Reklama

Hltání jídla může vést k tloustnutí

Lidé, kteří jedí rychle až do pocitu úplné sytosti, se s třikrát větší pravděpodobností propracují k nadváze. Tento problém ještě více prohlubuje snadná dostupnost fastfoodů a mizící správné stravovací návyky. K takovému závěru dospěli japonští vědci.

Výsledky jejich studie, zveřejněné v odborném časopise British Medical Journal, osvětlují, jak styl konzumace jídla může přispět k epidemii obezity, rozdmýchávané rostoucím vlivem hojnosti a nadbytku ve stylu Západu v mnoha částech světa.

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí mezi obézní zhruba 400 milionů lidí, z toho 20 milionů dětí ve věku do pěti let. Vhledem k tomuto nepříznivému trendu stoupá riziko chorob jako cukrovka typu dva či srdeční problémy.

Odborník Hirojasu Iso a jeho kolegové z Ósacké univerzity v zájmu studie zpovídali ohledně stravování více než 3000 japonských dobrovolníků ve věku od 30 do 69 let. Asi polovina mužů a o něco více než polovina žen uvedli, že jedí až do pocitu úplné sytosti. Přibližně 45 procent mužů a 36 procent žen přiznalo, že hltají jídlo rychle.

Ti, kteří připustili, že jedí do úplné sytosti a rychle, byli s třikrát větší pravděpodobností obézní než lidé, kteří jedí dopolosyta a pomalu. Vědci označili za příčinu jak dostupnost levného jídla konzumovaného ve velkých porcích, tak zlozvyky, jako třeba sledování televize při jídle.

Reklama

S cílem potírat nepříznivý efekt nešvaru, jímž je rychlé hltání a přejídání mezi dětmi se sklonem k obezitě, badatelé rodičům radí, aby své potomky vedli k pomalé konzumaci potravin v klidném prostředí.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Hi Dear (Út, 24. 3. 2009 - 17:03)
Hi Dear
Email:amianyak(at)yahoo(dot)com
Peace be unto you,how are you today.I do hope that you are fine. I saw your profil in (doktorka.cz) and like your person in general,this made me to write to show you,my extent of interest in you.please i will like you to send me your mail to my mail amianyak"yahoo.com so i can send my picture to you for we to continue. thanks and be bless yours amian.
m.p. (Po, 23. 11. 2009 - 08:11)
Jsem kuchařka a celý život se musím omezovat v jídle a občas držím nějakou tu dietu.Je to můj celoživotní boj.V práci se v klidu nenajím je to při práci a často od talíře odcházím.Mám stále chuť k jídlu a je to utrpení a odříkávání.Musí mít člověk hodně pevnou vůli,aby to zvládl.
lidka (Ne, 9. 9. 2012 - 13:09)
mame v peci 8leteho vnuka stravuje se primerene,porce se mu snazim davat polovicni ale chyba bude asi v tom ze to jidlo zhlta,pohyb ma ale minimalni u zadneho sportu nevydrzi tezko se zapojuje do nejake cinnosti snazim se s nim dostat aspon na prochazky ven,na jeho vek ma 48kg coz se me zda dost,v jidelnicku ma i zeleninu a ovoce.dekuji za jakoukoliv radu
Reklama