Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Skořice pomáhá s hubnutím

Pokud máte rádi skořici, neváhejte si ji přisypat do svého příštího jídla. Podle nového výzkumu toto oblíbené koření podporuje metabolismus v tukových buňkách myší i lidí, informoval zpravodajský server Time.

V nové studii, kterou zveřejnil odborný časopis Metabolism, testovali vědci Michiganské univerzity účinek cinamaldehydu - esenciálního oleje, který dodává skořici její vůni - na tukových buňkách odebraných myším a také čtyřem lidským dobrovolníkům.

Zjistili, že při vystavení esenciálnímu oleji ze skořice začaly jak myší, tak lidské tukové buňky spalovat tuk prostřednictvím procesu známého jako termogeneze. Bližší pohled ukázal, že olej zvýšil aktivitu několika genů, enzymů a proteinů, o nichž je známo, že zlepšují metabolismus tuků.

Tukové buňky ukládají energii ve formě lipidů. Z evolučního hlediska může tělo tuto uloženou energii využít v případě nedostatku potravy, anebo během chladnějších měsíců přeměnit na teplo.

Ovšem ve společnosti, kde je jídla a tepla relativně dostatek, nemá uložená energie často jak se uvolnit, a to může přispět k nežádoucímu nárůstu hmotnosti. Autorka studie Jun Wuová uvedla, že pravidelná konzumace skořice by mohla být jedním ze způsobů, jak přimět tukové buňky spálit část této uložené energie.

Studie nicméně zkoumala jen přímé účinky skořice na tukové buňky, a ne na lidská těla, a tudíž bude třeba ještě další výzkum, aby se zjistilo, zda se na nich projeví účinky termogeneze stejně jako na jednotlivých buňkách.

A ačkoli je skořice považována za bezpečnou v množství běžně užívaném v potravinách, zatím je podle profesorky Wuové příliš brzy na stanovení účinné dávky. “Máme pocit, že není třeba sníst jednou za čas velké množství skořice,“ řekla. “Pokud ji budete jíst každý den, předpokládáme, že by mohl nastat kumulativní efekt, a postupem času by se tyto příznivé účinky mohly projevit.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele milan
  milan (anonym)

  Ale co potom vliv skořice na vysoký krevní tlak.Tak pozor.Ne vždy je dobré vše na vše.

  Pro 19, 2017
 • Obrázek uživatele Manka
  Manka (anonym)

  Jasně a nejen skořice :D Je víc potravin, co zaručene pomáhají s hubnutím :D A teď vážně... bez změny životního stylu se hubnutí prostě nezadaří...

  Říj 30, 2022
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  skořici miluju - dělám s ní výborné pečené čaje, přidávám jí do všech koláčů i kafe. Je fakt, že s váhou problém nemám - tak třeba je to tím :-)

  Lis 02, 2022
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Ahoj Lindo, můžeš mi napsat jaké děláš pečené čaje? To mně zaujalo

  Lis 02, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama