Jak si udržet tu správnou motivaci při hubnutí?

Změna životního stylu motivovaná snahou zhubnout pramení z rozličných individuálních důvodů. Velmi často se stává součástí balíčku předsevzetí na začátku nového roku, plíživě se objevuje před zahájením nové plesové sezóny, případně nečekaně vykoukne ze skříně v podobě najednou špatně padnoucích kalhot.

Mužské a ženské důvody k hubnutí - je v nich rozdíl? 

Při hledání motivů hubnutí je zajímavé vzít v potaz rozdíl v mužském a ženském přístupu. Muži velmi obecně řečeno hubnou, protože musí a ženy proto, že chtějí. Tuto tezi potvrzují výsledky průzkumu mezi 1500 respondenty, který se uskutečnil v Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.  Ze zdravotních důvodů hubne celých 57 % mužů oproti pouze 21 % žen. Naopak, ženám jde většinou především o to, vypadat dobře a líbit se - tento důvod uvedlo 54 % žen a jen 18 % mužů. Asi 20 % lidí hubne kvůli vyššímu sebevědomí a mezi další důvody lze zařadit práci, tlak partnera a okolí, životní jubilea a společenské příležitosti.  

Nejen x a y chromozomy ovlivňují přístup k redukci tělesné váhy, důležitá je i naše povaha. „Racionální jedinci mají mnohem větší předpoklad úspěchu, protože jsou vytrvalí, dokážou zatnout zuby a reálně si představit svoji vysněnou váhovou metu. Naopak emotivní typy často oddalují počátek redukčního programu, obávají se jeho přísných pravidel a ztráty životních požitků,“ vysvětluje Bc. Gabriela Knosová z Institutu kompliment. „Proto také mnohdy snažení ukončí předčasně a vrátí se do svých starých kolejí.“  Všeobecně se však do kategorie nejméně úspěšných lidí řadí ti, kteří se hubnout nerozhodli ze své vůle, ale na přání někoho jiného - rodičů, partnera či nadřízených v práci. Nemají totiž dostatečně silnou motivaci k dosažení stanovaného cíle. 

Motivace jako alfa a omega v procesu redukce váhy 

Snížení tělesné hmotnosti nezahrnuje pouze ono prvotní rozhodnutí „chci už konečně zhubnout“, ale jedná se o dlouhodobý proces, během kterého nás čekají mnohé nástrahy. Počáteční motivace pozvolna oslabuje a do cesty se staví překážky, které mají jednoho společného jmenovatele - slabou vůli. „Motivační a psychologické aspekty častokrát rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu hubnutí. Udržet správnou motivaci klienta po celou dobu procesu redukce tělesné hmotnosti, tedy ve fázi aktivního hubnutí, ale i v čase stabilizace a udržování hmotnosti, je proto úlohou každého správného odborníka na hubnutí,“ říká Bc. Gabriela Knosová z Institutu kompliment. 

Pro udržení správné intenzity motivačního náboje je kromě osobního vnitřního rozhodnutí důležité také to, aby redukční program přinášel reálné, měřitelné, citelné a viditelné výsledky. Pokud jsme každý týden schopni zaznamenat úbytek váhy, tělesného objemu a cítíme se lehčí a plní energie, máme chuť v našem snažení pokračovat. Motivační náboj a tolik potřebnou disciplínu pomáhají udržet i vzory v našem okolí, například úspěchy dalších účastníků redukčního kurzu, podpora rodiny, přátel a okolí. I v tomto případě platí známé přísloví, že ve dvou se to lépe táhne a pomoc odborníka je zde nadmíru užitečná. Pravidelné schůzky s odborníkem (alespoň jednou týdně) totiž přinášejí možnost konzultace veškerých problémů spojených s hubnutím. Včasným odhalením a napravením chybných postupů v procesu redukce hmotnosti se předchází zbytečnému trápení a následnému oslabování motivace. „Disciplínu klienta v redukčním režimu pomáhá udržovat pravidelné monitorování dosáhnutých výsledků, analýza jídelníčku, kontrola stanovených úkolů, individuální cvičení pod odborným vedením a dopředu dohodnuté termíny setkání. I díky tomu je míra úspěšnosti setrvání v programu a jeho ukončení velmi vysoká, a to až kolem 98 procent,“ doplňuje Knosová.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Dobrý den Pozor nový projekt na přivýdělek. Jako první v ČR Vám přinášíme zcela jedinečnou možnost vydělat peníze tím nejjednodušším způsobem, jakým se na internetu peníze vydělat dají – Žádné klikání! ! Žádné vstupní poplatky! Žádný spam! Žádné podvodné nabídky! O všechno se postará reklamní lišta, kterou si jednoduše nainstalujete do Vašeho prohlížeče a po celou dobu Vaši aktivity na internetu budete vydělávat! Když zaregistrujete 5lidí váš . výdělek je kolem 11000 kč, výdělek za každého pod Vámi získáte další peníze, ,(záleží jen na vás kolik si vyděláte)tak neváhejte zaregistrace je zdarma. Více na mém odkazu http://www.revolucnireklama.cz/index.php?ido2=20181 Využijte výhody být na začátku .Pozor začínáme 1.1.2013!! Máte li dotaz pište na e-mail mojeprachy2@seznam.cz

  Lis 27, 2012
 • Obrázek uživatele názor
  názor (anonym)

  Dobrý den Pozor nový...Jste vlezlí jak Jehovisti.

  Lis 27, 2012
 • Obrázek uživatele grus
  grus (anonym)

  Já se motivuju především tím že se věčně do něčeho nevlezu. Docela mi pomáhá sledovat některé hubnoucí blogy (soutěživost) a taky docela web http://www.posilovanihubnuti.cz g.

  Pro 25, 2012
 • Obrázek uživatele pete
  pete (anonym)

  Ahoj, o motivaci toho až tak moc nevím, ale možná vám pomůžou k hubnutí nějaké informace ke cvičení a lymfomasaži - je to spíš k počtení, pak si musíte říst jestli by vám to vyhovovalo www.power-plate-brno.eu a www.lymfodrenaz-brno.cz .

  Led 05, 2013
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Chcete zhubnout? A nic z reklamy Vám nepomáhá? Kontaktujte mne sperlovam@gmail.com

  Led 18, 2013
 • Obrázek uživatele kupík
  kupík (anonym)

  Poukaz na nákup do Teska zdarma! Ahoj, zaregistrovala jsem se na stránkách: http://www.kupi.cz/?u=t6ug6 (chtějí jen e-mail.) Šetřím, sbírám body za aktivitu (přibývají rychle) a za odměnu dostanu poukázky na nákup do obchodů v hodnotě 200,- 500,- nebo 1000,-. Můžete si zadat hlídání Vámi vybraného zboží ve slevě a potom na něj být upozorněni. Vhodný přivýdělek pro maminky na mateřské, studenty a nezaměstnané. Poukazy už několikrát došly - doporučeně poštou do 5 dnů od zažádání. Vyzkoušej to taky! Tady je odkaz: http://www.kupi.cz/?u=t6ug6

  Bře 18, 2013
 • Obrázek uživatele Lemra
  Lemra (anonym)

  Táhni k čertu s tou svou šmelinou a už se tady neukazuj!

  Bře 18, 2013
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Já se motivuji pořadem Jste to, co jíte a jak jsem si potvrdila na http://www.hubnuti-jak.cz/motivace/jste-to-co-jite/, nejsem sama. Když vidím lidi, co jsou teprve na začátku a své chyby si neuvědomují, říkám si, že bych nechtěla zase zabřednout ve starých (zlo)zvycích a taky to neudělám :)

  Dub 26, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama