Reklama

Obezita může omezit nárok na zdravotní péči

OTÁZKA: Mám bolesti v důsledku artrózy nosných kloubů a na ortopedii podmiňují operaci - totální endoprotézu tím, že výrazně zhubnu. Ani nárok na lázně prý kvůli obezitě už nemám, takže by bylo zbytečné mi vypisovat návrh. Je to pravda?

ODPOVĚĎ:

Postup vašich lékařů je správný a je v souladu s příslušnými právními předpisy, a to jak v případě lázeňské léčebně rehabilitační léčby, tak operace, tedy implantace totální endoprotézy. Před operací skutečně musí lékař po obézním pacientovi požadovat snížení hmotnosti, jestliže je jeho snahou pomoci mu a zároveň postupovat účelně a efektivně. Nadváha nebo dokonce obezita se totiž významně podílí na samotných důvodech pacientových obtíží a nakonec na stavu, který je indikací operace. Redukce váhy je po obézních pacientech před totální endoprotézou prakticky vždy vyžadována. Obezita je jak rizikem samotného výkonu, tak i příčinou možných pooperačních potíží a také komplikací následné potřebné intenzívní rehabilitace. Efekt operace je u obézních významně snížen.

Redukce hmotnosti může být i podmínkou pro navržení a následné schválení lázeňského pobytu. Vyhláška ministerstva zdravotnictví, která stanoví odborná kritéria a další náležitosti pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, skutečně v některých případech vyžaduje, aby pacient zhubnul. Konkrétně v indikační skupině VII/7 - koxartróza a gonartróza vyhláška podmiňuje návrh a úhradu při opakovaném pobytu v lázních doložením skutečnosti, že pacient sBMI vyšším než 30 zhubnul od posledního pobytu o 5 %. To ale není nesplnitelné, např. při váze 85 kilo a výšce 165 cm (BMI 31) je to cca 4,5 kila dolů. U obezity při BMI vyšším než 35 je nutné snížení hmotnosti o 10 % od posledního léčebného pobytu. Totéž platí pro pacienty s problémy pohybového ústrojí (indikační skupina VII/9 - chronický vertebrogenní algický syndrom funkčního původu v soustavné ambulantní rehabilitační péči) nebo např. pro lázeňskou léčbu hypertenze nebo diabetu, kde spolu obezita a zhoršování zdravotního stavu úzce souvisí.

Je jasné, že redukce hmotnosti u pacienta s těžkou artrózou, která znamená významné omezení jeho celkové hybnosti, bude obtížná. První kroky je proto vhodné dělat pod dohledem odborníků; od VZP můžete získat  na “http://www.klubpevnehozdravi.cz/dospeli/“ příspěvek na sestavení jídelníčku od praktického lékaře, obezitologa nebo diabetologa pro snížení nadváhy a obezity.

Reklama

Mgr. Oldřich Tichý?vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP

Reklama

Komentáře

Václav (Po, 6. 6. 2016 - 07:06)
Jsem obézní, nemám to z přežírání, jím méně než ostatní. Mám sedavé zaměstnání 8-16 hodin za počítačem, pak autem domů a spát.
Abych uživil sebe a rodinu, jsem pořád v práci. K tomu mne donutil systém, kdy na kvalitní život rodiny nestačí 40 měsíčně.
Vláda licituje o stovce pro důchodce půl roku, o zvýšení minimální mzdy o 500 rok, ale o přidělení zakázky za miliardy rozhodne na jednom sezení.
Až tento stát vybere všechno, co si nechal ukradnout, tak nebudu muset být dvě třetiny svého života v práci, ale budu moci chodit po lesích a objímat stromy.
Štíhlý svalnatý (Ne, 17. 9. 2017 - 18:09)
Docela mě děsí bezohlednost, arogance a neomalenost tlustých ženských. Předpokládám, že určitě vědí, že být tlustá není správné ani estetické, a přesto tlusté jsou, nezhubnou a ukazují se normálně na veřejnosti. Nevadí jim, že svou tloušťkou pohoršují okolí a urážejí vkus a zrak lidí ve své blízkosti. Přitom se dnes všude píše, jak je obezita špatná, odpudivá a nezdravá, a přesto se snad domnívají, že by je ostatní měli mít rádi takové, jaké jsou, a že na sobě nemusejí pracovat. To je dokonalý příklad arogance. Proč naši zákonodárci proti tomu nebojují, například uvalením daně z nadváhy?
Mirka (Ne, 17. 9. 2017 - 21:09)
Někteří lidé jsou opravdu nemocní a nemohou za to, že jsou tlustí. Plno lidí ztloustne po lécích. Ale většina je opravdu vyžraná. Vídám to v cukrárně, kam občas skočím na kafe. Chodí tam pravidelně ženské se zadky tak velkými, že se pomalu nevejdou na ty židle a vždy si dají nějaký dortíček. Nebo je to často vidět u výživy malých dětí - dítě tlusté a do školy si ke svačině přinese řízek či jitrnici. Tohle by mělo snad mělo být zakázané. Jako se dítěti nesmí nalít alkohol, tak by na veřejnosti takováhla jídla vůbec tlusté děti neměly smět jíst. Ale, jak tohle zařídit, nevím. Jen mi je těch dětí líto. Ty dospěláci, ti si budou za vše nést následky sami. Jen my jim budeme přispívat na léčbu, ale ty děti ty za to nemohou, že je rodiče kolikrát tak vykrmují. Pediatři by měly takovéto děti posílat na nějaké ozdravné tábory, kde by se naučily jíst zdravě.
ty jsi hlavně … (Po, 18. 9. 2017 - 18:09)
Docela mě děsí...Kolik je ti roků svalovče, že tě tak strašně pohoršují tlusté ženské?
Jestli je to tak hrozné, tak jsi magor a běž se léčit. Opravdu. Jenom totální blb může zplodit takový příspěvek. To jako mají chodit kanálama nabo pouze v noci, potmě?

Vůbec neoslavuji tloušťku, ale oni jsou lidi stejní parchanti i vůči tělesně postiženým nebo jinak vypadajícím lidem.
Reklama