Reklama

Po dietních potravinách se tloustne

Většina lidí, kteří si pečlivě hlídají váhu a nechtějí přibrat, bedlivě studuje informace o energetickém obsahu vyhlédnuté potraviny, bez něhož se prakticky neobejde žádný lákavý obal. Pokud zahlédnou slova, jako je light, dietní nebo bez použití tuku, pak věří, že jejich výběr je jedině možný a správný. Oponovat si jim troufá Helen La Fontaineová z Deakinovy univerzity v Melbourne.

Při zkoumání různých druhů poživatin, které hrdě hlásají, že neobsahují žádný tuk nebo jenom jeho minimální množství, dospěla k závěru, že ve své podstatě představují nebezpečnou kalorickou bombu. Ve snaze učinit je chuťově přitažlivé, je totiž výrobci většinou štědře dolaďují cukrem nebo uhlohydráty.


Energetický obsah, který se u protinožců pohybuje v běžně podávané stravě kolem 5,1 kJ/g, dosahuje u speciálních výrobků až 7,7 kJ/g. Tělo je pak nestačí zpracovávat a přebytky kalorií se v něm začnou ukládat v podobě tukových vrstev.


Jediné řešení pro osoby se sklony k nadváze vidí proto vědkyně v konzumaci zeleniny a ovoce. I ochucování olejem nebo jinými mastnotami není příliš na škodu. Příjem energie 3,9 kJ/g se dá stále považovat za relativně nízký. Navíc při konzumaci těchto rostlinných produktů se člověk nemusí trápit hladem, ale může si je dopřát v míře, která ho zasytí.


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Helena (So, 20. 11. 2004 - 09:11)
Tvůj názor, že jíst se má vícekrát v malých dávkách je zavádějící a nemělo by se to šířit dál. CO JSOU MALÉ DÁVKY? Pro tebe možná 1 vařený brambor, ale pro mého tátu horníka je to 5 bramborů a má pocit , že umře hlady. Pro tebe je to kosek masíčka, pro mýho bráchu pořádný stejk. I když se s malými dávkami začne v dobré víře, dřív nebo později se to změní v nepřetržitou konzumaci jídla libovolného množství, ale my jsme pořád přesvědčeni, že jíme míň, než jindy. Trochu přemýšlej. Tudy cesta nevede.
Pája (Čt, 22. 7. 2004 - 07:07)
Jak tedy mohou dělat dietní sestry,nemaje tuchy o čem mluví?Jinak nic proti tvému příspěvku.
Jana (St, 7. 7. 2004 - 15:07)
Jíst všechno, ale v malých dávkách je ve své podstatě princip racionální výživy - pestrost především.
Málokterý dietní systém (v tomto případě spíše chaos) se může pochlubit rozvojem tolika chorob, které časem přecházejí do chronických stádií.
Jako východisko z této situace je pak pacientům doporučováno dodržovat zásady racionální výživy.
Pěkně uzavřený kruh.
Pořad Prima vařečka je klasickou každodenní oslavou českého obžerství, což se moderátoři ani nesnaží popírat. Při jejich kulaťoučkých postavičkách a umaštěných bradách by to ostatně ani nešlo.
O to trapněji pak působí pořady, které jsou věnovány dietám.
O skutečně zdravé skladbě jídelníčku zde nic nevědí ani dietní sestry z nemocnic, které se tam občas objeví.
Pája (Pá, 25. 6. 2004 - 10:06)
jsem slyšela i při vaření na Primě ve dnech,kdy se věnovali dietám.Upravme si "Není všechno zlato,co se třpytí" na "Není všechno dietní,co se tak tváří"! Ještě mi nikdo nevyvrátil,že je lepší jíst všechno,ale v malých dávkách.
Míra (Po, 30. 10. 2006 - 17:10)
Chcete-li trvale zhubnout, znamená to trvale změnit své stravovací návyky. Jíst můžete všechno a přece můžete hubnout. Není to nijak složité, jen je třeba vždy vytvořit individuální dietní systém a přitom brát v úvahu bazální metabolismus, bohybové a pracovní aktivity. Nestačí jen snížit energetický příjem, je třeba jíst tak, aby došlo ke zrychlení metabolismu. To lze dosáhnout vhodnou skladbou potravin.
hezký den a držím palce.
Mája (Út, 31. 10. 2006 - 09:10)
Když se řekne "dieta", tak si každý představí hubnutí. To je ale zásadní omyl. Diet je celá řada a vůbec nemusí být redukční. Dieta je např. při špatné funkci některého orgánu (játra, žlučník, slinivka, žaludek) a to nemá s hubnutím nic společného.
Radka (Čt, 5. 7. 2007 - 23:07)
No, já teda nevim, ale já jím přesně styelm malý množství a po 3 hodinách. Malý množství je podle mne místo 2 rohlíků jeden, místo 5 knedlů 2 atd...Ty to bereš hrozně přehnaně, to snad ví každej, že to není stejk atd...jednoduchá pomůcka je, že prostě začneš jíst polovinu množství z toho, co jsi jedla předtím.Pokud to rozdělíte na 4 denní dávky, zhubnete a hlad mít nebudete. Já jsem to začala dodržovat před 2 měsíci a zhubla jsem 8 kilo. Cítím se dobře a hlad prostě nemám. Mějte se a zkuste to.
Kofola (St, 18. 7. 2007 - 10:07)
Slyšel jsem, že člověk musí sníst potraviny o energické hodnotě 30 000kJ(1 den), aby stloustnul. Je to pravda?
Alofok (St, 18. 7. 2007 - 19:07)
kofolo, sníš-li o 30 000 kj víc než vydáš, přibereš 1 kg, nemusí to být ale za jeden den, to by snad ani nešlo.
Reklama