Diety, které neničí tělo při hubnutí

Máte pocit, že vaše postava už není to, co dřív? Rádi byste sami ze sebe zase měli radost a oblékli i oblečení, které teď leží v zapomnění na dně skříně? Přemýšlíte, že vyzkoušíte některou ze známých diet, podvědomě se ale taky trochu bojíte, abyste neublížili svému tělu? Poradíme vám, na kterou dietu vsadit a které se raději vyhnout.

Co je dieta zač?

Když se řekne dieta, snad každý si hned vybaví nějaké omezení v příjmu pokrmů a tekutin nebo hladovění, protože právě teď prostě jíst nemůžete nebo si můžete dopřát jen maličké množství jídla. Ano, omezení je při hubnutí nutností, hladovění ale rozhodně ne. Drastické diety mohou mít nepříjemné důsledky, a to nejen na vzhled vaší pokožky, ale vůbec na celé tělo.

Jaké diety patří mezi nejznámější?

Diet existuje celá řada, ne každá má na naše tělo pozitivní vliv. Diety navíc podléhají aktuálním trendům, dost možná se na světlo světa podívá i dieta známá stovky let, která zase šplhá na žebříčku popularity výš a výš. Jaké diety patří mezi ty nejznámější?

Atkinsonova a Ducanova dieta

Dvě diety, které patří mezi ty striktní. Atkinsonova dieta je založená na extrémně nízkém objemu sacharidů ve stravě, v první fázi je nejvyšší povolené množství jen 30 g za den. Můžete si dopřát maso, vejce, mléčné výrobky, bílkoviny i čerstvou zeleninu, vyvarovat se musíte ovoce, rýži, slazeným jogurtům apod.

Ducanova dieta jde ještě dál, kromě sacharidů omezuje i příjem tuků. Jíst tak můžete jen jídla bohatá na proteiny, tedy netučné ryby, kuřecí a krůtí prsa, vaječný bílek apod. Problémem může být i zelenina.

Paleo strava

Heslem paleo diety je „Jezte jako pračlověk!“. Cože? Co to znamená? Pračlověk byl lovec a sběrač, proto se jeho strava skládala z masa, ryb, ořechů, zeleniny, ovoce, hub, oleje a vajec, neznal ale mléčné výrobky, obilí ani cukry.

Veganské a vegetariánské diety

Když ze stravy vyřadíte maso a všechny výrobky z něj, zařadíte se mezi vegetariány. Dieta veganů je zase založena výhradně na konzumaci potravin rostlinného původu, místo masa tedy jí sóju, sójové výrobky, luštěniny. V obou případech je třeba pohlídat si, aby tělo dostalo potřebné množství důležitých vitamínů a minerálů, které už nemůže získat ze stravy, hlavně železo, vápník, B12, pohlídat si musíte i přísun vitamínu D.

Bezlepková a bezlaktózová dieta

Ne vždy dietu držíme proto, že chceme, někdy nás k tomu donutí touha po zmírnění zdravotních obtížích. Právě mezi takové diety patří bezlepková dieta, při které ze stravy vyřadíte lepek, nebo bezlaktózová dieta pro osoby s intolerancí laktózy. To, že zhubnete, od nich nečekejte, držet by je měli jen ti, kdo opravdu trpí nesnášenlivostí dané potraviny.

Ketonová dieta

Keto dieta je založena na snížení příjmu sacharidů ve stravě, povolené množství je do 50 g za den. Tělo se pak dostane do stavu tzv. ketózy, kdy z důvodu nedostatku sacharidů musí hledat jiný zdroj energie, který najde v tucích. Ty štěpí na ketonové látky a vy začnete spalovat tukové polštářky. Ve zvýšené míře naopak konzumujete bílkoviny a tuky.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama