa), vitaminů (A, B1, B2, B3 a C), tzv. esenciálních, pro tělo nezbytných aminokyselin a také vlákniny. Díky tomu mají kaktusové fíky řadu pozitivních účinků na naše zdraví:

 • Vláknina a rostlinný sliz upravují sekreci žaludečních šťáv a chrání sliznici trávicího traktu. Díky tomu se nopal s úspěchem využívá při léčbě žaludečních vředů, zácpy a dalších trávicích obtíží .
 • Aminokyseliny, vláknina a některé vitaminy obsažené v kaktusových fících chrání naše cévy před usazováním atrosklerotických plátů, které mohou způsobovat například srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.
 • Vitaminy, minerály a pektiny obsažené v nopalu chrání naše tělo před působením volných radikálů - škodlivých sloučenin, které v našem těle vznikají především působením stresu a znečištěného životního prostředí. Díky tomu kaktusové fíky zvyšují odolnost našeho organizmu a chrání nás před vznikem řady civilizačních chorob včetně rakoviny.
 • Slizy obsažené v plodech nopálu mají vynikající hydratační a ochranné vlastnosti, které se s úspěchem využívají v kosmetice.
 • Látka jménem berberin má blahodárný vliv na naši nervovou soustavu a působí proti úzkostným stavům.
 • Kaktusové fíky účinně snižují hladinu cukru v krvi a zvyšují citlivost tkání na inzulín. Tím napomáhají při léčbě cukrovky.

  Jak nopal pomáhá hubnout
  K ideální postavě vede prakticky jediná cesta: snížení energetického příjmu (čili dieta) spojená se zvýšením energetického výdeje (čili pohybem). Plody nopalu nám však mohou shazování nadbytečných kilogramů výrazně usnadnit.

 • Nopal zachycuje cukry a částečně i tuky obsažené v potravě a snižuje tak možnost jejich využití organizmem.
 • Nerozpustná vláknina vstřebává vodu a vytváří tak v žaludku pocit sytosti.
 • Nopal dodává našemu organizmu dostatek vitaminů, minerálů a dalších důležitých živin, takže při hubnutí netrpíme podvýživou a nadměrnou únavou a mnohem lépe tak snášíme např. pohybovou zátěž.
 • Látky obsažené v kaktusových fících pomáhají tělu odstraňovat nadbytek vody z tkání a navíc zabraňují úbytku svalové hmoty.
  Plody nopalu navíc mají velice nízkou energetickou hodnotu, takže je můžeme při redukční dietě bez obav užívat.

  Nejlepší formou užívání nopalu je samozřejmě konzumace čerstvých kaktusových fíků. Pokud však nemáme tuto možnost, můžeme využít některého potravinového doplňku, obsahující 100% výtažek z nopalu, jako je například belgický přípravek NOPAL Vitadiet.

  Složení přípravku NopalVitadiet:

 • Dehydrovaný prášek nopálu 600 mg
 • Frukto-oligosacharidy (FOS) 500 mg

  Fruktooligosacharidy(FOS) jsou nestravitelné sloučeniny, lišící se mezi sebou množstvím navázaných jednotek fruktózy. Jakmile jsou FOS pozřené člověkem, působí jako nerozpustná vláknina, protože náš enzymový systém není schopen jednotky fruktózy oddělit.
  Užitečné bakterie Bifidobacterium a Lactobacillus, žijící v tračníku, nicméně z FOS bohatě čerpají.

  Vlastnosti FOS:

  1) Účinek FOS na střeva:
  Připomeňme, že FOS představují ideální potravu pro užitečné bakterie (typu Bifidus), které přebývají v našem tračníku.
  Bifidobacterium a Lactobacillus:

 • Napomáhají trávení a optimálnímu vstřebávání potravy.
 • Vytvářejí vitaminy B důležité pro naše metabolické pochody (katalyzátory, koenzymy,...).
 • Podporují imunitní systém Obsazením tračníku tyto příznivé bakterie chrání tělo před infekcemi a umožňují tak tělu ušetřit glutamin, který bude moci být použit k výrobě glutathionu (tvořícího detoxikační systém našeho organismu), systému nezbytného k zachování naší imunity. Tím, že FOS tvorbu glutathionu podporují, pomáhají tedy čelit volným radikálům a jejich dlouhodobým účinkům na organismus.
 • Ochraňují střevní stěny výživou tračníkových buněk. Díky potravě získané z FOS produkují bifidogenní bakterie mastné kyseliny s krátkými řetězci, jako jsou propionany a máselnany. Máselnany jsou přitom oblíbenou potravou buněk tračníku.
 • Kontrolují množství škodlivých bakterií snižováním pH (díky výrobě mastných kyselin s krátkým řetězcem). Jejich převaha ve střevě zabraňuje usazování parazitní flory.

  Tyto vlastnosti FOS vynesly pověst prebiotik s bifidogenními účinky, tedy sloučenin podporujících rozvoj a údržbu tračníkových bakterií majících příznivý vliv na zdraví organismu.

  2) FOS nenarušují příjem vitaminů a minerálů:
  Na rozdíl od vláknin jako je chitosan (vláknin získávaných z kutikuly některých korýšů) FOS neomezují příjem vitaminů a minerálů. Řada studií dokonce naznačuje, že Ca, Mg, Fe a Zn jsou lépe přijímány, obsahuje-li strava FOS.

  3) Předchází hyperglykémii (zvýšené hladině glukózy v krvi)
  : Studie ukázaly, že pokud strava obsahuje FOS, je glykemický vrchol nižší a křivka jeho výskytu mírnější.

  4) Předchází některým druhům rakoviny zažívacího ústrojí:
  Studie (které by měly být potvrzeny právě probíhajícími studiemi novými) ukazují, že FOS napomáhají k prevenci některých druhů rakoviny zažívacího ústrojí. Například proces karcinogeneze v tračníku by totiž mohl být narušen řadou faktorů jako:

 • růstem příznivé bakteriální flory.
 • urychlením průchodu karcinogenů střevy (zůstanou-li tam méně času, budou mít méně příležitostí napadnout okolní buňky).
 • zvýšením hmotnosti stolice (tedy udržením napětí tračníkového svalstva).
 • snížením výskytu zácpy (což umožňuje se vyvarovat drobným zraněním střevní stěny).

  Indikace NopalVitadietu:

  NOPALVitadiet umožňuje řešit všechny problémy spojené s nadváhou.
  Doporučuje se každému, kdo si přeje nastoupit dietu bez odříkání a na základě povzbudivých výsledků, kterých NopalVitadiet dosud dosáhl, nalézt vůli k zásadní změně svých stravovacích návyků.
  Pro dietu bez poklesu formy, úbytku svaloviny a především střevních potíží.

  Návod k použití NopalVitadietu:

  Při intenzivní kúře: 3krát denně berte 15 minut před jídlem 2 tablety s velkou sklenicí vody.
  Příležitostně: 2 tablety před pracovním obědem nebo bohatým jídlem.

  Kontraindikace NopalVitadietu:
  Pro těhotné ženy a děti nevhodné bez předchozí konzultace s lékařem

  Nopal můžete zakoupit na www.001shop.cz zde nebo přímo v prodejně Krakovská 22, Praha 1 Po až Pá od 10 do 19 hod. a v So mezi 10-13. hod.

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář
  Související články: 

  Komentáře (9)

  • Obrázek uživatele zuzana
   zuzana (anonym)

   Právě ho jím je celkem dobrý :o)

   Zář 14, 2006
  • Obrázek uživatele Markéta
   Markéta (anonym)

   Co to vůbec je a jak to vypadá?

   Zář 14, 2006
  • Obrázek uživatele lucie
   lucie (anonym)

   Kolik stojí tento zázrak"nopal".Děkuji

   Led 14, 2007
  • Obrázek uživatele Iva
   Iva (anonym)

   Nopal - opuncie, kaktus. Na Kanárech z něho dělají třeba marmeládu. Našla jsem - v 001 shopu, balení 90 tablet, cena 454 Kč.

   Led 15, 2007
  • Obrázek uživatele i.v.
   i.v. (anonym)

   Je vynikajúci, jemná chuť tropického ovocia, akurát musíš dávať pozor pri jeho trhaní. Tie malé bodlinky sú ako sklená vata. Ak sa zapichnú do kože, tak máš problém, lebo ich stále cítiš pichať a nevidíš ich. Inak sa vysádza aj v (napr.) v Taliansku a teplejších krajinách Európy. Včera som to videl (plody) dokonca aj v Tescu! Poprvé. Vynikajáci je aj sáčkový čaj, krorý sa bežne predáva v samoškách.

   Led 15, 2007
  • Obrázek uživatele Jan
   Jan (anonym)

   No ale moc se po něm asi nehubne,co?

   Led 15, 2007
  • Obrázek uživatele i.v.
   i.v. (anonym)

   To som neskúšal /aj keď by som to určite potreboval/, ale žiadne také účinky som nepostrehol. Pijem ho len koli fantastickej voni a dobrej chuti.

   Led 16, 2007
  • Obrázek uživatele alfaid
   alfaid (anonym)

   ...hm moc se po tom nehubne - strýc před 6ti léty díky tomu "sundal" při 196cm/130kg za 3 měsíce 21kg - dodnes je nenabral...takže efekt "fakt nic moc" :-D

   Zář 18, 2009
  • Obrázek uživatele Iva
   Iva (anonym)

   ...hm moc se po tom nehubne -...Můžeš, prosím, napsat k tomu strýci něco podrobněji - kolik, jak často apod.? Díky.

   Zář 18, 2009

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama