Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Jak láska a city ovlivňují naši hmotnost

Jedno citové poblouznění a kila jdou nahoru - nebo naopak dolů. Tíže na duši či zamilovanost totiž podporuje vzájemný vztah mezi žaludkem a emocemi. Někdy je to zase manželské štěstí, co vyvolává zvýšenou chuť k jídlu.

“Žádné odpovědi na moje esemesky: dva balíčky sušenek, sklenka chardonnay, celkem 3500 kalorií!“ Kdo z nás se někdy neocitl v kůži Bridget Jonesové!

    Je to zcela jasné: trampoty v lásce uvádějí ve zmatek naše neurony a působí na naši váhu. Někdo se cpe, jiný hladoví. Zdálo by se, že naše city jsou spojeny s naším talířem podivuhodným a tajemným poutem.

    “Vědecké poznatky z nedávné doby potvrzují, že trávicí systém je protkán neurony,“ vysvětluje doktor Stéphane Clerget, který je spoluautorem publikace Láska a kila. Mezi mozkem a břichem je velké množství emotivních spojení, které experti označují jako “druhý mozek“. Jinak řečeno, náš citový žaludek, stresovaný, truchlící a frustrovaný, křičí hlady.

    A naopak: “Jestliže jsme zamilovaní, náš organismus se jakoby dostává do varu, míra serotoninu je na maximu. Radujeme se a hubneme. Organismus nejen efektivněji spaluje kalorie, ale požaduje méně potravy, protože díky tomuto citu nepociťuje tolik hlad.

    Avšak pozor na napětí, které vyvolávají otřesy v lásce! Jak uvádí psychoanalytička Sophie Cadalenová, právě drobné frustrace přicházející v tomto čase nás vedou k tomu, že začneme hřešit. Smutek tedy vyvolává větší chuť k jídlu? Ano, odpovídá Sophie Cadalenová. Jsme zahlceni pocitem prázdna způsobeného strachem z toho, že budeme opuštěni. Začneme se vracet k chutím svého dětství, chceme se uchýlit pod ochranná křídla a utěšit se tabulkou čokolády nebo jiné sladkosti, která nám prokazuje službu tvrdé drogy.

    Cadalenová tvrdí, že jde o jakýsi výkřik - máme chuť křičet, ale nemáme slov, a tak si dáme třebas dort. Sarah, která se označuje za odbornici na krize v lásce, má neustálé a pravidelné výkyvy váhy od té doby, co žije “s nestálým, ale okouzlujícím mužem, který jí jednou činí vášnivá vyznání lásky a jindy zase vyhrožuje rozchodem. “Mstím se pak na balíčku čokoládových sušenek. Miluješ moje gazelí nohy? Schválně je obalím tukem, já ti ukážu,“ říká.

    Jestliže ale takto “trestáme“ druhého, není to snad pomsta na nás samých? “Naše jídlo je odrazem toho, jak se sami posuzujeme,“ zdůrazňuje psychiatr Clerget. “Tučné sladkosti nebo tučné slané pochoutky mohou vyjadřovat vlastní podceňování,“ cituje ho list Le Figaro. Trestáme sami sebe tím víc, že sami jíme, jako kdybychom se vylučovali ze společnosti gurmánů a radostné pospolitosti vládnoucí mezi stolovníky.

    Těchto jevů nejsou ušetřeni ani muži, ačkoli jejich “kila z lásky“ nevycházejí z podvědomí. Jejich slabým místem je alkohol a chipsy. Podle studie zveřejněné loni v září v časopisu British Journal of Nutrition dávají muži přednost tučným slaným pochoutkám, zatímco ženy tučným sladkostem. Zejména s příchodem dětí. “Jestliže se muži cítí odsunuti ženou, která se stala přepečlivou matkou, přibírají na váze,“ dodává Clerget. Pozor na ztrátu mužnosti a syndrom plyšového medvídka, když tuk nahradí svaly.

    Nebezpečí hrozí i v případě, že váš partnerský vztah funguje dobře. “Manželské soužití se ustálí a strukturuje i rituály kolem jídelního stolu, připomíná další z expertů Jean-Claude Kaufmann. Sklenka na dobrou noc, společné jídlo po milování: to jsou jen přísuny kalorií navíc. Jak se utvářejí vztahy dvou lidí, vyvíjí se i jejich “jídelní kultura“, záliba v pěkných a dobrých jídlech. No a copak není dobré jídlo jakousi předehrou sexu?

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Staník
  Staník (anonym)

  Vše je JEDNODUŠE prosté:Je-li přísun jídla PŘÍLIŠ,pak se MUSÍ přibírat!Kalorie z jídla se přece NEVYPAŘÍ někde do Vesmíru,ale ŘÁDNĚ uloží v našem těle & JE TO !!!!!!!!!

  Feb 18, 2015
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Láska je jedinná a matek na tisící... zní italské přísloví. Jednou každého potka, někdo říký, že láska potká jen jednou, ta skutečná. Letních lásek můžou být desítky, u šikovnějších i stovky. Jak, ale láska k ženě ovlivňuje váhu a zdraví. Asi člověk nejí, nespí, jen miluje a snaží se dočkat se setkání s milovanou osůbkou, takže muž hubne. Žena naopak má chuť užívat život plnými doušky, diety jssou minulostí, konečně má svého milého ,užívá si života. Pak přijde první rozchod a chlap se cítí opuštěn, zhrzen, podveden, nejdříve se vzteká , mnohdy si něco narazí, porve se se sokem co mu "ukradl" lásku a pak je mu blbě, je mu těžko, je smutný a snaží se zapomenout u jídla, u pití, prací, sportem. Žena co opustí milehé pro jiného je s jiným, a ta co ji opustil milý ,si hned najde jiného aby zapoměla a trápí ho, zkouší si ho, a je realističtější.

  Zář 25, 2018
 • Obrázek uživatele Vašek
  Vašek (anonym)

  Když se lidi usadí, vdají, ožení, tak většinou ztloustnou.

  Zář 25, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama