Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Ženy pozor: Přísná dieta a nadměrné cvičení mohou oslabit vaše kosti

Kdy touha po štíhlé postavě začíná  ohrožovat vaše zdraví?

 

Příliš přísná dieta a nadměrná fyzická námaha vedou často u žen k snížení hladiny estrogenů. To se může projevit vynecháním menstruačníého krvácení. To by vždy mělo být bráno vážně. Nízká hladina estrogenů narušuje zdravý vývoj kostí, jelikož tělo nedokáže absorbovat vápník. Nedostatečná hladina estrogenů má negativní vliv na hladinu vitamínu D.

Pro zdravé kosti je kromě rozličných minerálů - především vápníku, hořčíku, zinku, bóru a křemíku důležitý  také vitamín D a K. Vitamín D se účastní při vstřebávání vápníku ve střevě a vitamín K je důležitý pro zabudovávání vápníku do kostí a obnovu kostí. Tyto vitamíny jsou rozpustné v tucích. Dieta s vynecháním tuků může vést i k snížení hladin vitamínů rozpustných v tucích (vitamín A, D, E, K). Ukazuje se, že vitamín D je nejlépe absorbován s nízkým až středním množstvím tuku, ve srovnání s žádným tukem nebo vysokým množstvím tuku. Konkrétně výzkumníci  v jedné studii (1) ukázali, že spotřeba 11 gramů tuku vede k o 16% vyšší absorpci vitamínu D než  při konzumaci 35 gramů tuku a k o 20% vyšší absorbci než při konzumaci 0 gramů tuku.Tito stejní výzkumníci provedli pozdější studii (2), která prokázala o 32% vyšší hladiny vitaminu D, když lidé jedli 30 gramů tuku v porovnání s jídlem bez tuku.

Různé módní diety s omezeným výběrem konzumovaných potravin ohrožují obecně zdraví nedostatečným příjmem všech potřebných živin, vitamínů a minerálů. Z dlouhodobého hlediska nikdy nemohou vést k uspokojivé váze a pocitu zdraví.

Zdravá dieta má zahrnovat pestrou, na všechny živiny bohatou stravu, skládající se převážně ze základních, průmyslově neupravovaných potravin v rozumném množství a pravidelný přiměřený pohyb.

Autor: mk
Studie 1: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23427007
Studie 2: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25441954

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Janica opica
  Janica opica (anonym)

  když hubnutí, tak pod dohledem odborníka. Mám proteinovou dietu bodenere

  Zář 24, 2019
 • Obrázek uživatele Mialina
  Mialina (anonym)

  není bonedere náhodou ta proteinová dieta v těch krabičkách?

  Říj 02, 2019
 • Obrázek uživatele Alexandra
  Alexandra (anonym)

  mít bříško jako ta pani, nedržím žádnou dietu. Ale dělám všechno proto, abych ho měla. Takže mám proteinovou dietu a chodím běhat

  Říj 24, 2019
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  zajímavý článek, chtěla bych se zeptat, co si myslíte o sacharidových vlnách? Prý je to účinné a hubne se tuk a ne svaly jako u jiných diet.. a neomezuje to vlastně žádné skupiny potravin, více o tom jsem našla zde: https://www.pestryjidelnicek.cz/sacharidove-vlny/

  Dub 12, 2021
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Sacharidové vlny jsou spouštěny kovidovými vlnami. Sedím doma a nevím, co sežrat dřív.

  Dub 12, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama