Chybné počítání kalorií

Je třeba uznat, že pokud se počítání kalorií provádí, je tento výpočet vždy velice teoretický, a dokonce zcela přibližný, a to z těchto důvodů:

 • Porovnáváme-li jednotlivé tabulky, zjistíme, že se hodnoty uváděné pro tutéž potravinu mezi jednotlivými knihami podstatně liší.
 • Kalorická hodnota potravin se podstatně liší podle toho, zda jsou konzumovány syrové nebo tepelně zpracované (s tukem či bez tuku).
 • Podíl tuku (který kalorickou hodnotu podstatně mění) se může výrazně lišit od kusu ke kusu, jako je tomu například u masa. Závisí totiž na způsobu výkrmu živočicha, na způsobu přípravy a na způsobu tepelného zpracování.
 • Výpočet (teoretický) kalorií nebere nikdy v úvahu podmínky absorpce lipidů a glycidů v tenkém střevě, které se výrazně liší podle toho, zda pokrm obsahuje vlákninu či nikoliv. Absorpci těchto kalorií může totiž podstatně snížit výrazný podíl vláknin (zvláště rozpustných) pocházejících ze zeleniny, z luštěnin apod.
 • Pokud jde o kvašené sýry (ementál), práce L. Falcambiho dokázaly, že jsou bohaté na kalcium a toto kalcium je pastí na část tuků, k jejichž absorpci tak nedochází. Příslušné kalorie nalezneme tedy ve stolici.
 • Na osud kalorií má vliv i jejich "povaha": tuky s obsahem nasycených mastných kyselin se například ukládají snáze, zatímco tuky obsahující kyseliny polynenasycené (zvláště typu omega-3) se snáze využívají, a jsou tedy spáleny.
 • A konečně, prostý kalorický výpočet nebere v úvahu čas, kdy jsou potraviny tráveny. Bylo dokázáno, že se absorpce glycidů, lipidů a proteinů liší podle denní hodiny, a dokonce podle ročního období (chronobiologie), ale závisí i na chemickém prostředí, s nímž se potraviny při vstupu do střev setkají, a toto prostředí závisí zase na povaze živin, na pořadí jejich přísunu a na jejich objemu.

  Proto je tedy absurdní každý kalorický propočet, který nebere v úvahu tyto přídatné parametry.

  Zdroj: Michel Montignac - Jím, tedy hubnu...a natrvalo, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  No tak to jsem s toho jelen,všichni říkají počítat kalorie ,ale ono to laikovy asi nelze u některých potravin vůbec spočítat,známe též jak jsou mnohdy uvedené energet.hodnoty u potravin.Tak nevím?

  Dub 25, 2007
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Já teda kalorie vůbec nepočítám, to by mě dokonale otrávilo. Vybírám ze zdravých a prospěšných potravin, dodržuju zásadu ráno a odpoledne sacharidy, odpoledne a večer bílkoviny, málo sladkého a tučného, hýbat se. A jsem v pohodě, váha jde dolů a cítím se fajn. Kalorie mě nechávají chladnou:-))).

  Dub 25, 2007
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Mělo tam být dopoledne u těch sacharidů.

  Dub 25, 2007
 • Obrázek uživatele vlasta
  vlasta (anonym)

  No tak to jsem s toho...Já kalorie počítala a zhubla jsem 25 kg. Už jsou to dva roky a váha se mi nevrátila. Takže to funguje a je lepší dělat aspoň něco než nic. ahoj

  Říj 26, 2009
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Kilojouly a sacharidy jsem začal počítat (pomocí tabulkového procesoru Excel), když mně objevili v padesáti letech cukrovku. Zjistil jsem tyto poznatky: 1. Obsah udávaných kJ se diametrálně liší podle údajů jednotlivých výrobců téže potraviny. 2. Obsah kJ se diametrálně liší podle autorů různých kalorických tabulek. 3. Nikdy jsem nepřekročil povolenou denní dávku sacharidů. Výsledek: po měsíci jsem se na počítání vykašlal, a výsledky testů mám dobré.

  Říj 26, 2009
 • Obrázek uživatele Ahoj
  Ahoj (anonym)

  A co tuky?Mě na váze spočítáno 40 procent tuku.Mám 72 kg .A je mi 50 l

  Říj 26, 2009
 • Obrázek uživatele veveruska
  veveruska (anonym)

  Ahoj, pro všechny kdo chtějí udělat něco se svojí váhou, tady nadjete lidi kteří vám pomohou..kamarádka s nima přibírá z 42kilo je na 54 já s nima hubnu z 85 jsem na 63 a obě jsme spokojené http://www.snama.cz/active-49

  Říj 26, 2009
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Ahoj, pro všechny kdo chtějí...a jak hubnutí u nich probíhá? Můžeš, prosím, napsat něco konkrétně a kolik stojí jejich rady?

  Říj 27, 2009
 • Obrázek uživatele aidarkk31
  aidarkk31

  Prášky na hubnutí - http://acaiberry900.lv Nevěřila jsem, že se mi povede zhubnout. Zkoušela jsem doslova všechno – bezcukrovou dietu, bezlepkovou dietu, Dukanovu dietu, hladovky – někdy se mi povedlo zhubnout 3-4 kilogramy, ale rychle jsem se vrátila na původní váhu. Nechtěla jsem takový výsledek....Můj metabolismus byl stále horší, a já ztrácela naději, že se nakonec povede... K dalším tabletám podporujících hubnutí jsem byla skeptická. Ale přemluvila mně sestra, díky Acai Berry se mi povedlo zhubnout.

  Čer 01, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama