Zhubnout jde pouze trvalou změnou životního stylu, zázračné diety nefungují

Zázračné diety na obezitu nezabírají a módní novinka omezit stravu podle výsledků genetického vyšetření není dosud vědecky ověřena. Obojí znamená jen zbytečně vyhozené peníze, shodli se přední čeští obezitologové.

V Česku má normální váhu jen polovina dospělých, šestina je obézní (BMI 30 a více) a dalších 20 procent má nadváhu. V počtech lidí s nadbytečnými kilogramy se Česko řadí k horšímu evropskému průměru.

Dieta podle genetického vyšetření je teď móda. Vyšetří se určitý počet genů, které mají prokázaný vztah k obezitě. Stojí to tisíce korun. Problém je, že nemáme žádný důkaz, že by genetické vyšetření zlepšilo vyhlídky pacienta na zhubnutí,“ řekl předseda České obezitologické společnosti profesor Martin Haluzík.

Pacienti s obezitou by podle něj měli raději peníze využít na zlepšení stravování a fyzickou aktivitu. Každý by se také měl poradit s lékařem, obezitologem, internistou, praktickým lékařem, zda u něj hrozí metabolické komplikace obezity a zda se dá nějak léčebně zasáhnout.

Podléhání “obchodníkům s hubnutím“ vysvětluje psycholožka Iva Málková z hnutí STOB (STob OBezitě) tím, že člověk je svou podstatou tvor líný a chtěl by zázračnou hůlku, jejímž mávnutím zhubne.

Pokud “zázračné“ diety vedou k tomu, že příjem energie klesne pod její výdej, člověk zhubne. “Problém ale je, že je nikdo nedokáže dodržovat trvale, protože to pro něj není příjemné. Když s dietou skončí, zase nabere,“ řekla. Tímto “zázrakem“ podle ní trvale zhubne jen peněženka.

Podle Málkové odborná jednoduchá rada existuje. Musí jít o změnu, která je člověku relativně příjemná a může ji dodržovat celý život. “Při hubnutí doporučujeme půl kilo za týden, k tomu stačí denně ubrat přibližně 2000 kilojoulů, což není nic dramatického. Stačí vynechat litr limonády, nevzít si 10 deka salámu či jedny oplatky,“ popsala.

Úspěšné hubnutí musí podle Málkové brát v úvahu myšlenky a emoce daného člověka, které vedou k přejídání. Člověk se přejídá ze stresu i z pohody či z tzv. toxického prostředí. “Dřív by nás v kině nenapadlo jíst popcorn, dnes nás jeho vůně a to, že ho všichni mají, k tomu přímo nabádá. Za dvě hodiny máme hlad a venku už číhají fastfoody,“ popsala toto “toxické“ prostředí s tím, že lidé, kteří chtějí zhubnout, by měli být aktivními tvůrci svého jídelníčku.

Vyznat se v protichůdných doporučeních, jak se co nejlépe a nejzdravěji stravovat, pomůže zájemcům konference Dialogem ke zdraví, která se koná 18. října v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele vapanc
  vapanc (anonym)

  Jo,tak to je jediný solidní názor,který akceptuji,Všechno ostatní je většinou o kšeftu.A vím,o čem píšu.

  Říj 16, 2015
 • Obrázek uživatele Janča
  Janča (anonym)

  Jo,tak to je jediný solidní...Překopala jsem si jídelníček podle tzv. diety dle krevních skupin a kila jdou dolů sama. Navíc je mi skvěle, lehce a nehladovím. Konečně jsem chytla dech a tak jsem přidala ještě rotoped a je to hodně znát. Na nějaké zázračné pilulky či extrémní diety nevěřím.

  Říj 16, 2015
 • Obrázek uživatele Romana
  Romana (anonym)

  Já zase vynechala bílý cukr a výrobky z bílé mouky a každé ráno piji teplou vodu s citronem. Jinak jim normálně a též jsem zhubla. Jo a ještě užívám střídavě chlorellu nebo spirulinu či mladý ječmen na přočištění a doplnění živin. Ty se prý daj brát neustále, aniž by hrozilo nějaké přdávkování.

  Říj 17, 2015
 • Obrázek uživatele Viktorie
  Viktorie (anonym)

  Dělena dieta, je vynikající. Spousta potravin které konzumujeme špatne stravitelný jen proto že mezi sebou nespojujou se. Třeba mléčné výrobky nesmíte slučovat s žádnémi dalšíma surovinámy. Když takove jídlo se dostane do žaludku, tak začíná hnit.

  Říj 18, 2015
 • Obrázek uživatele Super rozhovor
  Super rozhovor (anonym)

  http://rungo.idnes.cz/zahodte-diety-pohyb-je-dulezitejsi-rika-obezitolog-martin-matoulek-113-/behani.aspx?c=A150930_132938_behani_mao

  Říj 21, 2015
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  změna jídelničku je zaklád hubnutí, pít hodně vody je taký velmi důležité, můžete se taký pomoct nějakém doplňkem stravy, hubnutí bude jednodušší.

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele Potroublí dealeři
  Potroublí dealeři (anonym)

  se se svými "doplňky stravy" nacpou všude.

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele Gábina
  Gábina (anonym)

  Ahoj, já zašla k dietoložce, rozpocitala příjem bílkovin, cukru a tuků...zhubla jsem za půl roku 12 kilo...je to o změně životního stylu... přestala jsem varit u bílé mouky, do jídelníčku pribyla pohanka, soja, jahly...i děti to jedí :-)

  Lis 16, 2015
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  změna jídelničku je...nevím jak změnit jídelniček aby byl zdravější..... doporučuj něco prosím a napiš víc o těch doplňcích, díky moc!

  Lis 18, 2015
 • Obrázek uživatele jirka.
  jirka. (anonym)

  nevím jak změnit...doporučila bych všechno co přirodní, pomůže a neškodi, přečteš víc o zdravým jídelničku a doplňcích na tento stránce: http://tnij.at/hubnuti

  Lis 20, 2015
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  doporučila bych všechno co...Tak především přírodní není nic z potravinových doplňků. A představa, že vše přírodní je prospěšné...to je spíš směšné. Jahody, jablka, borůvky, rajčata jistě ano, ale s rulíkem zlomocným a tisem to radši nezkoušej

  Lis 20, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  nebudte naivní,většina zkrmenců jak se bude muset hejbat,něco se sebou dělat,tak nemá zájem.Papat tabletky to jo.Je to boj z větrnými mlýny.At si daj bůček pašíci...

  Lis 21, 2015
 • Obrázek uživatele jirka.
  jirka. (anonym)

  Tak především přírodní...myslela jsem na byliny které jsou účinné pro trávení, rychlejší metabolismus nebo potlačujicí chut

  Lis 24, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama