Jak odolat nástrahám švédských stolů

Přestože na svých dovolených v zahraničí již nehledíme na prohýbající se stoly stejně překvapeně jako v dobách kolem roku 1990, kdy se nám otevřely dveře do světa (i kulinářského), řada z nás má v sobě ještě stereotypní úvahu: „Když jsem si to zaplatil, tak jim tu nic nenechám!" Nemusí to být až tak extrémní, ale přece jen může dovolená, při níž jíme dvojnásobek běžně konzumované stravy, znamenat velký přírůstek na váze. Máme pro vás tedy několik osvědčených pravidel:

- Snídani si dopřejte velmi podobnou, na jakou jste zvyklí (v některých zemích bude problém dát si celozrnné pečivo, dejte si tedy takové, jaké bude k dispozici, ale nepřekračujte množství zhruba 50 g). O to více si můžete dát sýra, dále jogurt, vejce, výjimečně libovou uzeninu a k tomu vždy kus zeleniny či ovoce. Pozor na koláčky a ostatní sladkosti.

- Nemáte-li zaplaceny obědy, zkuste si dát v restauraci salát se sýrem nebo tuňákem či grilované maso nebo rybu jen se zeleninou.

- Odpoledne se pokuste vyhnout sladkým nápojům a zmrzlinám, jednou nebo 2x týdně si je však vychutnejte. Vyšší příjem energie můžete vykompenzovat plaváním či svižnou procházkou.

- U večeře vždy začínejte salátem a sklenicí minerálky. Poté se rozhlédněte po rybách, libovém mase a přílohových zeleninách. Ochutnávejte hlavně to, co neznáte. Brambory, rýže i hranolky jsou notoricky známé, proto je jíst nemusíte - nebo jen zcela symbolicky.

- Každé jídlo jezte velmi pomalu, abyste předešli přejedení. Uvědomte si, že z přejedení je člověku jen a jen špatně a za špatný pocit na dovolené jste si přece nezaplatili.

Zdroj: Václava Kunová, Vladimír Poštulka - Jak Hubne labužník, Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  To mi připomělo dovolenou v Egyptě. Pobavila mě a udivila německá rodinka. Pán se chlubil, že už jsou jeho střevní potíže lepší, že má dobrý medikament. Podíval jsem se na jejich stůl a nestačil se divit. Snesli si tam všechno co švédské stoly nabízely. Tu kombinaci jídla nemohli strávit. Asi si mysleli, že když si zaplatili all inclusive, musí sníst vše na co dosáhnou. Vůbec se nedivím, že měli střevní potíže.

  Čer 20, 2009
 • Obrázek uživatele iveta
  iveta (anonym)

  To mi připomělo dovolenou v...Takových je víc,taky jsem to zažíla v Egyptě.Bylo mě z některých lidí špatně, jak se chovali v jidelně.

  Zář 18, 2009
 • Obrázek uživatele Cestovatel
  Cestovatel (anonym)

  Češi jsou tímto proslulí, doma se napijí vody z vodovodu a běží do práce ale na dovolené si naloží na talíře vše co se jim tam vejde a pak se to zbytečně vyhazuje. Jsou to pitomci.

  Zář 19, 2009
 • Obrázek uživatele Češi?
  Češi? (anonym)

  Češi jsou tímto proslulí,...Dost často jezdím na dovolenou do hotelů kde je švédský stůl. Mám zkušenosti, že Češi jsou spíš stydliví, zatímco Němci si cpou na pláž tašky bagetama se salámem, které stejně vyhodí.

  Pro 22, 2013
 • Obrázek uživatele moje řeč
  moje řeč (anonym)

  Dost často jezdím na...Ale musíte chápat, že většina přispěvatelů zná maximálně kempy a vařič v Chorvatsku, takže potom papouškují něco, co sami neviděli.

  Pro 22, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama