Reklama

Morbidní obezita může zabít. V Česku jí trpí stále více lidí

Nadváha a obezita se stala jednou z největších hrozeb současnosti. Navíc je to hrozba, která je stále podceňovaná. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou 1,6 miliardy dospělé populace, z toho 400 milionů lidí těžší formou obezity. U pacientů s nadměrnou obezitou už nestačí pouze diety a cvičení, proto lékaři v posledních letech stále více hledají efektivní léčbu. Nejnovějším trendem jsou gastrické bypassy, které zachraňují životy milionům nadměrně obézních lidí.

„Gastrický bypass je nejmodernější chirurgické řešení pro lidi s BMI nad hodnotu 35, kteří trpí nadměrnou obezitou. Jde o neinvazivní operaci, která pomůže pacientům trvale zhubnout a zároveň umožňuje rychlý návrat do normálního života. Tuto operaci navíc hradí většina pojišťoven, pacienti tak na ní nemusí nic připlácet,“ vysvětluje přední český odborní MUDr. Pavel Beňo, který má jako primář CPLO oddělení na klinice ISCARE bohaté zkušeností s gastrickými bypassy.

Prognózy říkají, že za šest let by mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů lidí trpících nadměrnou obezitou Situace se dotýká i našich potomků. S nadváhou se potýká přinejmenším dvacet milionů dětí starších pěti let. Obezita není dána geneticky, jedná se o civilizační onemocnění. Gastrický bypass se provádí u pacientů s druhým a třetím stupněm obezity, kteří trpí nemocemi způsobenými obezitou. Mezi ty se řadí například vysoký krevní tlak, záněty žil, cukrovka II. typu, degenerativní onemocnění kloubů a páteře, neplodnost u žen, vysoká hladina cholesterolu, dušnost.

Tato miniinvazivní operace patří mezi nejúčinnější metody chirurgické léčby obezity a s ní spojených metabolických poruch. Je to laparoskopicky prováděná bariatrická operace, u které se kombinuje zmenšení objemu žaludku s mírným zmenšením plochy vstřebávání. Operace rozdělí žaludek na horní menší část a dolní větší část, která zůstává vyřazena z pasáže i s částí tenkého střeva. Hospitalizace není nutná delší než 3-4 dny, pacient se pak vrací domů a pomalu i do normálního života.

Váhový pokles je po gastrickém bypassu výrazný pohybuje se dle výchozí hmotnosti od 40 až přes 80 kg, jeho stabilitu ovlivňuje i spolupráce pacienta s lékařem po operaci a dodržování jitých režimových opatření, které musí nemocný dodržovat i po operaci, kde největším nepřítelem jsou cukry,“ doplňuje MUDr. Pavel Beňo z kliniky ISCARE.

Reklama

Výskyt obezita stoupá i v Čechách

Čísla pro Českou republiku také nejsou optimistická. Každý třetí Čech má zkušenosti s nadváhou, každý pátý trpí obezitou. Nejvíce zarážející je ale fakt, že více než 300 000 českých občanů splňuje kritéria těžké obezity.

Problémy s váhou způsobují u další onemocnění jako je například cukrovka, srdeční choroby, infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, dnu, zvýšený krevní tlak a další. U obézních pacientů se vyskytují častěji gynekologické problémy, žlučníkové kameny a jejich komplikace, brániční kýla a některé nádory, jako je karcinom dělohy nebo prsu, prostaty a tlustého střeva, opakované krátké zástavy dýchání ve spánku (syndrom spánkové apnoe), onemocnění pohybového aparátu (zvýšená mechanická zátěž způsobuje vznik artrózy kyčelních, kolenních a hlezenných kloubů a hrudní a bederní páteře).

Vzhledem k nejlepším výsledkům je ve světě i u nás stále rozšířenější gastrický bypass, který přináší nejlepší výsledky redukce a zlepšení mnoha nemocí. Pro více informací navštivte web kliniky ISCARE http://www.iscare.cz/cplo/operace-pro-lecbu-obezity/gastricky-bypass
 

Reklama

Komentáře

Reklama