Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Zhubněte jednou provždy

Jednou z největších chyb, které se často dopouštíme, je hubnutí za nějakým účelem. Ať už potřebujeme shodit pár kilo do svatby, do plesu či na léto, celý proces je vždy jen chvilkový a po dosažení námi stanoveného cíle, se obyčejně vracíme do zajetých kolejí. Jak tomu předejít a udržet si nejen svou vysněnou postavu, ale i zdravý styl života?

Hnacím motorem, který by nás měl přesvědčit o důležitosti vytrvání, by neměla být představa toho, jak budeme vypadat, ale jak se budeme cítit. Jistě znáte stavy absolutního vyčerpání a únavy, kdy je vaše tělo bez energie a neschopné aktivního pohybu. To může souviset například s prodělanou nemocí, ale mnohem častěji se na vás podepíše právě nezdravý a kolísavý styl života.

Nezapomínejte, že vaše tělo pouze reaguje na to, jak se cítíte po psychické stránce. Pokud máte například výčitky svědomí, že se dostatečně nehýbáte nebo dáváte přednost nezdravým pokrmům, budete se cítit špatně i po fyzické stránce. Jedním z největších problémů lidí bojujících s obezitou je neschopnost porozumět novému cíli a najít pozitiva ve zdravém způsobu života. Ti, kteří se pouze orientují na účelové hubnutí nebo diety, nikdy nebudou moci plně akceptovat své nové JÁ a úspěch bude pouze chvilkový.

Je třeba přijmout fakt, že změna, kterou chcete absolvovat, je běh na dlouhou trať a výsledky se nemusí dostavit hned. Stejně tak nepanikařte, pokud občas zhřešíte. Důležité je to, abyste se ve vašem těle cítili příjemně, a uvidíte, že časem objevíte radost i v činnostech, kterých jste se dříve obávali. Pokud máte strach z opětovného selhání a slabé vůle, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc. Někoho, kdo vám vždy připomene, proč jste se do této změny vůbec pouštěli.

Stejně tak je důležité oprostit se od proklamovaných mýtů, které hubnutí doprovází. Jedním z nich je například tvrzení, že není potřeba pohybu, pokud držíte dietu. Nezapomínejte, že se jedná pouze o marketingový tah společností prodávající zázračné hubnoucí koktejly, které vás zbaví tuku, aniž byste museli cokoli dělat. K tomuto mýtu se vyjadřuje i přední výživový poradce Petr Havlíček v projektu Zdraví jako vášeň Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra: „Tento mýtus je o lenosti. Pohyb je naše základní přirozenost a bez něj to nikdy nepůjde.“
Lidské tělo se dokáže přizpůsobit extrémním podmínkám. Nevymlouvejte se tedy, že něco nejde nebo že na něco nestačíte, vše je pouze ve vaší hlavě a pokud se opravdu chcete změnit, neexistuje jediný důvod, proč by to nemělo být možné.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Saša
    Saša (anonym)

    Na hubnutí bez jojo efektu doporučuji dietní plány od Dr.Stanka (drstanek.cz), je to odborník, jeho žena lékařka, nemusíte se bát a navíc je vše bez hladu a bez choutek.

    Srp 16, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama