Máte nutkavou chuť k jídlu ?

Chuť k jídlu se považuje za nutkavou pouze tehdy, když je naprosto neodolatelná a postižený ji nedokáže vůbec ovládat. Za nutkání k jídlu se však nepovažuje fakt, že vám nějaké jídlo nesmírné chutná nebo že si zničehonic koupíte pamlsek, na který jste v tu chvíli dostali chuť. Nutkavá chuť je totiž nezdolná žádostivost, pro jejíž uspokojení jste ochotni ledacos podniknout.

Neodolatelná chuť na vysokokalorické sladkostí a tučná jídla působí spoustu problémů lidem, kteří se snaží nepřibrat na váze. Chcete-li nutkavé chuti zvládnout, musíte učinit některá opatření. Nikdy nehladovte - budete unavení a deprimovaní a tyto pocity si budete kompenzovat přejídáním. Jezte hodně nízkokalorického čerstvého ovoce s vysokým obsahem vlákniny, hodně zeleniny a obilovin. Nezakazujte si jídlo, na které máte chuť, ale jezte ho jen v přiměřeném množství.

V minulosti se věřilo, že nutkavá chuť zpravidla svědčí o nedostatku některé živiny. Podle této teorie dostaneme chuť na určité jídlo tehdy, když podobně jako zvířata instinktivně cítíme, že právě tak se vyrovná nedostatek v našem jídelníčku. Někteří odborníci se dodnes domnívají, že tato tělesná "moudrost" hraje v našich chutích určitou roli.

Jídla, po nichž nezdolně toužíme, však nebývají nejzdravější a nejvýživnější, a proto v současnosti převládl názor, že v těchto případech spíše než tělo rozhoduje naše mysl. Jídlo bývá často jakousi emocionální "berličkou". Mnozí lidé dostávají nutkavou chuť, když se ocitnou ve stresu nebo když mají depresi.

Zdroj: Jídlo jako jed, jídlo jako lék - Readers Digest Výběr
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama