Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Doplňky výživy vhodné v průběhu redukčních diet

Popis účinků doplňků výživy, které často bývají součástí spalovačů tuku, energetických nápojů či jsou doporučovány samostatně při redukční dietě.

 

Niacin (a niacinamin a ev.kyselina nikotinová)

Důvodem pro použití tohoto vitaminu je v prvé řadě zvýšená hladina cholesterolu. Docílí se vyšší intenzity spalování tuků spolu se snížením zvýšeného krevního tlaku a podpoří se prokrvení pokožky (souvislost s celulitidou). Vysoké dávky, které jedině jsou účinné, však mohou způsobit hyperémii (zrudnutí), podobající se alergické reakci. Nesmějí ho používat astmatici, diabetici, těhotné a kojící ženy a děti! Použití tohoto vitaminu není bezpodmínečně nutné, dokonce já osobně ho považuji za nevhodný.

L-karnitin (base, tartarát, Mg-citrát, acetyl-L-karnitin)

Karnitin zvyšuje využití tukových zásob svalových a jaterních a dokáže využít i tuk podkožní. Současně snižuje cholesterol, aktivuje mozkovou činnost a chrání srdce. Tato látka, která kdysi dokonce byla vitaminem, je jednou z klíčových!

Arginin

Jedna z aminokyselin nezbytných nejen při redukci nadváhy. Působí prostřednictvím stimulace uvolnění růstového hormonu, který zvyšuje odbourávání tuku. Podobně jako v případě působení karnitinu je projevem jeho účinků zvýšené pocení. Arginin přispívá k udržení svalové hmoty, má imunostimulační a protinádorovou aktivitu a zlepšuje erekci i plodnost mužů.

Glukomannan a Psyllium

Vláknina z bylin Amorphaphallus konjac a Psyllium je vysoce bobtnavá a tím nahrazuje objem stravy v žaludku v průběhu hladovky a omezeného příjmu stravy. Omezuje stahy prázdného žaludku a přispívá k prevenci zácpy. Podobně je vhodná vlákniny ananasová, jablečná (pektin) a ovesná (ovesné otruby). Nepoužívejte otruby pšeničné, nejsouli bez glutenu - a toje vyjímka! Vláknina přispívá k prevenci nádorových onemocnění zažívacího traktu.

Skořicovník

Skořice je známá jako koření, ale používá se také na zábaly pro prohřátí povrchu těla a na likvidaci celulitidy a také jako suplement, protože snižuje svalový tonus hladkých svalů (omezuje nadýmání a spas-tické koliky).

Zázvor

Zvyšuje přeměnu látek a zlepšuje trávení především u lidí se sníženou kyselostí žaludeční šťávy (krevní skupiny „A“ a „AB“). Naopak lidé krevní skupiny „0“ ho většinou nesnášejí. Ájurvédská medicína doporučuje zázvor speciálně lidem trpícím nadváhou, protože podporuje intenzitu metabolismu. Dávka sušeného, cukrem kandovaného kořene může být i přes dvacet gramů (ne pro diabetiky!), výhodnější je čerstvý kořen, který se prodává jako zelenina. Může způsobit pálení žáhy.

Lékořice

Zvyšuje přeměnu látek a tvorbu některých hormonů. Bývá součástí speciálních bylinných směsí pro hubnutí a lepší sex. Ve spektru doplňků pro podporu redukce nadváhy však být nemusí.

Guarana

Bylina obsahující především kofein a další zajímavé užitečné látky zvané guaranosidy. Kupodivu nebývá součástí spálováčů. Je vhodná i pro osoby, které mají jen mírně zvýšený krevní tlak.

Gotu kola

Je to bylina velmi zajímavá, ale ze zcela jiných důvodů, než je hubnutí. Je to v podstatě univerzální „životabudič“.

Enzymy

Používá se především bromelain (většinou ve formě „ananas drops“ nebo jako součást komplexního produktu s obsahem dalších enzymů rostlinného původu). Vhodný je také papain (ve formě čerstvé papáji). Perfektní efekt mají enzymy živočišného původu, především pan-kreatická lipasa, která pročistí střevní trakt.

Hydroxy-citronová kyselina

Látka rostlinného původu z byliny Garcinia cambogia, extrakt se označuje jako HCA. Blokuje tvorbu zásobních tuků.

Cholin

Je součástí lecitinu (lecitin je fosfatidylcholin, příbuzný je fosfatidylinositol a fosfatidylserin). Je nejpoužívanějším „spalovačem“, jeho efekt je podpůrný a nepřímý, protože ovlivňuje aktivitu mozku tvorbou ace tylcholinu a přispívá k endogenní tvorbě lecitinu jako aktivní součásti buněčných membrán, jejichž činnost zlepšuje. Je vhodný jako antistre-sor a podpůrný prostředek mozkové činnosti.

Inositol

Podobně jako cholin je aktivní v mozku, a dokonce ve svalech. Bývá součástí energetických nápojů.

Betain HCl

Vzniká přeměnou z cholinu, je běžnou součástí spalovačů, motivem je však zvýšení degradace konzumovaných proteinů. Je-li v jedné dávce víc než 100 mg, může dojít k podráždění žaludku.

MCT tuky

Jsou používány jako náhrada tuků především ve sportu. Kombinace proteinů a MCT tuků společně s přídavkem vlákniny ve formě nápoje je dostatečně účinná.

Spirulina

Nebývá součástí redukčních prostředků. Je to sladkovodní řasa, obsahující zvýšené množství aminokyseliny fenylalanin. Efekt je malý, protože jí nelze konzumovat dostatečné množství.

L-fenylalanin

Efekt této aminokyseliny je nepřímý. Pro některé jedince je rizikový (fenylketonurie a vysoký krevní tlak). Omezuje pocit hladu a tonizuje, zvyšuje sexuální žádostivost.

Chróm

Je užitečný pro diabetiky 2. typu, protože udržuje hladinu krevního cukru, brání kolísání hladiny inzulínu a normalizuje (zvyšuje) přeměnu tuků. Zdá se, že snižuje hladinu cholesterolu.

Zelený čaj

Velmi účinný prostředek (antioxidant a současně diuretikum a tonikum).

Chitosan

Mleté ulity mořských korýšů. Vynikají absorpční schopností pro tuk, který se „nasaje“ ze zažitiny ve střevě a poté nemůže přejít do krevního oběhu (resp. nejprve do lymfy). Lze dokonce použít „aktivní uhlí“ z lékárny.

Sinephrine

Náhrada efedrinu. Dosud povolen k volnému prodeji ve formě suplementu. Podporuje činnost krevního oběhu a zvyšuje intenzitu pocení působením na přeměnu látek.

Zdroj: RNDr. Petr Fořt - mládněte jídlem i po 50, Nakladatelství CPress

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (17)

 • Obrázek uživatele Bobo
  Bobo (anonym)

  Chybí jeden z nejdůležitějších údajů - dávkování. Třeba carnitin funguje až při jednotkách až desítce gramů za den! Většina přípravků obsahuje miligramy... Také efektivita jednotlivých látek je strašně rozdílná a řada z nich bez pohybu nemá smysl.

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele neta
  neta

  Chybí jeden z...Já používám od norskaline potravinový doplněk,úžasně se po něm hubne a dávkování je přímo v inzertním lístku.Když tak se mrkni na www.norskalinie.cz. Natur-Omega,přírodní produkt.

  Lis 01, 2010
 • Obrázek uživatele Sea
  Sea (anonym)

  carnitin funguje jen pri fyzické zátěži, jinak nemá cenu.

  Lis 01, 2010
 • Obrázek uživatele Spalovač tuků Pyrolis
  Spalovač tuků P... (anonym)

  ahojky holky, koupila jsem si nové číslo diety a narazila jsem tam na nějaký nový spalovač tuků Pyrolis. Máte s ním některé zkušenost? Když jsem pak pátrala na webu, tak jsem na něj našla jen samé skvělé reference většinou s tím, že je to konečně úplně něco jiného, než ty klasické spalovače. Ráda bych jej vyzkoušela, ale zajímalo by mě, zda jste ho některá taky měla nebo máte...

  Črv 14, 2011
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Já jsem zhubla 3 kila za měsíc s tabletkami od jednoho bylinkáře. Ještě to nemám všechno vybrané,koupila jsem si dvě balení - 40 kapsliček. Nevím jestli je to těmi tabletkami. Moc na to už nevěřím, zkusila jsem fakt už hodně různých doplňků. Je ale fakt, že po těch tabletkách nemám moc hlad a cítím se taková víc nabitá energií, tak možná je to opravdu tím tím, že poslední měsíc míň jím a jsem taková víc čilá. Uvidím co bude, až to doberu. Pak dám vědět.Zatím pa :-)

  Črv 15, 2011
 • Obrázek uživatele Pavlína
  Pavlína (anonym)

  Já jsem zhubla 3 kila za......našla jsem tu adresu, kdyby měl někdo zájem a pak se se mnou podělil o zkušenost: http://olomouc.olx.cz/slim-booster-spalovac-tuku-snizuje-pocit-hladu-pomaha-hubnout-iid-224883424

  Črv 15, 2011
 • Obrázek uživatele Ruda
  Ruda (anonym)

  Hledáte práci a nebo se snažíte shodit pár kilo navíc ? Pak jste našli správný web. Tato firma je v české republice na samém začátku a to pro Vás znamená dobré poziční místo. Mezi hlavní výhody této práce patří pracovní doba, kterou si můžete přizpůsobit podle vašeho života a pracovat pouze kdy a kde vy budete chtít. Měsíční příjem je prakticky neomezený a jeho výše závisí pouze na vaší snaživosti a kreativitě. Další veliká výhoda je, že nepotřebujete žádnou praxi ani speciální znalosti. Tato práce Vám umožňuje zajistit si extra příjem bez toho aniž byste museli opustit svůj dům. Jestliže Vás tato slova zaujala podívejte se na níže uvedenou adresu. http://martas.richandtrim.com fotky a videa: http://testimonials.skinnybodycareer.info/ Veškeré dotazy zodpovím na email adrese :martas.mali@seznam.cz

  Říj 09, 2011
 • Obrázek uživatele Miluška
  Miluška (anonym)

  Pyrolis jsem měla asi před rokem a musím přiznat že to byl jediný spalovač se kterým jsem zhubla 3,8 kila, což byl pro mě nečekaně dobrý výsledek. Na začátku jsem se bála nějakých vedlejších účinků, ale právě naopak jsem nebyla přes den unavená a měla víc energie. Šla bych do něj znova

  Říj 28, 2014
 • Obrázek uživatele jolana
  jolana (anonym)

  Prodam zbyly adipex retard 2000kc100ks.Praha a jen osobne.Po okoli jsem schopna dorucit.Podivate se co kupujete.Spolehlivost!Pravost! Diskretnost.Napiste i tel.at si nedopisujeme a casove vse urychlime.Piste:jolana345@ seznam.cz

  Říj 29, 2014
 • Obrázek uživatele božena
  božena (anonym)

  Díky Piperine Forte zhubla jsem 12 kilo po těhotenství, jsou to bylinné a proto bezpečné tablety z vysoce koncentrovaným výtažkem s černého pepře. Potlačují chut a pomahají spalovat tuk.

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  Díky Piperine Forte zhubla...nelži, ty kecko:)

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  Díky Piperine Forte zhubla...12 kilo, wow! můj osobní úspěch s tomto tabletami to 7 kilo za 2 měsíce :)

  Lis 18, 2015
 • Obrázek uživatele :))
  :)) (anonym)

  12 kilo, wow! můj osobní...Jen? to stačilo hejbnou prdelí a nemusíš vyhazovat prachy, Božka.

  Lis 18, 2015
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  Jen? to stačilo hejbnou...nepřeju nikomu tak špatného metabolismusu jaký já mám. někteří nic nedělají a hubnou, a ostatní sportujou, jedí zdravé jídlo a mají stejnou váhu kdyby nedělají nic. tablety s piperinou pomohly mi zhubnout, protože předtím nic nefungovalo, 7 kilo možná to není hodně kilogramů pro vás, ale pro mě je to úspěch ztratit nadváhu

  Lis 20, 2015
 • Obrázek uživatele sara
  sara (anonym)

  nepřeju nikomu tak...Hano, mohla bych mi napsat víc o tvým hubnutí na sarak68@seznam.cz ? mám zájem protože snažim se a take na mně nic nefunguje. díky moc, zdravím

  Lis 24, 2015
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  napišu zítra všechno co vím o hubnutí s piperinou a jiných přirodních způsobach podpory hubnutí. zdravím!

  Lis 25, 2015
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  napišu zítra všechno co...ale nejdřiv to musím zkopírovat těch polskych stránek.

  Lis 25, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama