Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Proč nemají divoce žijící zvířata nikdy nadváhu?

Nechte si čas k přemýšlení a najděte na tuto otázku svou individuální odpověď. Nehledejte v lexikonu nebo u expertů. Tam správnou odpověď nenajdete. Tu si totiž nosíte v srdci. A do dalšího čtení se pusťte teprve tehdy, až uspokojivou odpověď najdete nebo budete brát otázku vážně.

Proč má tedy nadváhu jen člověk (a některá domácí zvířata, která se mu nemohou bránit)? Mimo jiné proto, že člověk jediný má sklony sám sobě nedůvěřovat. Člověk, který během posledních desetiletí žil výhradně podle poznatků vědy o zdravé výživě a svůj jídelníček, své stravovací návyky jim přizpůsoboval - takový člověk je dnes nejen velmi nemocný, ale jistě také hodně zmatený. Stejně jako člověk, který si od vědy, dobových zvyklostí, školy a podobně nechává diktovat, co je špatné a co správné - místo aby pěstoval a rozvíjel svou intuici, sebedůvěru a svobodnou vůli.

Proč celá léta existuje obrovská nabídka "diet", které se střídají stejně rychle jako sezónní móda? Proč každá dieta dostane požehnání od jednoho experta přes výživu, když druhý ji naopak zatratí? Proč mají takové diety v nejlepším případě pouze krátkodobý úspěch? Když naopak nestudovaný člověk navrhne něco smysluplného, hned se kriticky zkoumá, jestli se přece jen někde nevloudila chybička - podle motta: "Když někdo zemře po medicínském zásahu, je to osud, když po zásahu léčitele, byla to jeho chyba."

Důvěra ke stravovacím pravidlům a redukčním dietám je často stejné velká jako neochota podívat se do očí skutečným příčinám. Mějte stále na paměti: jediné, co dieta způsobí, je zvýšení pravděpodobnosti, ze vaše nadváha se vrátí a zůstane vám ještě delší dobu.

Nadváha vznikla na základě nějakého návyku - vašeho návyku. Pouze jasné pochopení povahy tohoto návyku v myšlení nebo chování povede ke změně k lepšímu - ať už svou nadváhu s nadhledem přijmete, nebo se jí s nadhledem zbavíte. Kdo vám může toto po chopení zprostředkovat? Dieta? Někdo jiný? Kniha?

Při nadměrné, ale i podměrné hmotnosti často nehraje hlavní roli určitý duševní názor nebo špatný stravovací návyk, ale již popsaný fakt, že podstatné součásti každodenní stravy v restauracích, závodních jídelnách, rychlých občerstveních a také doma neobsahují žádné výživné látky a žádnou živou informaci.

Hodně se mluví a píše o "zdravé výživě", ale stále se zapomíná, že zdravá výživa je individuální záležitost. A dokonce i přesto, že to někteří lidé vědí, zdá se jim snazší jednat podle nějakého předem určeného návodu než se samostatně rozhodnout. Neschopnost "rozhodnout se" je dnes jako epidemie. Téměř všechno se přenechává okolnostem, náhodě, zvyku a expertům. Stálý strach, že by člověk mohl něco udělat špatně, nás doprovází denně - a právníci brzy budou na každém rohu. Hoďte tento strach konečně přes palubu a spoléhejte se více sami na sebe.

Mimochodem, pokud mají nadváhu všichni členové rodiny, neznamená to, že nadváha je "dědičná". To totiž není téměř nikdy. Pokud se něco dědí, tak špatný přístup k tělu a výživě ("Jez, abys vyrostl a zesílil!"). Na dědičnost se věda odvolává proto, že pak se její léky lépe prodávají. Kdo si za svou nadváhu nemůže sám, snadněji sáhne k "pomoci" v chemické formě. Kdo nic neriskuje, ten sice neudělá chybu, ale ani se nic nenaučí. Učení ze zkušenosti by vás mělo provádět celým životem jako krásná hudba. Neustálé pokusy vyhýbat se problémům jsou desetkrát namáhavější než pokusy problémy řešit. Strkat hlavu do písku je nejjistější cesta, jak ji ztratit. To platí i pro výživu. Pěstovat strach, že bychom mohli sníst něco "špatného", je daleko namáhavější a daleko více drásá nervy než riskovat a pak moci s jistotou říct, co mi dělá dobře a co ne.

Přesto byste neměli podlehnout zvyku. Potřeby se mění a tělo někdy vyžaduje velmi podivné věci. Přísnost nikdy neškodí, ale nesmí se stát pravidlem. Tělo pak zůstane bdělé, nenechá se ukolébat a rozmazlit. Neexistuje tedy "správné jídlo" a "špatné jídlo". Pochopit tento fakt je prvním krokem ze zajetí ke svobodě a individuální zdravé výživě.
Důležité a zásadní pravidlo pro zdravou výživu tedy zní: Žádné pravidlo neexistuje. Každý člověk je osobnost.

zdroj: Johanna Paunggerová, Thomas Poppe - Neznámá moc luny 2

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (42)

 • Obrázek uživatele Mona
  Mona (anonym)

  No protože po večeři nestláskají 2ks Bebe dobré ráno, sáček arašídků v cukru, 4kostičky čokolády a hrst Ciniminis :)

  Čer 12, 2006
 • Obrázek uživatele Mona
  Mona (anonym)

  No protože po večeři nestláskají 2ks Bebe dobré ráno, sáček arašídků v cukru, 4kostičky čokolády a hrst Ciniminis :)

  Čer 12, 2006
 • Obrázek uživatele Mona
  Mona (anonym)

  Jo, a taky nejsou tak blbý,aby odpálily jeden příspěvek 2x

  Čer 12, 2006
 • Obrázek uživatele Jiri Anderle
  Jiri Anderle (anonym)

  clanek je dilema diletanta. zvirata nemaji permanentni nadvahu protoze zerou to co musi a ne to co by chtela, nejezdi autem ale pohybuji se po svych, stradaji chladem, nesedi u televize, pro to aby sehnala pro sebe potravu se musi fyzicky namahat, a navic vetsina z nich nadvahu ma - jedna se o periodickou nadvahu nutnou k preziti v urcitem rocnim obdobi ktere je chude na tu konkretni stravu. Jirka

  Říj 19, 2001
 • Obrázek uživatele mladý přírodozpytec
  mladý přírodozpytec (anonym)

  Viděli jste už někdy tlustého lva či žirafu? to ne,ale viděl jsem tlustýho hrocha

  Dub 25, 2001
 • Obrázek uživatele Markéta,17
  Markéta,17 (anonym)

  Myslím si, že článek má v zásadě pravdu. I když jsou lidé, kteří nadváhou trpí z dědičných důvodů (a těchto lidí je opravdu menšina!), valná část jídlo prostě má ráda a nedokáže si jej odepřít a z toho plyne poté jejich obezita. Přiznejme si, že v koncentrácích hubení lidé neexistovali! Navíc dalším důkazem jsou zvířata! Viděli jste už někdy tlustého lva či žirafu? Já tedy ne - zvířata prostě respektují zákony přírody a jí tak, jak mají z čiré intuice. My lidé jsme tuto schopnost ztratili a měli bychom ji zase najít.

  Dub 09, 2001
 • Obrázek uživatele Láďa
  Láďa (anonym)

  Myslím si, že to co je uvedeno v tomto článku je nesmysl, tedy odmítání dědičnosti nadváhy. A hned uvedu proč. Když srovnám mého syna, mou ženu, její matku a babičku, všechni mají (či měli) stejnou stavbu těla a všechni celý život trpěli (či ještě trpí) nadváhou. A přitom se jedná o čtyři různé generace, různé z toho hledisla, že každá z nich měla k dispozici jiný druh jídla, jiný způsob života a jiné zaměstnání. Se stravovacími zvyky z pohledu tohoto článku to tedy nemá nic společného. Nadváha je prostě dědičná, jde jen o to jak daleko ji necháme dojít. Pokud někdo další zdědí jejich nadváhové geny, nikdy z něj nemůže být "Twigy". A ještě jednu poznámku - já osobně nadváhou netrpím, spíše naopak, a přesto se stravuji stejně či podobně jako ostatní členové mé rodiny. Jenže v mé vlastní rodině (rodině mé matky a mého otce) nikdy nikdo nadváhou netrpěl, tudíž pokud se nebudu přejídat, nikdy mít nadváhu nemohu. Geny, které to způsobují, prostě nejsou v naší genetické výbavě. A proč divoká zvířata nadváhou netrpí ? Jedná se o pouhý přirozený výběr - tlusté zvíře je pomalé, a tudíž buď nikoho nedohoní, a nebo někomu neuteče. V prvním případě se vůbec nenažere, ve druhém případě je velice lehkou (nemotornou) kořistí.

  Bře 21, 2001
 • Obrázek uživatele Markéta,17
  Markéta,17 (anonym)

  Myslím si, že článek má v zásadě pravdu. I když jsou lidé, kteří nadváhou trpí z dědičných důvodů (a těchto lidí je opravdu menšina!), valná část jídlo prostě má ráda a nedokáže si jej odepřít a z toho plyne poté jejich obezita. Přiznejme si, že v koncentrácích hubení lidé neexistovali! Navíc dalším důkazem jsou zvířata! Viděli jste už někdy tlustého lva či žirafu? Já tedy ne - zvířata prostě respektují zákony přírody a jí tak, jak mají z čiré intuice. My lidé jsme tuto schopnost ztratili a měli bychom ji zase najít.

  Dub 09, 2001
 • Obrázek uživatele mladý přírodozpytec
  mladý přírodozpytec (anonym)

  tlusté zvíře je pomalé, a tudíž buď nikoho nedohoní, a nebo někomu neuteče. V prvním případě se vůbec nenažere, ve druhém případě je velice lehkou (nemotornou) kořistí. Jestli si někdo myslí,že tlustej hroch je nemotornej tak ať si k němu zkusí vlízt do řeky! A jako býložravcům jim žrádlo taky nikam neuteče.

  Dub 25, 2001
 • Obrázek uživatele invisible
  invisible (anonym)

  jste HOVADA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Bře 13, 2006
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Zvířatanemají nadváhu protože jsou líná a nechce se jim ráno v 6.00. vstávat a jít vydělávat peníze. Protože nevydělají peníze, nemůžou si potom kupovat brambůrky a hamburgra kterého by sežvýkaly v křesle u televize. No a protože se necpou brambůrkama a hamburgrem u bedny, nemusí si kupovat dietní přípravky a pohybové trenažéry. A protože si nemusí kupovat dietní přípravky tak nepotřebujou peníze a nemusí v 6.00. ráno vstávat do práce. a tak se jen pořád válejí na slunci, koupají v řece a poflakují po lese. :-))

  Bře 13, 2006
 • Obrázek uživatele Dr, HOLUB
  Dr, HOLUB (anonym)

  No a co říkáte tomu že krokodýl leží celý den u vody a sluní se,když zahlédně nějakého vetřelce,hbitě hupne do vody a rychle zaútočí!Vůbec netrénuje,neběhá a neposiluje a jak je hbitý,nedostane infart ani když se žene jako blázen,jak je to možné?

  Bře 17, 2006
 • Obrázek uživatele Leonard
  Leonard (anonym)

  těžko říct takhle z hlavy

  Bře 22, 2006
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Myslím si, že je to pohodlné. Divoká zvířata jedí prostě jen, když mají hlad a aby nějakou potravu získali, musí vynaložit i nějakou energii a ne jako my, kteří si dojedeme autem do hypermarketu a nakoupíme min. 50% potravy, kterou k životu nepotřebujeme.

  Čer 10, 2006
 • Obrázek uživatele Helga
  Helga (anonym)

  Honza má asi pravdu.

  Čer 12, 2006
 • Obrázek uživatele borek
  borek (anonym)

  vsichni vedi kolik se zvire volne zijici v prirode nabeha nez sezene neco ke zradlu.a clovek,prijede do supermaarketu autem a nakoupi 3x vic nez potrebuje a pak to vleze u telky sezere.

  Srp 06, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  protože nechodí nakupovat do hypermegamarketů a neskupují vše co je v akci proto jsou krásně štíhlí.

  Srp 06, 2006
 • Obrázek uživatele ole
  ole (anonym)

  a proc jsou nekteri lide uplne blbi??

  Srp 06, 2006
 • Obrázek uživatele FOX
  FOX (anonym)

  Jelikož a protože,mají pohyb,jedi jenom stravu,kterou jejich organismus dobre zpracuje a nepřežírají se na vánoce jako my.

  Pro 29, 2006
 • Obrázek uživatele Alica
  Alica (anonym)

  Ale i tak, oni sa proste neprejedaju. Zjedia iba tolko, kolko nutne potrebuju. Vidim to na nasom psikovi, ten ma este zachovane to prirodzene vlcie spravanie. Na inych psoch vidim, ze mnohi su uz ako ludia - su schopni jest a jest a jest... Nas psik si velakrat sam od seba naordinuje postny den a ked ma skratka dost, tak veceru nedoje. Po cely zivot si drzi svoju stalu vahu.

  Pro 29, 2006
 • Obrázek uživatele Homolis
  Homolis (anonym)

  Poznej sebe sama a poslouchej co ti telo rika a teprve v druhe rade poslouchej "odborniky" co radi ve svuj prospech. Vsechno, i hubnuti je otazka psychiky a soudnosti potvrzene konkretnim cinem.Staci koukam do sebe a kolem sebe s otevrenyma ocima a nebat se kdykoli vykroctit z davu ;)

  Led 18, 2007
 • Obrázek uživatele kate
  kate (anonym)

  Vemte si divoké zvíře,které musí bojovat o přežití.Co si neuloví to nemá.A co pán tvorstva?Sedne do auta, jede do hypermarketu a nakupuje haldy jídla.Pro případ "války"?Kolik člověk potřebuje jídla?Myslím,že při dnešním způsobu života mu stačí velmi málo,aspoň by stačit mělo.Dejme tomu děti.Pokud již nejsou zkažení!Snědí pouze tolik, kolik potřebují.Jako zvířátka,jednají pudově.Ale pokud v nich vypěstujem návyk,tak máme z dětí závisláky hned.Děkuji za pozornost.Jezme abychom žili,ale nežijme abychom jedli.

  Feb 19, 2007
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Článek se mi velice líbil,je pravda že mi jsme si udělali s jídla jeden veliký problém a často je to pro nás jediný požitek k ukojení našich roztrhaných dušiček.Dále podléháme modním trendům a mítům o tom jak má člověk vypadat aby byl in.

  Dub 24, 2007
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  KIdybychom si museli potravu lovit, to bychon se naběhali ,,,

  Črv 18, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  V přírodních záležitostech jsou inteligentnější,než my,"páni tvorstva". Čím víc se odkláníme od přírodních přirozeností,tím jsme zblblejší.

  Říj 10, 2007
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  V nějaké africké vesnici by naše problémy asi dost těžko chápali...

  Říj 12, 2007
 • Obrázek uživatele lovec
  lovec (anonym)

  Tak jsem se pokoušel ulovit k večeři zajíce a on mně drze utekl. Tudíž jsem si musel zakoupit hamburger. Z toho je jasné, proč mám nadváhu já a proč ji nebude mít ten zajíc.

  Lis 13, 2007
 • Obrázek uživatele femme22
  femme22 (anonym)

  No a já jsem asi blbá, protože miluju sladkosti, pravděpodobně ( i po léčbě) mám pořád Candidu albicans a pohyb rozhodně není moje hobby a přesto nechápu, kde mám začít. Mám poslouchat své tělo? Je to moje tělo, kdo mi diktuje ládovat se větrníky, koblížky, šátečky atd.? Je to moje tělo, kdo se nechce hýbat a radši propadá kouzlu Marlona Branda, Elii Kazana, Tennesseeho Williamse, Manic Street Preachers, Yanna Tiersena atd.? Zatím tedy zřejmě tělo poslouchám, ale během posledních 5ti let jsem přibrala 16kg. Je to tedy správná cesta? Nebo mám zkoušet a zkoušet a zkoušet a metodou pokus- omyl přibrat dalších 16kg, které potom samozřejmě snadno shodím.....

  Lis 15, 2007
 • Obrázek uživatele syslik
  syslik (anonym)

  Zvirata se totiz necpou cukrem jako my, cukr je droga. Jo a Tvoje telo ma na krku mozek ne? A clovek ztratil hodne instinktu tak to musi dohanet intelektem. Takze prave proto si musis rict telo by papalo ale mozek vi ze ne. Moje telo si zada nechozeni do prace a lezeni cely den... no nevim jak bych to metodou pokus omlyl vyresil... asi bych si k veceri musel lovit zajice :-)

  Lis 15, 2007
 • Obrázek uživatele lovec
  lovec (anonym)

  femme22 Správně pravil syslík, poslouchej také občas svůj mozek e nejen tělo. A proč by tě opouštěly candidy albicans, když je tak dobře živíš? Těch kil je opravdu za tak krátkou dobu nabvíc moc, ale asi na vině nebude nějaká porucha třeba endokrinologická? Jdu si něco ulovit k obědu.

  Lis 16, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Řekla bych, že nejpodstatnější a vlastně jediný důvod je ten, že zvířata, na rozdíl od lidí, jsou v neustálem pohybu - dá jim to "sakra" práci ulovit něco k snědku - a mnohdy toho nadbyt nebývá. A ta, která mnoho pohybu za život nenadělají - všimněte se, čím se živí - žádný tuk tak nenajdete, sacharidů minimum... Prostě žijí těžký životem, který vyžaduje mnohem větší spalování... Toť vše. Řeči o poslouchání těla v tomto spojení jsou mimo...

  Dub 24, 2008
 • Obrázek uživatele hohepriesterin
  hohepriesterin (anonym)

  podle meho nazoru se clovek musi naucit zit podle zakonu prirody a ne podle zakonu, ktery si urcuji sami lide. ono je pohodlnejsi sahnout po tabletach v pripade nemoci a nechat si poradit od doktora. v pripade hladu neni nic snadnejsiho nez si koupit hamburger. jak clovek mysli, tak i ji a tak i vypada jeho zdravi. vsechno ostatni jsou prave ty pohodlne vymluvy a lidske konani. z kazdeho tvora na zemi si muze clovek vzit priklad a necemu se naucit, vzdyt zvirata jsou nejlepsimi ucitely protoze nemaji vypestovanou pohodlnost. staci se podivat na sveho psa i ten vi, ze si musi cistit telo a proto ji travu a nepotrebuje k tomu zadny titul a skolu. a tak je to i u spousty jinych zvirat, kazde vi co je pro nej dobre. existuje ptak, ktery si zavadi zobakem morskou vodu do svych strev, nekteri ptaci odletaji z teplych krajin do chladnych aby tam porodily sve mladata a pily vodu z ledu. jen mi lide proste nechapeme, ze pokud nezacneme duverovat sami sobe a nenechame se ovlivnovat spolecnosti, reklamou a vedou nemuzeme byt nikdy opravdu zdravi. neni to jenom o fizickem tele, ale taky o lidskem smysleni a charakteru. kdyby zvirata mysleli jako lide, taky by byly nemocna a obezni. diky bohu jsou zvirata natolik inteligentni, ze si vystaci i bez hamburgru a hranolek.

  Kvě 06, 2008
 • Obrázek uživatele hohepriesterin
  hohepriesterin (anonym)

  kdyby nase telo konkretne organy mohly mluvit, tak neverim, ze by nam treba zaludek rekl, ze chce jist vetrnik nebo jine sladkosti, jatra urcite netouzi po po potravinach vyrabenych prumyslove, ledviny 100% nechteji, aby jimy protekala cola a podobne atd atd. tak ze chybu musime hledat nekde jinde a to v nasem mysleni a v pohodlnosti !!! za kazdy gram kila si muzeme jen mi sami a nikdo jiny. ani reklama atd za to nemuze, proto ze clovek ma svuj rozum a za sve konani je si sam zodpovedny !!!

  Kvě 06, 2008
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Jidlo neni pricina ale dusledek.

  Čer 28, 2008
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Možná by trošku vědy a vzdělání neškodilo, alespoň ta i a y.

  Bře 14, 2009
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Možná by trošku vědy a vzdělání neškodilo, alespoň ta i a y.

  Bře 14, 2009
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Možná by trošku vědy a vzdělání neškodilo, alespoň ta i a y.

  Bře 14, 2009
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Možná by trošku vědy a vzdělání neškodilo, alespoň ta i a y.

  Bře 14, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Protože žerou, jen když něco uloví, což se vždy nepodaří.

  Bře 15, 2009
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Protože žerou, když mají hlad a hlavně pijou jenom vodu.

  Bře 03, 2012
 • Obrázek uživatele Q.
  Q. (anonym)

  Ach jo, je vidět, že přírodovědné znalosti upadají. A nejhorší je, že když takový hlupák dosáhne takového stupně omezenosti, že si začne myslet, že jeho hloupost je vlastně genialitou, tak začne své okolí oblažovat svými "moudry" - a jemu podobní jsou zcela unešeni. Tak teď jak je tomu doopravdy. 1. Některá zvířata mají nadváhu pravidelně a poměrně velkou - před zimním spánkem. 2. Další zvířata nadváhu nemají z toho důvodu, že se prakticky všude, kde je nějaká potrava, objeví tolik strávníků, že přežívají na hraně vyhladovění. Viz základy ekologie. 3. Nakonec jen málo živočichů může žít v klidu. Naopak, normou je neustálý stres a pronásledování nebo lov. V takových podmínkách se u většiny druhů jen obtížně vytvářejí větší zásoby. ___________________ Naopak zcela nesmyslné jsou tvrzení o "zhoubnosti člověka" - jediným důvodem je to, že jsme si dokázali vybudovat stabilní prostřední. Sklony k obezitě nejsou nic jiného než pozůstatky po předcích žijících v permanentním stresu a na pokraji hladu - každé dostupné sousto muselo být snězeno, protože energie a živiny byly "nedostatkovým zbožím".

  Bře 03, 2012
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Hubnutí je jednoduché, šetřete si na pozemek a když ho budete mít budete jíst jen to co si vypěstujete

  Kvě 31, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama