Jak zatočit s kilogramy nabranými all inclusive

Dovolená znamená odpočinek, regeneraci těla i duše a klid. Někteří z nás volí její sportovní a aktivní fomu, mnohým však vyhovuje moře, pláž a dobré jídlo. V druhém případě však po návratu hrozí malý šok v podobě několika kilogramů navíc. Jak s nimi v krátké době rychle zatočit a užít si zbytek léta ve formě a na původní váze? Není to tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Návrat z dovolené může způsobit vrásky
Dovolená na pláži v kombinaci se stravováním all inclusive je pro naši figuru velký oříšek. „Na těchto typech dovolených lze zcela standardně přibrat 2 - 3 kilogramy, někdy i více. Vinu na tom nese především malý energetický výdej, neohlídatelná skladba a množství potravin a také častější konzumace alkoholu,“ říká Gabriela Knosová, odbornice na výživu z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. Po příjezdu domů jsme sice krásně opálení a odpočatí, ale nadbytečná kila uprostřed léta na náladě rozhodně nepřidají. Co tedy dělat, abychom se dostali rychle zpět na původní váhu?

Jak se vrátit na původní váhu?
„Hlavní je nepanikařit. Žádné drastické metody, zázračné diety či hladovky nám dlouhodobě nepomohou,“ varuje Gabriela Knosová. Částečně se problém vyřeší sám již několik dní po návratu. V zahraničí konzumujeme jinou stravu, která v sobě obsahuje odlišné množství soli a koření. Tento rozdíl se často projeví na našem metabolismu. „To stejné platí i o hospodaření organismu s vodou. Byť se na pláži snažíme dodržovat pitný režim, tělo stejně s tekutinami hospodaří jinak a velmi často se zavodňuje,“ doplňuje Knosová. Doma se pak po několika dnech vše srovná a některé kilogramy tak zmizí samy. Těch ostatních se lze zbavit úpravou jídelníčku a pohybem. „V letních měsících doporučujeme cvičit vždy brzy ráno, kdy teploty ještě nedosahují extrémních výšek. Pokud z časových důvodů tato možnost není, je třeba cvičit  v klimatizovaných prostorách,“ radí Gabriela Knosová, Institut redukce a prevence nadváhy kompliment.

Letní jídelníček, který nás dostane zpět do formy
Úprava jídelníčku je nezbytnou podmínkou letního hubnutí, ale rozhodně to neznamená hladovění či jednostranně zaměřené diety. Základem je samozřejmě vynechat potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru, vyhýbat se alkoholu a také omezit četnost konzumace příloh a pečiva. To jsou elementární rady, které nadbytečná „dovolenková kila“ spolehlivě zredukují. Pokud nám však návrat na původní váhu nestačí, případně chceme žít zdravěji, je léto ideálním časem začít. „Základem pro redukci hmotnosti je zvýšení příjmu potravin s podílem vody, ideálně samozřejmě zeleniny a některých druhů ovoce. Ale zahrnujeme sem i všechny potraviny v čerstvém stavu, protože voda přidává jídlu na objemu bez jakékoli energie navíc,“ vysvětluje Gabriela Knosová. Pro zdravou redukci kilogramů jsou dále vhodné potraviny, které nazýváme aktivátory. Ty totiž dietu podporují svým složením a podílem tuků, sacharidů a bílkovin. Dodávají tělu dostatečné, ale ne nadbytečné množství energie, kterou dokáže dokonale spotřebovat a neukládat ji formou podkožního tuku. „Vedle zeleniny a vybraných druhů ovoce řadíme mezi aktivátory brambory, rýži, celozrnné těstoviny a pečivo, libové maso a ryby, nízkotučné a polotučné mléčné výrobky, tofu, vejce, rostlinné oleje, bylinky a samozřejmě voda,“ vypočítává Knosová. Důležitá je také příprava pokrmů. Vhodné je úprava al dente, vaření, dušení, restování, zapékání, pečení či grilování. „V létě je zelenina a ovoce lehce dostupná a chutná. Pokud ji doplníme konzumací potravin z kategorie aktivátorů, zaručíme našemu tělu velmi zdravý a vyvážený jídelníček, který vede ke štíhlé linii nejen v letních měsících,“ uzavírá Knosová.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Rika
  Rika (anonym)

  Kilogrami?... opravdu nechápu jak tohle může projít...

  Srp 02, 2013
 • Obrázek uživatele RE
  RE (anonym)

  MOŽNÁ TO SEM NEPATŘÍ ALE NĚKDO ŘEKNE ŽE KDYŽ NEDRŽÍ DIETU PANNNNNN, PREZIDENT DIETU TAK NENÍ INTELIGETNÍ, PANÍ CO TO PÍŠE JAK JE NA TOM ONA???? KDO JE INTELIGETNÍ??? DA SE TO DEFINOVAT? JSME VŠICHNI LIDI A PROTO ŽE PAN PREZIDENT JÍ NENÍ SYMPATICKY TAK JAKO MNE KOKTAVEJ KNÍŽE , DEBILNÍ SPÁČ!!!! KTEREJ CHCE Z LIDÍ UDĚLAT OTROKY TAK JSEM BLBÁ??? PROČ HO NAZYVÁTE ZEMAN, ON MÁ TITUL JE PREZIDENTEM TOHOTO NÁRODA KDYBY TAM BYL KOKTOŠ USLINTANEJ A TO NENÍ ANI ČECH PAKTOVAL SE S FAŠISTAMA A TO POKRAČUJE TA K ON BY BYL PAN PREZIDENT??? UMĚLCI AT JDOU DO PRDELE, DOSTÁVAJÍ DOTACE A PAN PREZIDENT ZEMAN NA NĚ BUDE KÁLET ONI TO DOBŘE VĚDÍ PROTO HO NEUZNÁVAJÍ AT JDOU MAKAT DO KOLBENKY A NÉ SE VOŘÍRAT PO VEČERECH KRAJČO!!!!!!! JDI DO PRDELE A VŠICHNI UMĚLCI LIDI POTŘEBUJÍ ZAJISTIT RODINU, MALÉ DĚTI, ZAPLATIT NÁJEM. TAK TÁHNĚTE!!!!!!!!!!!!!! NÁM JE JEDNO JESTLI DRŽÍ DIETU, ON JE SVOBODNY ČLOVĚK ALE NEJDE VAM NA RUKU NECPE SE VAM DO PRDELE TAK JE JENOM ZEMAN?? UMĚLCI NIC NEUMÍTE, BERETE DOTACE A ZASE CHCETE ABY BYLA JENOM SMETANKA A CHUDÍ.KAŽDA KURVA JE CELEBRITA JSTE LIDEM K SMÍCHU A NOVINÁŘI KTEŘÍ PÍŠOU O NICH , TAK TO JSOU OPRAVDOVÍ LUZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Srp 02, 2013
 • Obrázek uživatele Jak zatočit s kilogrami
  Jak zatočit s k... (anonym)

  No to je opravdu TVRDÝ oříšek. :.(

  Srp 03, 2013
 • Obrázek uživatele Lu
  Lu (anonym)

  ... opravdu nechápu jak...Dnes projde vše. Nikdo nic nekontroluje ani pisálek sám po sobě.Protože musí rychle donést šéfovi článek,jelikož je okurková sezóna a není o čem psát. Už samotný nadpis včetně hrubky je šílenost.Pisálci neumí česky?? Nebo chtějí být jako-by nápadití??Prostě jedna velká hrůza.

  Srp 03, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Správně česky dnes umí málokdo, protože komunikace probíhá víceméně jednosměrně formou uječených reklam. Přečíst si knihu nikoho neláká. Úroveň novin je rovněž otřesná. V brněnském deníku "Rovnost" v poslední době přišli na úsporný zlepšovák: Názvy měst a států zde zásadně píšou s malými písmeny.

  Srp 05, 2013
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Prosím opravte si název. Toto je správně: S kilogramy = s hrady Ne s kilogrami

  Srp 05, 2013
 • Obrázek uživatele Vavi
  Vavi

  Musím říci, že po tom co jsem si přečetla komentáře a hodnocení některých hotelů na http://www.hotelove-recenze.cz, převážně potom těch v Tunisku se divím, že v nich člověk neumřel hlady. Některé recenze hotelů jsou vážně hrozné a tam tyto problémy určitě není třeba řešit. Ptávě naopak :)

  Srp 10, 2013
 • Obrázek uživatele dodo740
  dodo740

  Dobrý deň. Už som niekoľko krát napísal,že je overené mnou ako aj iných uživateľov,že na schudnutie tabletky GREEN COFFEE sa nezaklada na pravde. Ja som užil 120 ks a neschudol som ani deko.

  Srp 12, 2013
 • Obrázek uživatele Ajajajaj!
  Ajajajaj! (anonym)

  Už jsem zchudla o tři kila,zbylo mi jen na v o l e j..,po voleji jedu dolu,tam je pravá jemnota,do voleje dnes přidávaj čtyři chlupy z kojota.

  Srp 15, 2013
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  MOŽNÁ TO SEM NEPATŘÍ ALE...S tím se nedá než souhlasit. Vidím to naprosto stejně.

  Srp 15, 2013
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  MOŽNÁ TO SEM NEPATŘÍ ALE...Vážená paní,vám velmi vadí,když někdo napíše pouze Zeman.Ale vy sama byste si měla pořádně vypláchnout ústa.Proč tolik zloby?

  Zář 04, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama