Reklama

Kustovnice čínská - goji bobule a jejich účinky na zdraví

Goji bobule jsou jasně oranžovo-červené bobule, které pochází z keře kustovnice čínská (lycium chinense), který, jak název napovídá, je původem z Číny. V Asii goji bobule byly konzumovány po generace v naději, že pomohou prodloužit život.

V průběhu času lidé používali goji bobule, aby se pokusili léčit mnoho běžných zdravotních problémů, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, horečka a s věkem související oční problémy. Goji bobule jsou označovány jako „superfood“ a jedí se syrové, vařené, nebo sušené (jako rozinky) a jsou používány v bylinných čajích, džusech, víně a lécích.

Goji bobule a jejich účinek na zdraví

Bobule Goji jsou bohaté na živiny. Některé rané studie šťávy z goji bobulí našly možné výhody, které zahrnovaly:

 • Pocit pohody a klidu
 • Zlepšení sportovního výkonu
 • Lepší spánek
 • Hubnutí
 • Posílení imunitního systému
 • Antioxidant

Goji bobule a živiny

Reklama

Goji poskytují tělu spoustu vitamínů a minerálů, jako jsou:

 • Vitamin C
 • Vláknina
 • Železo
 • Vitamin A

Jsou také dobrým zdrojem bílkovin a antioxidantů.  

Přesné dávkování goji bobulí nebylo vědecky stanoveno, nicméně kvůli vysokému obsahu prospěšných látek v plodech se doporučuje konzumovat je s mírou.

 • Dospělí a děti starší 10 let si mohou denně dopřát přibližně 30 bobulí
 • Dětem do 10 let stačí cca 15 bobulí denně.
 • Bobule goji raději nedávejte dětem mladším 18 měsíců.

5 důvodů, proč byste měli začít jíst výživné bobule

1. Bobule goji mohou posílit vaši imunitu. Bobule goji jsou plné vitamínů a minerálů, včetně vitamínu C, železa a mědi, které všechny podporují normální fungování imunitního systému, pomáhají zvýšit vaši energetickou hladinu a chránit tělo před nemocemi. Pokud se cítíte drceni počasím, proč si na ranní kaši neposypat lžící goji bobulí, abyste zahnali zimní chlad?

2. Goji bobule jsou nabité vitamínem C. Bobule goji jsou bohatým zdrojem vitaminu C, který nejen zvyšuje vaši imunitu a snižuje únavu, ale také podporuje zdravou pokožku. Vitamin C přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci pokožky. To znamená, že míchání bobulí goji do vašeho každodenního smoothie může být neuvěřitelně prospěšné pro udržení zdravé pleti.

3. Bobule goji jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Pokud vás zajímá, co jíst jako svačinu před dalším tréninkem, vezměte hrst bobulí goji. Tyto malé bobule jsou skvělým zdrojem bílkovin, pomáhají vašemu tělu budovat a udržovat svalovou hmotu a zároveň pomáhají vašim svalům zotavit se po cvičení.

4. Goji bobule mohou zlepšit váš trénink. Věděli jste, že pouhých 25 g bobulí goji obsahuje stejné množství draslíku jako malý banán? Draslík má zásadní význam pro fungování vašeho svalu. Bobule goji jsou také nabité železem a mědí, které pomáhají dodávat energii tělu a zlepšovat sportovní výkon.

5. Bobule goji mají přirozeně vysoký obsah vlákniny, která je nezbytná pro podporu zdravého trávicího systému a snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Nasypte hrst na svou misku se snídaní, abyste udrželi dobré zdravé trávení a udrželi své tělo v rovnováze.

Goji bobule - rizika a vedlejší účinky

Goji bobule mohou reagovat s některými léky. Pokud užíváte warfarin na ředění krve, měli byste se jim raději vyhnout. Goji bobule mohou interagovat s léky na cukrovku a snižování krevního talku, takže se o užívání určitě poraďte nejprve se svým lékařem.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama