Jíte hodně sladkostí a chcete zhubnout?

Tak přestaňte jíst sladkosti! Přijde vám to jako hloupá rada, protože zbavit chuti na sladké se nedokážete či ani nechcete? Dáme vám motivaci a pár rad, jak na to.

Důležité je vědět, proč přestat.

 

Jednoduchý cukr (monosacharidy) je nepřítel štíhlé linie i zdraví obecně.

Přebytek cukrů ve stravě se přeměňuje v těle na tuky a přispívá k vzniku obezity, zvýšení cholesterolu a krevních tuků a ukládání tuku v játrech. Může přispívat k zadržování tekutin v organismu a k vzniku hormonálních nerovnováh. Navíc překyseluje organismus, podporuje množení kvasinek a  plísní v organismu, oslabuje imunitu a přispívá k rozvoji mnoha závažných onemocnění viz. článek 117 způsobů, jak bílý cukr ničí vaše zdraví.

Důležité je vědět, čím nezdravé sladkosti nahradit.

Je nutné zvýšit příjem polysacharidů  složitých cukrů a vlákniny. Ty se nalézají především v celozrnných obilovinách (celozrnná rýže, pohanky, jáhly, celozrnné pečivo) a zelenině.

Též je žádoucí zvýšit příjem kvalitních bílkovin a luštěnin, ořechů, semínek, libového masa.

V záloze je třeba mít při sobě neustále nějaké zdravé pamlsky jako první pomoc pro případ neodolatelné chuti: mandle, slunečnicová či dýňová semínka, zeleninový salát, kousky ovoce, bílý jogurt, který můžete ochutit vanilkou, muškátovým oříškem či skořicí.

Důležité je vědět, které potravinové doplňky vám mohou pomoci překonat chuť na sladké a obnovit pocit zdraví.

DLPA - aminokyselina, která snižuje chuť na sladké a působí proti depresi.

Hydroxy citrát - stabilní forma kyseliny hydroxycitronové, získané z Garcinie cambogia. Blokuje přeměnu jednoduchých cukrů na tuky. Asi nejvhodnější potravinový doplněk pro zarputilce, kteří se prostě sladkostí vzdát nechtějí.

Extrakt z bílé fazole - může zpomalit aktivitu alfa-amylázy. Alfa-amyláza je enzym podílející se na štěpení sacharidů na cukr.  Má se za to, že extrakt z bílých fazolí brání tělu přeměnit přebytečný cukr (glukózu) na tuk. Kromě usnadnění hubnutí je extrakt z bílé fazole považován za prevenci obezity a snížení tuku na břiše.

Chrom pikolinát - pomáhá inzulínu účinněji odstraňovat cukr z krve a vyživovat buňky. Snižuje chuť na sladské.

B komplex - podporuje nervový systém a působí proti stresu. Stres často vede k nekontrolovatelné konzumaci sladkostí.

Vitamín C - tlumí touhu po cukru a sladkostech, posiluje imunitu a působí proti stresu.

Kyselina kaprylová - tato mastná kyselina získávaná z palmového či kokosového oleje působí proti přemnožení kvasinek (Candida albicans) ve střevě. Kvasinky pro svůj metabolismus využívají cukry. Pokud jsou v organismu přemnoženy, člověk velmi často zápasí s neodolatelnou chutí na sladké, čímž opět podporuje množení kvasinek a začarovaný kruh se uzavírá. V tomto případě boj proti kvasinkám je tou nejkomplexnější volbou pro zbavení se závislosti na cukru a pro nastartování hubnutí. Tento boj musí být veden minimálně na čtyřech liniích:

1.       Ničení kvasinek - užívání kyseliny kaprylové jako přírodního protikvasinkového prostředku.

2.       Posilování jater - játra se musí vypořádávat s odumírajícími kvasinkami a jejich metabolity. Posilovat játra lze např. za pomoci ostropestřece mariánského.

3.       Obnova přirozené střevní mikroflóry - pomocí probiotik.

4.       Oslabení kvasinek dietou - vynechání jednoduchých cukrů včetně ovoce a bílého pečiva. Neužívání kvašených výrobků, zrajících sýrů a alkoholu. Na dietou oslabené kvasinky rychleji a účinněji působí kyselina kaprylová. Pozor: Protikvasinkovou dietu nikdy nedodržujte bez užívání prostředků proti kvasinkám  - došlo by pouze k potlačení metabolické aktivity kvasinek. Sice by mohlo dojít k úlevě od mnoha zdravotních potíží, ale po opětovné konzumaci jednoduchých cukrů (třeba i ovoce) by mohlo dojít k bouřlivému navrácení všech symptomů.

Tento boj trvá  zhruba 3-6 měsíců a výsledkem je zbavení se chuti na sladké (mizí po pár dnech ), odstranění nadýmání a rozličných zdravotních potíží způsobovaných kvasinkami (viz. články Projevy kvasinek u dospělých a Projevy  kvasinek u dětí). Ve většině případů též začnou lehce mizet nadbytečná kila. Do tohoto boje byste měli  ale vyrážet  pouze tehdy, jestliže opravdu trpíte příznaky přemnožení kvasinek v organismu a nebo jsou vám kvasinky opakovaně diagnostikovány (např. časté gynekologické mykózy).

 

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele vlasta
  vlasta (anonym)

  Sladkosti i zmrzliny jsou pochutnáníčko. Kupte si zmrzku od Nestlé a vyhrajte romantický víkend v Paříži či jinde! http://www.zmrzliny-nestle.cz

  Črv 26, 2010
 • Obrázek uživatele Lucrezia
  Lucrezia (anonym)

  Sladkosti i zmrzliny jsou...K článku: Není pravda, že po několika dnech Vás přejde chuť na sladké! Opak je pravdou. Odpíráním se chuť zvětšuje, a stává se nesnesitelnou. Po 4 dnech se vrhnete na čokoládu nebo jinou oblíbenou cukrovinku, a zhltnete ji tak rychle, jako nikdy. A přijdou výčitky... Nestojí to za to. Tělo navyklé na rychlé jednoduché sacharidy se nenecha jen tak oblafnout.

  Led 20, 2012
 • Obrázek uživatele Cacorka
  Cacorka (anonym)

  Nejsem zrovna příznivce tabletek na hubnutí a podobně, ale nechala jsem si poradit od kamaradky a začla užívat cla trio active,protoze uz jsem byla zoufala. Cetla jsem na to i hodne recenzi a uzivam ted druhy mesic. Mám dole pro nekoho sice jen 5kg, ale já jsem hrozne rada,protoze predtim jsem sportovala a porad cvicila a to co jsem shodila jsem pak hodne rychle nabrala.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  K článku: Není pravda,...Tak tak! :-) Taky se občas moc rád nažeru nebo přežeru. Dobrou hořkou čokoládu taky klidně dám na jeden zátah. Ale už jsem jí pravda dlouho neměl.

  Zář 21, 2016
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Toto je pravda, pokud vynecháte jednoduché cukry a nezařadíte do jídelníčku kvalitní polysacharidy - celozrnné obliloviny, zeleninu, luštěniny a kvalitní bílkoviny.

  Feb 27, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama