Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Role mozku v procesu hubnutí

Dlouho se věřilo, že přejídání a následná obezita jsou zapříčiněné nedostatkem vůle a nízkou sebekontrolou. Nové výzkumy ale ukazují, že významnou roli v procesu hubnutí hraje náš mozek, který při pravidelné konzumaci nezdravých potravin vysílá do těla signály, jež touhu po dalším jídle jen podněcují.

Ať už si přímé účinky jídla na naši náladu uvědomujeme, nebo ne, jisté je, že to, co konzumujeme, má zásadní vliv nejen na naše fyzické, ale i psychické zdraví. Všimnout si krátkodobých účinků jídla na psychiku je relativně snadné. Například přemíra sladkostí způsobuje rozpoznatelné nabuzení nebo otupění smyslů. Dopady jsou ale samozřejmě i dlouhodobé. Prostřednictvím nevyváženého jídelníčku postupně budujeme základy různých zdravotních problémů, jako jsou obezita, kardiovaskulární choroby nebo cukrovka, a zároveň jsme v ohrožení duševním onemocněním. Nové výzkumy prokazují, že především sladká a tučná strava působí v mozku změny podobné těm, které se vyskytují u drogově závislých. Není to tedy jen o síle vůle, která pomáhá přejít ke zdravému životnímu stylu a zhubnout. Mozek v tomto procesu hraje také důležitou roli - jednoduše proto, že v pravou chvíli už nedokáže dát dalšímu jídlu stopku a kolotoč přejídání nezdravým jídlem pak už nejde jen tak zastavit.

Čím více jídla, tím více štěstí?

Hlavní úlohu v regulaci chuti k jídlu má hormon leptin, který informuje mozek o dostatečném množství buněčné energie. Jednoduše mozku říká, kdy máte přestat jíst. Problém u lidí s nadváhou je často ten, že mají leptinu jen velmi málo. Pro ně pak bez nadsázky platí, že zkrátka neznají správnou míru.
Kromě toho leptin působí v oblasti středního mozku, kde ovlivňuje tvorbu dopaminu při jídle. V praxi jde o přímou úměru „čím více jídla, tím více štěstí“. Tyto dvě kombinace se mohou snadno postarat o to, že se z hubnutí stane celoživotní nekončící proces.
Překonat obezitu je zkrátka mnohdy těžší, než se teoretikům zdá. Zásadní je zvolit přesně promyšlený redukční plán. Jeho šetrnost a ohleduplnost je klíčem k úspěchu. „Pokud se nedokážete uchránit jen silnou vůlí, je možné vyhledat pomoc někoho dalšího, profesionála z oblasti výživového poradenství. Vybírejte programy navržené tak, aby vás provázel poradce, který je schopen pomoci právě s motivací a stresem,“ radí Lukáš Vrána, odborník na výživové poradenství v rámci Cambridge Weight Plan. „Velmi důležitá je možnost poradci v krizové chvíli zavolat. Vždy se najde alternativa, která je schůdná a není v konfliktu s průběhem programu. Pokud pro redukci zvolíte nějaký nízkosacharidový program a vydržíte se sníženým množstvím sacharidů 3-5 dní, dochází ke snížení produkce hladového hormonu ghrelinu, některých neurotransmiterů (snížení chutí) a ustálí se hladina inzulinu, takže nedochází k výkyvům krevního cukru a produkce inzulinu je minimální. Poté je celý postup snazší a pod správným vedením dosáhnete cílů, které si stanovíte,“ uvádí Lukáš Vrána.

S ohledem na slova odborníka je vhodné zmínit ketonovou dietu jako možnost vhodné pomoci lidem bojujícím dlouhodobě s obezitou. Jde o program, kdy se spalují tuky a během toho si tělo bere energii z vlastních zdrojů. Hubnutí může nastat pouze ve chvíli, kdy se z jídelníčku vyloučí pečivo, obilné výrobky a sladkosti. Při ketodietě je důležité konzumovat maso, ryby, mléčné výrobky a zeleninu. Správně rozvržený jídelníček tak dokáže redukovat velké množství tuků a především si díky němu optimální váhu udržíte. Nesporná výhoda ketodiety spočívá v tom, že nevyvolává pocity hladu a chutě na sladké. Nezaskočí vás tak nervozita ani podrážděnost.

Samovolné jednorázové, a především drastické přístupy, jsou typické výživovou nevyvážeností. Klasickou reakcí na takový přístup je jojo efekt. Hladovky kromě toho způsobují ztrátu svalové hmoty.


Pokud jste se už rozhodli nebo se právě rozhodujete pro změnu životního stylu, nezapomeňte, že na ni musíte připravit i váš mozek. A ten zkrátka moc dobře pozná, co jíte. Ať už zvolíte jakoukoli dietu, dbejte kromě pravidelného pohybu a odhodlání i na skladbu stravy. Ta totiž mozku velmi přesně řekne, co si o tom všem má myslet.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Janka Janickova
  Janka Janickova (anonym)

  když hubnout, tak jedině zdravě a pod dohledem odborníka. Takže když se cítím nafoukle, tak držím krabičkovou dietu bonedere bonedere.cz/rubriky/blog/o-proteinove-diete/

  Lis 26, 2019
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  dieta znamení upravená a vyvažená strava, ne hladovění. Nejlepší je nechat si poradit od odborníka, taky sjem to udělala a mám dolu 14 kg. Držela sjem proteinovou dietu

  Pro 19, 2019
 • Obrázek uživatele Daaami
  Daaami (anonym)

  14 kg za jak dlouho? Jakou dietu jsi držela?

  Led 24, 2020
 • Obrázek uživatele Marketka
  Marketka (anonym)

  Chtěla bych také hodně zredukovat svoji váhu, a proto jsem se rozhodla pro pořízení kvalitního běhacího pásu domů. Daří se vám na tom hubnout?

  Lis 05, 2021
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Když jsem si běhací pás koupila, tak jsem si ho nechala dát do prádelny. Byl tam zavřený celkem dlouho, než jsem si na něj vzpomněla. Poprosila jsem pak manžela, jestli by mi ho nepřenesl před televizi. Od té doby jezdím klidně i dvě hodiny denně.

  Lis 08, 2021
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Tak to jste opravdu dobrá, že u toho takhle vydržíte. Z toho mám právě strach, abych si nekoupila běhací pás a nestál někde jako lapač prachu. Abych měla tu výdrž a jezdila.

  Lis 09, 2021
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Tak právě proto je důležité si předem rozmyslet, kde ho postavíte. Když bude někde odstrčený, tak na něm asi moc běhat nebudete. Pokud by jste chtěla poradit, tak já jsem ho kupovala u fitham .cz, kde najdete obrovský výběr kvalitních cvičebních strojů s doručením po celé republice zdarma, a také se záručním servisem přímo u zákazníka.

  Lis 11, 2021
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  Jaaaj, mozek hraje teda zásadní roli. Vše je to v hlavě, celý proces hubnutí. Já jsem to několikrát pocítila. Jak se nedaří, mozek nemá motivaci, ale jak se daří, mozek to ví, je šťastný a nedovolí skončit. To jsem pocítila díky https://www.ketodiet.cz/stranky/dietni-plany/ a díky této dietě jsem taky konečně zhubla.

  Říj 30, 2022
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Já měla krabičky od KetoDiet a šlo to samo. 15 kg dole. Není to hned, ale po prvních týdnech jsem měla už docela velkou motivaci pokračovat. Jak píše Dita, je to celé v hlavě, pokud to jde a funguje, člověk se cítí dobře a má chuť pokračovat.

  Lis 24, 2022
 • Obrázek uživatele Filip
  Filip (anonym)

  Já si teda myslím, že nejlepší je ketonová dieta. Ta mi hodně pomohla, hlavně v začátcích. Teď se udržuji ve formě jak sportem, tak zdravou stravou a k tomu mám koktejly od KetoDiet. Hlavně začít co nejdřív a nebát se toho.

  Pro 11, 2022
 • Obrázek uživatele Sandra
  Sandra (anonym)

  Já jsem teda v F3 a koktejly už moc nepiju. Už jsem najela na stravu, která mi vyhovuje. Zjistila jsem, že mi vyhovuje styl LC stravy a byla jsem moc ráda, že i tímto stravováním mě provede ketodiet https://www.ketodiet.cz/stranky/low-carb-dieta/.

  Feb 03, 2023
 • Obrázek uživatele Jiminka
  Jiminka (anonym)

  Tak ony ty koktejly nejsou ani v F1. Jako myslím jen koktejly. Ony jsou tam i jídla. Polívky, croasany, tyčinky. Takže dneska už proteinová dieta opravdu není jen o koktejlech :)

  Bře 01, 2023
 • Obrázek uživatele Renáta
  Renáta (anonym)

  Hele, ty tyčinky od ketodiet jsou dokonalý. Já osobně miluju ty jahodový. Ale myslím, že ty teď v nabídce nemají, ale mají zase jiný, taky neskutečně dobrý věci :) Tam se sem tam něco mění, ale vždy za super papání :) A vhodné od F1 :)

  Bře 27, 2023

Přidat komentář

Reklama

Reklama