Jak pomoci blízké obézní osobě

Otázka váhy je velmi ošemetná. Jak o ní hovořit s blízkou osobou? Existují ta správná slova, ale také taková, která vyvolávají zahanbení, nelibost či uzavření do sebe sama, píše italský deník Corriere della Sera.

Vycházejme z předpokladu, že to, co chceme říci, není žádný objev pro toho, kdo trpí nadváhou,“ zdůrazňuje americký psycholog Ed Abramson, profesor na Kalifornské státní univerzitě. “Většina lidí s nadváhou si je nepochybně dobře vědoma svého fyzického vzhledu a jistě četla nejméně jeden z nespočetných článků o nebezpečí pramenícím z kilogramů navíc. Anebo se již pokusila držet nějakou dietu. Proto nějaká konverzace o přebytečných kilogramech může být obtížná a kontraproduktivní,“ uvádí.

Tedy mlčet, nebo něco říkat? Je třeba vědět, jak účinně zasáhnout ve chvíli, kdy obézní člověk nehubne, nebo mění své návyky, aniž by to skutečně chtěl, a povzbudit jej,“ vysvětluje Abramson.

Za prvé nikdy nezaměřujte pozornost na to, jak obézní nabírá kilogramy a v žádném případě nemluvte o jeho fyzickém vzhledu. Jestliže jste rodič, který chce pomoci dítěti nebo dospívajícímu, není nic lepšího než jít příkladem. Začněte u sebe: omezte konzumaci cukru a začněte sportovat.

Jestliže chcete pomoci dospělému nebo seniorovi, je nezbytné začít nějakou konverzaci o váze s ohledem na to, jak se dotyčný bude cítit. Lidé vědí, že mají nadváhu, ale často mají pocit, že s tím nedokážou nic udělat.

Nejdůležitější je nabídnout pomoc a připravit nějaký plán, v němž se můžeme stát partnerem a 'výzvu' přijmout společně. Nepochybně vaši blízcí budou prohlašovat: 'To si nebudu moci dát ani briošky'. Když to udělají, dostanou se do jakési spirály a to bude ten správný okamžik, abyste nabídli vaši pomoc,“ říká Abramson.

Soustřeďujeme se příliš na snižování váhy, přičemž pro udržení štíhlé linie a pro zdraví je důležité jíst pestrou a vyváženou stravu, vyvarovat se především cukrů a transformovaných potravin,“ tvrdí psycholog. “Jestliže se soustředíme jen na váhu, bude výsledkem zase jen váha, nikoli zdraví,“ zdůrazňuje. Člověk, který jí pestrou stravu a cvičí, může odbourávat tuk a upevňovat si svaly, ale jeho váha zůstává stejná.

Dnes k nárůstu nadváhy přispívá řada faktorů,“ říká Abramson. “Jíme větší porce potravin bohatých na kalorie, chodíme do fast foodů, kde podávají příliš slaná jídla. Navíc mnozí z nás vykonávají práci, která nevyžaduje skutečné fyzické úsilí, a řídí vůz místo toho, aby chodili pěšky,“ dodává.

Například je prokázáno, že některé druhy jídla, jako jsou nejrůznější nezdravé pochutiny, vyvolávají v mozku reakce podobající se závislosti na omamných látkách a změny v těch částech mozku, kde sídlí radost. Ty lze přirovnat ke změnám způsobeným drogami. Tyto reakce nepřicházejí s jakýmkoli jídlem, ale jen s transformovanými potravinami. “Čím více je jídlo zpracováváno a dochucováno, tím více působí jako droga, vytváří závislost a budí touhu jíst znovu. Tyto informace mohou změnit dialog o váze a pomoci některý lidem, aby se vyhýbali alespoň těm nejnezdravějším jídlům,“ říká Abramson.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Obezita s sebou přináší hodně problémů. Kromě cévních taky likviduje psychiku, klouby, nebo dýchání. A i já s tím měla problémy, ale pravidelné cvičení mě vyléčilo

  Lis 15, 2016
 • Obrázek uživatele Mila
  Mila (anonym)

  Obezita s sebou přináší...Ty klouby trpí i při cvičení. Takže to není úplně jednoznačné. Na klouby můžu doporučit Dias Forte.

  Lis 18, 2016
 • Obrázek uživatele Kamča
  Kamča (anonym)

  Ty klouby trpí i při...Jj ten na klouby a šlachy a vazy a taky kosti. Všechno co potřebuje kolagen

  Lis 22, 2016
 • Obrázek uživatele Dylina
  Dylina (anonym)

  Ale jak tedy takové obézní osobě pomoci? Držet za ní dietu? Chodit místo ní cvičit?

  Lis 22, 2016
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Úprava jídelníčků - hodně zeleniny, choďte s takovým člověkem plavat, protože jestliže se opravdu už jedná o velkou nadváhu, pak plavání je jediným druhem sportu, který obézním lidem vyhovuje, a neničí klouby. Psychická motivace, a jestli to nezabere, pak uvažovat o nějaké placené poradně.

  Lis 23, 2016
 • Obrázek uživatele Koala
  Koala (anonym)

  Jj ten na klouby a šlachy a...Jj ten kolagen je hodně důležitej

  Lis 24, 2016
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Jj ten kolagen je hodně...A v Diasu jsou kromě kolagenu taky hyaluron a vitamin C jsem se dočetla

  Lis 28, 2016
 • Obrázek uživatele Laila
  Laila (anonym)

  A v Diasu jsou kromě...Myslite ze bych to mela brat, kdyz kazdy den beham? Beham spravne, mela jsem trenera, ale prece jenom

  Lis 30, 2016
 • Obrázek uživatele borec
  borec (anonym)

  Myslite ze bych to mela brat,...Myslím, že důležitá je právě ta prevence, takže ano

  Pro 05, 2016
 • Obrázek uživatele Hanna
  Hanna (anonym)

  hodne dobry je treba zkusit vyzivove poradentsvi :) Vyborny je třeba svět zdravi :)

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele H
  H (anonym)

  hodne dobry je treba zkusit...To je jen pro tupce. O správném stravování atp si každý gramotný člověk přečte. Pak ovšem musí mít vůli a tu mu nikdo nedá. Svět zdraví je tahání peněz z hlupáků...!

  Bře 13, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama