Jídlo jako poslední útočiště

Jídlo je spojeno nejenom s některými situacemi a činnostmi, ale i s určitými pocity. Ukazuje se, že jídelní režim obézních i osob trpících poruchami příjmu potravy je ovlivněn jejich citovým stavem. V jídle nacházejí náhradní řešení problémů, obranu proti strachu a úzkosti, způsob, jak překonat svoji nejistotu a napětí.

Když je něco trápí, cítí se osamělí nebo se nudí, hledají útočiště v jídle a přejídání. Mezi našimi klienty je mnoho těch, kteří zajídají svoje starosti kilogramy jídla. ("Alespoň něco mě dokáže potěšit!") Někteří lidé však mají naopak sklon pod vlivem starostí příjem potravy nepřiměřeně omezit. Od nich pak slyšíme, že nedokáží pozřít ani sousto. Ani jedna z těchto strategií není správná a neprospívá zdraví. Problémy se většinou dají řešit jinak než prostřednictvím jídla, které vaše tělo potřebuje neustále, i v situaci ohrožení.

Pro ilustraci uvedeme jeden pokus se sušenkami. Dvěma skupit pokusných osob s normální tělesnou váhou a obézním bylo předloženo pět druhů sušenek, jejichž chuť měly za úkol posoudit. Pro navození pocitu chuti jim bylo řečeno, že jejich chuťové schopnosti budou zkoumány za pomoci elektrického proudu, který může probíjet. Celý pokus pak probíhal v očekávání nepříjemné elektrické rány.

Zatímco normálně vážící pokusné osoby jedly v této stresové situaci mnohem méně, obézní snědli ve strachu z elektrické rány ještě více sušenek než normálně. Vzpomeňte si, kolik toho sami zpravidla sníte, když se něčeho Obáváte, máte starosti nebo jste rozrušeni. Uvědomte si tyto situace a příště si například ke zkoušce vezměte jiný talisman než pytlík s bonbony. Když zvládnete nějakou stresovou situaci bez pomoci jídla, příště to bude opět snazší.

Zdroj: Iva Málková, František D. Krch - SOS Nadváha, nakladatelství Portál
Knihu SOS nadváha můžete zakoupit na zde

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele P
  P (anonym)

  a co když už téměř ani neví co to pamlsek je a zvetšuju se jak pátrací balón? jím 2* denně, v poledne běžný oběd a večer 1-2 rohlíky s něčím? denně najedu 15km na silničním kole a stejně to nefunguje. to je oříšek co? nedělám si srandu, opravdu je to tak, prostě nežrat, tak jak všichni tvrdí,nepomáhá. zná snad někdo řešení? mě už nebaví ten ruksak nosit ssebou. vážím 99Kg a nejdes tím hnout, teda alespoň směrem dolů, nahoru by to asi nebyl problém. čau P

  Čer 12, 2002
 • Obrázek uživatele Atka
  Atka (anonym)

  Byla jsem na tom úplně stejně i váhově a kila nešla dolů. Teď měsíc užívám meridii (vím, je to chemická berlička) a při stejném stravování i fyzické zátěži jsem zhubla 10 kg.

  Dub 22, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama