Reklama

Chlapci a mladí muži pozor na nádory varlat!

Nádory varlat patří mezi nejlépe léčitelné typy nádorových onemocnění při včasné diagnostice. Problémem ale, že dospívající většinou přijdou k lékaři pozdě, často až s pokročilým onemocněním. Vzhledem k uložení varlat v šourku jsou varlata snadno přístupná zraku a pohmatu. Je proto velmi důležité, aby všichni mladí muži znali příznaky, které by mohly znamenat nádor varlete:

1.    jakákoliv změna velikosti  a objemu varlete, většinou zvětšení  varlete (někdy se může varle i zmenšit!)

2.    hmatná bulka, hrbolek či nepravidelnosti povrchu varlete nebo ztvrdnutí varlete

3.    ze začátku je nádor varlete nebolestivý, postupně se může přidat tupá bolest, pocit tíhy v šourku. Náhlá prudká bolest většinou znamená jinou příčinu obtíží (zánět, infarkt varlete, torzi = náhlé otočení varlete kolem své osy, „zaškrcení“ cév a nedokrvení varlete)

Pokud tyto příznaky nevymizí v průběhu 2 týdnů, je nutno vyhledat lékaře. Kromě těchto příznaků se někdy může objevit zduření prsních žláz (gynekomastie) s pocitem napětí či zvýšené citlivosti bradavek. Někdy patří mezi první klinické příznaky bolesti břicha či bolesti zad, převážně v bederní oblasti. Většinou jsou již příznakem postižení lymfatických uzlin v břichu metastázami.

Reklama

Samovyšetřování varlat je jednoduchá metoda, která by měla být součástí každodenní hygieny mladého muže.

Samovyšetření je ideální provázet po teplé koupeli nebo sprše, kdy je šourek vláčný, uvolněný. Nejdříve si šourek dobře prohlídněte, jestli jsou na něm nějaké změny kůže (např.začervenání, ztmavění, napjatá kůže atd), jestli je jeho velikost a objem beze změny oproti předešlému stavu.

Následně si vyšetřete pohmatem každé varle zvlášť oběma rukama. Ukazováky a prostředníky obou rukou podsuňte pod varle, palce mějte na přední straně. Velmi jemně rolovacím pohybem vyšetřujte mezi palci a ostatními prsty tkáň varlete, jeho povrch, hledejte jakékoliv hrbolky, nepravidelnosti povrchu, zatuhnutí varlete.

Často je mylně za nádor považováno nadvarle. Nadvarle je umístěno v šourku nad varletem a mírně vzadu. Varle je tedy uloženo dole a v přední části šourku. I za normálních okolností je u zdravého muže jedno varle větší než druhé. Pokud jsou tyto rozdíly ve velikosti stálé a nedochází k postupnému zvětšování rozdílu velikosti varlat, není nutno se obávat nádoru.

Jak často dělat samovyšetření? Všeobecně platná doporučení považují za dostatečný interval samovyšetření varlat 1krát měsíčně. Celková doba samovyšetření by neměla přesáhnout 5 minut. Pokud Vám to trvá déle - pozor! Užíváte si to až příliš a nelze již mluvit pouze o samovyšetření!

Zdroj: maskoule.cz

Reklama

Komentáře

Zdeněk (Út, 1. 3. 2011 - 14:03)
Zdravim chtel bych se na enco zeptat zda je to možne.je mi 34 a uz 2krat jsme byl na vyšetřeni varlat bo jsme mel bolest kolem nich a vzdy doktro rekl ze je to v poradku a ted po cca2let se mi to vratilo boleji me varlata ale ne na ohmat ale spise jako kolem nich a tak nejak to strili ze vnitr do stehen obcas tak se chci zeptat na enjakou radu vzdy mi predepsal nejake kapky na bolest a bylo to vse ale ted se pokousime o dite nekolik spermografu bylo docela mizernych a meli by sjem jit na umele oplodneni tak se chci zeptat zda to nemam nejaky vliv i na toto diky za rychle info. zdeněk.
Maky (Út, 29. 1. 2019 - 09:01)
Nerad bych znevazoval praci pana doktora, ale pokud je s varlatem neco v neporadku, soustavne boli a nedejboze jsou na nem nejake vyrustky ci hrbolky, tak zadne kapky na svete nepomohou :D To beru jako nepovedeny vtip. Podrobny navod samovysetreni najdete zde -- https://www.vimax.cz/samovysetreni-varlat/ -- ale po precteni Vaseho komentu bych zrejme doporucil zmenit lekare.. Tento se mi zda, ze k praci nepristupuje oplne "kóšer"
Adam (St, 7. 2. 2018 - 10:02)
U mladych jsou nadory pouze ojedinele a rakovina postihuje malo mladych, jelikoz si na ni jeste nestihli "zadelat". Kazdopadne muze byt nekdy pritomna bolest varlat, a ta ma hned nekolik pricin.. Ty jsem sepsal zde -- https://www.vimax.cz/bolest-varlat/
Makyavella (St, 25. 9. 2019 - 10:09)
Ano, nadorova onemocneni varlat jsou zde velice rozsirena, ale nejedna se o jedine onemocneni varlat. Je jich vic a muzi si je casto s rakovinou zamenuji.. Proto prikladam tento podrobny seznam vsech onemocneni varlat, abyste pripadne vedeli, co se to u vas projevuje /drzim pesti, aby vas bylo co nejmene/.. Seznam zde - https://www.vimax.cz/nemoci-varlat/
Reklama