BMI - index tělesné hmotnosti

Boby Mass Index (BMI) neboli index tělesné hmotnosti je číslo, které přibližně poukazuje na stav tělesné hmotnosti jedince.

Index tělesné hmotnosti vypočítáme tak, že vydělíme hmotnost člověka v kilogramech druhou mocninou jeho výšky v metrech, tedy  BMI = hmotnost(kg)/výška(m)2. 

Vzoreček se zejména používá pro účely statistického výzkumu, jelikož jeho snadný výpočet usnadňuje přehled například o stavu obezity populace. Obecně platí, že hodnota nad 30 se označuje za obezitu, hodnota nad 25 pak za nadváhu, BMI v rozmezí 18,5 až 25 je normální váha, nižší čísla značí podváhu. Vyskytují se však i extrémní případy s BMI 15 značící závažnou podvýživu nebo naopak BMI 40, což je morbidní obezita.

V praktickém životě je však index tělesné hmotnosti značně nepřesný, jelikož nebere v potaz například množství tělesného tuku. Pokud bychom spoléhali pouze na BMI, museli bychom za obézního člověka označit i aktivního sportovce, který má sice hodnotu BMI nad 30, ale hlavní podíl v jeho těle má svalová hmota a obézní určitě není. Nepřesný bude rovněž výpočet u dětí a starších lidí.  

Pokud tedy chceme zjistit přesněji, jestli nám hrozí zdravotní rizika spojená s nadváhou, ale i podváhou, neměli bychom spoléhat pouze na Body Mas Index, ale zkusit i jiná měření. Nejideálnější je nechat si u lékaře změřit tělesný tuk, ale i doma můžeme provést přesnější měření. Stačí zjistit obvod pasu, který nám napoví ohledně rozložení tělesného tuku. Zde platí, že normální hodnota je u žen do 80 cm, nad 88 cm už hrozí vysoké riziko onemocnění v důsledku nadváhy. U mužů je v normě obvod pasu do 94 cm, vysoké riziko zdravotních komplikací nastává od 102 cm.

Hranice hodnot indexu tělesné hmotnosti i obvodu pasu, které jsou uvedeny výše jsou platné pro euro-americkou populaci, jiné národy můžou mít hraniční hodnoty rozdílné. Například u Asiatů značí obezitu již hodnota BMI nad 27,5. 

Zdroj: http://www.pravidlahubnuti.cz/vypocet-bmi-kalkulacka

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  http://hubnemebeztrapeni.webnode.cz/ Mrkněte se na mé stránky, podařilo se mi touto dietou shodit krásných 13 kg a to bez hladovění a dřiny v posilovně.

  Zář 11, 2010
 • Obrázek uživatele ..
  .. (anonym)

  Ty se musíš naspamovat do každé diskuze, krávo.

  Zář 11, 2010
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Zhubla jsem zdravě pomocí pohybu a úpravy jídelníčku za 1 rok z 158cm/60kg na 52 kg. Pomohu i Vám se změnou postavy, zdravým způsobem za pomoci pohybu a stravy. Vypracuji na základě dat z osobního dotazníku individuální stravovací a tréninkový plán, poskytnu rady do začátku a nastartuji Vás správným směrem. Zhubněte do plavek trvale a bez hladovění. Neničte si zdraví dietami a zázračnými prášky na hubnutí. Napište si o osobní dotazník na zhubni.zdrave@gmail.com.

  Kvě 04, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama