Reklama

WHO varuje Evropu před epidemií obezity

Obyvatelé Evropy se kvůli přehršli levných restaurací s rychlým občerstvením a nedostatku pohybu potýkají s nadváhou. Pokud bude nynější trend pokračovat, přeroste podle Světové zdravotnické organizace (WHO) problém s obezitou do enormních rozměrů, napsala agentura DPA.

WHO prognózu zveřejnila u příležitosti evropského obezitologického kongresu, který dnes začíná v Praze.

    Alarmující závěry vědci zjistili při srovnání dat o nadváze a obezitě evropských mužů a žen z roku 2010 s očekávaným výhledem pro rok 2030. Pro bělošskou evropskou populaci stanovila WHO v případě nadváhy index tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí 25 až 30, u obezity je pak BMI vyšší než 30. Obezita je pak ještě rozdělena na mírnou, střední a morbidní. Index se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka v kilogramech druhou mocninou jeho výšky v metrech.

    Nejvíce kritická bude podle výživových expertů situace u Irů, kde bude nejen takřka každý dospělý v roce 2030 mít nadváhu, ale téměř polovina mužů (48 procent) a více než polovina žen (57 procent) bude trpět obezitou. V případě Británie se to bude týkat třetiny všech žen.

    Na vyšší počet lidí s nadváhou v populaci se musí za současného vývoje připravit i Česko, Rakousko, Švédsko, Španělsko a Řecko.

Reklama

    Například v České republice má být v roce 2030 žen s nadváhou 64 procent, přičemž v roce 2010 to bylo o deset procent méně. Podíl obézních Češek údajně vzroste z 23 procent v roce 2010 na 37 procent o 20 let později.
    Českých mužů s nadváhou bylo v roce 2010 69 procent a o 20 let později to má být 79 procent. Podíl obézních mužů má ve stejném období vzrůst z 22 na 36 procent.

    V roce 2030 by se počet obézních Řeků mohl oproti stavu v roce 2010 zdvojnásobit. Ve Švédku, kde před pěti lety trpělo obezitou pouze 14 procent všech mužů, by to mohla být takřka čtvrtina všech Švédů.

    “Vlády se musí více zasadit o to, aby omezily propagaci nezdravého jídla a naopak dostupnějšími cenami podpořily jídlo zdravé,“ uvedla Laura Webberová z britského zdravotního fóra UK Health Forum, které na projektu s evropskou kanceláří WHO pracovalo.

    Lidé, kteří si nedrží ideální váhu, netrpí jen zdravotními problémy; čelí navíc předsudkům a diskriminaci. Ti se střední obezitou (BMI nad 35) jsou podle vědců z univerzitní kliniky v Lipsku takovým terčem dvakrát častěji než ostatní s nižší úrovní nadměrné váhy.

    Jedinou dobrou zprávu má WHO pro Nizozemsko, kde naopak počet lidí s nadváhou podle propočtů poklesne. Za 15 let zde bude mít nadváhu méně než polovina mužů (v roce 2010 to bylo 54 procent), osm procent z nich pak bude trpět obezitou (v roce 2010 to bylo 10 procent). U dospělých nizozemských žen, mezi kterými bylo v roce 2010 třináct procent obézních, to bude v roce 2030 devět procent.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Marcela (Pá, 10. 7. 2015 - 09:07)
proč je u nás tolik obézních lidí?Ptáte se?Protože jim nikdo nechce bezplatně pomoci.Spousta lidí by o to stálo.Feťáci,kteří o to nestojí,se léčí bezplatně,a platíme jim to my.TRo je teda diskriminace!!!!!!!!!!!Všichni obézní lidé nejsou takoví proto,že by se přejídali,ale nedaří se jim shazovat kila.Potřebují pomoc odborníka,ale to stojí velké peníze.Jen ty jídelníčky,které vám dají stojí tolik peněz,že my,normální lidé na to nemáme.Když má člověk na měsíc 7000kč,tak nemůže za stravu utratit 6000kč.To je logické,ne?Takže proč se nepomáhá lidem,kteří o pomoc stojí,a pomáhá se těm,co o pomoc nestojí,a stejně do toho spadnou po léčbě znovu?Zamyslí se nad tímto problémem konečně zdravotnictví? A když je jim to lhostejné,tak ať se neotírají o obézní lidi,a nediví se,že je jich čímdál víc.Ať se zabývají feťákama,kterým tolik fandí.Ti jsou hubení.
Martin (Pá, 10. 7. 2015 - 09:07)
proč je u nás tolik...Nevymlouvejte se na to, ze vam nikdo zadarmo nepomaha. Clanku o tom, co jist a jak se hybat je na internetu plno zadarmo. Jidelnicek je jednoduchy: vynechat cukry, nezdrave tuky, zaradit napr. hnedou ryzi, kroupy, lusteniny, cocku, zeleninu na vsechny mozne zpusoby...furt je to levnejsi nez si dopravat dorty, kolace, salamy, susenky, bramburky...Jedine, co je z tech potravin drazsi je koupit si kvalitni za studena lisovany olivovy olej a jablecny ocet do salatu. Pit hodne ciste vody, omezit alkohol a pak pohyb. Nemusite chodit na zadne drahe cviceni, staci si cvicit doma, chodit na pravidelne prochazky, plavat...U doktora si nechte zadarmo vysetrit fukci stitne zlazy, popr. jinych hormonu...Nevim, kde berete tu predstavu, ze zhubnete jedine, kdyz vam nekdo za drahe penize bude pomahat. Musite hlavne chtit sama, stejne jako lidi, co chtej prstat kourit.
raubíř (Pá, 10. 7. 2015 - 16:07)
Ono to asi fakt není tak jednoduché shodit, ale stačí se podívat v obchodě, co lidi nakupují - a jakou mají postavu! Cola, bílá mouka atd.
Mimochodem léčení chorob provázejících tloušťku stojí taky dost peněz, když už tato otázka (financí) byla nastolena...
Renata (Pá, 10. 7. 2015 - 16:07)
Nevymlouvejte se na to, ze...Pravdivé,protože jinak nám žádný drahý přípravek nepomůže.Jenom my sami,pokud opravdu budeme chtít.
Renata (Pá, 10. 7. 2015 - 16:07)
Nevymlouvejte se na to, ze...Pravdivé,protože jinak nám žádný drahý přípravek nepomůže.Jenom my sami,pokud opravdu budeme chtít.
A (Pá, 10. 7. 2015 - 18:07)
hlavně přestat cpát do jídla sra.ky a hormony.
Stačí si všimnout,kolik jinak štíhlých lidí má nechutná panděra.Nemají to jen ženy v přechodovém věku,ale i ženy docela mladé a jak píšu,jinak štíhlé.
Když tak pozoruji lidi kolem sebe,právě tenhle ukazatel mi připadá jak infekce.
Reklama