Jste typ jablka nebo hrušky?

Pro posouzení zdravotních rizik nadváhy je velmi důležité rozložení tuku v těle (distribuce tuku). Již mnoho let je obecně známo, že rozložení tuku zvyšuje možnost výskytu některých onemocnění (například cukrovky či onemocnění srdce). Principiálně lze rozložení tuku v těle rozdělit na dva typy: typ jablka a typ hrušky.

Jednoduše řečeno, zdravotní riziko je vyšší u typu jablka, nižší u typu hrušky. Typ hrušky je charakteristický pro ženy, u nichž se tuk ukládá především na bocích stehnech. Ukládání tuku kolem břicha, charakteristické pro muže, se nazývá typem jablka.

Takzvaná pneumatika, neboli ukládání tuku v oblasti břicha a hrudníku, představuje pro zdraví mnohem větší nebezpečí než jeho ukládání okolo boků a stehen. Z výzkumů je zřejmé, že osoby patřící k typu jablka trpí vysokým krevním tlakem, onemocněním srdečních cév, cukrovkou a metabolickými poruchami častěji než osoby s rozložením tuku typu hruška.

Rozložení tuku lze určit z obvodu pasu a boků, a to tak, že se obvod pasu vydělí obvodem boků. Ženy s hodnotou nižší než 0,84 jsou hodnoceny jako typ hruška, nad tuto hodnotu jako typ jablko. Pro muže je hraniční hodnota 1,0. Čím výše nad touto hodnotou, tím vyšší je riziko zdravotních komplikací.

Test rozložení tuku

 1. Krejčovským metrem se ve výšce pupku změří obvod pasu.
 2. Pak se změří obvod boků.
 3. Následně se vydělí obvod pasu obvodem boků.

Hodnota je v pořádku pokud:

 1. pro ženy není vyšší než 0,84;
 2. pro muže není vyšší než 1,0.

Johanes Roschinsky ? Hubneme cvičením a správnou výživou, Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Typická hruška...

  Srp 14, 2011
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jsem typ jablko

  Srp 14, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Co se mě týče,neexistuje ovoce ani zelenina,které by vypadalo jako já.Snad trošičku mrkev:-))Ale s nějakou pěknou hruštičkou bych se seznámil celkem rád.Hrušky zbožňuju:-)

  Srp 15, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama