Obezita mužského a ženského typu

Lidé s výraznou nadváhou mají větší šanci být vážněji nemocní než lidé štíhlí - a také dříve umírají... Paradoxně hůře jsou na tom muži s relativně menší nadváhou než vyloženě otylé ženy. Asi to bude tím, že není jen jedna obezita.

A) Obezita ženského typu (gynoidního, česky "hruškovitého") je charakteristická silnými stehny a zadkem, boky a případně i prsy, ale z určitých fyziologických důvodů je méně riziková. Alespoň do přechodu.


B) Obezita mužského (androidního) typu je stav typický především (i když nejen) pro muže a je charakteristický relativně hubenými dolními končetinami a velkým vystupujícím břichem. Ženy s dispozicemi pro tento typ obezity (původně mohou být dokonce velmi štíhlé, s úzkou pánví - chlapecký typ) budou mít stejné zdravotní problémy jako muži, stupňující se v období přechodu a v menopauze. Jsou ohroženy dokonce ještě víc než obézní muži (vysoké riziko je hlavně z hlediska cukrovky a infarktu).

Mužský typ nadváhy a obezity je spojen s vyšším rizikem vzniku nebo zhoršení některých chorob, jako jsou:

oběhová onemocnění - diabetes - nádory tlustého střeva -impotence - astma.

Ženský typ nadváhy a obezity je spojen s vyšším rizikem vzniku nebo zhoršení některých chorob, jako jsou:

osteoporóza - sterilita - žlučníkové kameny - artróza křečové žíly - rakovina prsu, dělohy a vaječníků - vývoj nebo zvýraznění celulitidy.

Dále nadváha a obezita, zvyšuje riziko vývoje hormonálně podporovaných nádorových onemocnění, vzniku oběhových onemocnění, zvýšeného krevního tlaku, sklerózy a infarktu.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele aidarkk31
    aidarkk31

    Prášky na hubnutí - http://acaiberry900.lv Nevěřila jsem, že se mi povede zhubnout. Zkoušela jsem doslova všechno – bezcukrovou dietu, bezlepkovou dietu, Dukanovu dietu, hladovky – někdy se mi povedlo zhubnout 3-4 kilogramy, ale rychle jsem se vrátila na původní váhu. Nechtěla jsem takový výsledek....Můj metabolismus byl stále horší, a já ztrácela naději, že se nakonec povede... K dalším tabletám podporujících hubnutí jsem byla skeptická. Ale přemluvila mně sestra, díky Acai Berry se mi povedlo zhubnout.

    Čer 01, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama