Anorexie a bulímie - tři pověry o našem těle
V psychologii existují teorie, které říkají, že hlavní činností našeho rozumu v každodenním životě je hodnocení. Hodnotíme svět kolem nás, naše blízké okolí a také sami sebe. Podle svého hodnocení pak předjímáme, co můžeme od ostatních i od sebe očekávat. Při svém hodnocení jsme zatíženi svou vlastní minulostí - zkušeností, také náladou, strachem a samozřejmě reakcí svého okolí. S tím se někdy shodneme, jindy ne. Většina z nás má tendenci spíše shody dosáhnout - alespoň s někým.
Sebehodnocení podléhá úplně stejným zákonům jako hodnocení čehokoliv jiného, jen se nás to týká o něco víc. K sebehodnocení patří také náš vztah k vlastnímu tělu - a lze to říci i naopak, své tělo hodnotíme s ohledem na to, jak se vnímáme "celí". Toto je velmi důležité, neboť tak můžeme získat porozumění pro ty, kdo veškerou svou pozornost, vůli i čas věnují svému tělu.
Tělo i duše jsou dvě spojené nádoby, s tím se dnes už smířila i západní medicína. Vztah k vlastnímu tělu, jeho hodnocení, vnímání toho, co je krásné a co ošklivé, to vše je práce duše vedená duchem doby, vulgárně řečeno společenskými normami. Že takový duch doby existuje si může každý ověřit sám na vlastní oči, stačí navštívit galerie obrazů či výstavy sochařského umění a prohlédnout si ideály krásy v historii světových kultur. Kromě estetických zážitků si z takové výpravy odneseme jistý nadhled nad normami dneška, nad relativitou jejich platnosti.
První pověrou je, že ideál krásy je objektivní skutečnost, které stojí za to věnovat celý svůj život.
Cituji z dopisu: "Začala jsem sledovat svou váhu asi před čtyřmi lety. Bylo mi 13 let, začal mi v té době růst zadek a prsa, připadala jsem si taková oplácaná. Neuměla jsem tou dobou zapadnout mezi spolužáky tak jak by se mi líbilo a myslela jsem, že je to mou nadváhou. Začala jsem tedy omezovat stravu, vážit se a počítat kalorie. Dnes měřím 165 cm, vážím - jak kdy, momentálně 43 kg. Asi jsem nemocná, všichni to říkají, ale stejně mám pocit, že jsem ty kila přemohla. Je to to jediné, co jsem v životě opravdu zvládla dokonale - zhubnout."
Toto je jeden z mnoha příběhů, jejichž hrdinka se ve snaze zlepšit své sebehodnocení (což si zpočátku sama neuvědomovala) vydává na cestu boje se svým vlastním tělem. Je to cesta askeze (někdy střídaná záchvaty "dopřávání si všeho"), neustálého sledování a počítání,vše ostatní přestává být důležité. Lidé, o něž zpočátku stála, s nimiž se chtěla cítit lépe, se pomalu ztrácejí a na míst nich přichází váha a zrcadlo.
Strach z jídla a strach z kil. Každé jídlo v sobě nese potenciální nebezpečí vyššího čísla na váze, jeho chuť přestává být pro naši hrdinku důležitá. Ještě větším strašidlem se pro ni stává slovo tuk. Ten považuje za vrchol něčeho nezdravého, za nadbytek v těle, který ho jen hyzdí a přináší tak nepříjemné pocity. Do tuku si tak vlastně promítá vše, co považuje pro svůj život za nepřijatelné, čeho se chce za každou cenu zbavit. Dávám zde čtenáři k zamyšlení, čím bychom v našem životě tuk jako symbol něčeho zavrženíhodného nahradili? Co je pro náš život nepřijatelné a přitom je to nadosah?
Druhou pověrou je, že tuk v našem těle nemá co dělat! Přiměřená hladina tuku plní v těle životně důležité funkce - pomáhá udržovat tělesnou teplotu, tlumí klouby, chrání orgány, uchovává vitamíny a pomáhá tělu při nedostatku potravy.
Zvýšená hladina tuku může být samozřejmě zdraví škodlivá, v této oblasti se ale při sledování příběhu naší hrdinky rozhodně nepohybujeme. Většina lidí si myslí, že hladinu tuku ve svém těle může objektivně sledovat na své váze. I naše hrdinka si myslela, že méně kilogramů znamená více krásy a více zdraví. Tělesná hmotnost v sobě zahrnuje ovšem i zcela jiné složky našeho těla - kosti a svaly. Můžeme mít jinak rostlou - a tedy i těžkou kostru než jiný, stejně vysoký člověk, stejně tak se lišíme i objemem svalové hmoty. Proto všechna čísla, vycházející z měření tělesné hmotnosti a výšky vzrůstu jsou jen orientační. Příkladem toho je počítání Indexu tělesné hmotnosti (Body Mass Index, BMI). Pomocí jednoduchého vzorce dostaneme na desetiny přesné číslo, které dosazením do normativních tabulek vypovídá, jak jsme na tom s hmotností vzhledem k normě. To je v pořádku, počítáme-li však s BMI jako s přesnou hodnotou, vyjadřující míru naší tloušťky či hubenosti, jsme na velkém omylu.
Třetí pověrou je, že číslo na váze je přesným vyjádřením naší tloušťky či hubenosti, že přesně vypovídá o míře tuku v našem těle. Toto nám nesdělí ani BMI či jiné přepočty. Hmotnost je pouze orientační číslo, které se často mění.
Začal jsem ideály, končím poněkud prozaičtěji u kilogramů. Pověr samozřejmě existuje mnohem více. Jednu ještě přeci jen přidám na konec - mnoho lidí, kteří svůj svět zúžili na starost o své tělo a především o své kilogramy, si myslí, že tento svět je jediný, v němž umějí žít. Člověk dostal do vínku velký dar a tím je možnost změny. A tu má samozřejmě i hrdinka z dopisu, možná by mohla začít své dobrodružství změny rozlišováním pověr od skutečností. Musí ovšem překonat strach z nového. A to bych jí přál.
P.S. Pro lepší představu "šířky" norem u BMI odkazuji na stránku, kde je také vzorec pro výpočet i možnost nechat si jej vypočítat online.
Adresa: http://www.reduktip.sk/obezita_bmi.html
Jan Kulhánek
Komentáře
Mam strach, ze mi jedneho dna prestane bit srdce. Som priserne vycerpana sustavnym prejedanim a naslednym vracanim. Kdesi som citala, vraj sa tomu hovori srdcova arytmia. suvisi to s tym, ze si namozem namerat teplotu viac ako 26 st. Celsia? Toto je to dno, alebo to fakt musim kdesi stratiť vedomie a preberiem sa v nemocnici? Lenze co mi tak povie lekar, ktory sa v lieceni poruch prijmu potravy absolutely nevyzna? Kde mam hladat pomoc? SOS nechcem zomriet
Což o to, manželovi to nevadí (spíš naopak), ale vytrpím si v práci od zákaznic. Vadí mi několikrát denně na otázku "Jak to děláte?" odpovídat "Máme to v rodině". Koukají se na mne divně a nejspíš mi vůbec nevěří.
Četla jsem že v USA když jde po chodníku štíhlá holka tak na ni matky anorektiček křičí "zabila jsi mi dceru"! Tento článek je ještě docela objektivní, ale časopisy jsou běžně plné dosti hysterických článků o anorexii dělaných stylem: Vrazíme tam pár fotek hubenejch manekýn- jestli jsou opravdu nemocné nebo ne přece nikoho nezajímá... Docela chápu jak se pak cítí.
Asi od 15 let jsem začala moc vnímat svoji váhu. I když jsem byla hubená - měla jsem asi 50 kg při výšce 169 cm, tak jsem si pořás připadala tlustá.
Prošla jsem si nejezením a zvracením asi tak 4 roky.
Teď je mi 21, měřím 175 a vážím 72kg a jsem momentálně nespokojená ale už 10 měsíců nezvracím. Snažím se jíst normálně - ale co to je normálně? Přibírám a nějak se s tím nemůžu srovnat. Hodně jezdím na kole, upravím jídelníček a do měsíce chci zhodit 5 kg. Tak mi držte palce.
Ale už žádné násilí a žádné nejezení či zvracení. Je to na hovno. Člevěk nedokáže totiž pak myslet na nic jiného.
Teď je mi fajn, ale trápí mě těch pár kilo navíc....
Informace o léčbě, diskuse a kontakty na odbornou pomoc najdete na internetových stránkách pppinfo.zde.cz. Adresář odborníků se bude neustále rozšiřovat a doplňovat.
Sama za sembe přidám další pověru - totiž že anorexie nebo bulimie je věcí volby - já si tu nemoc nevybrala, alespoň si to myslím. Chci z toho ven, jen mi to moc nejde...
Ještě jednou - díky za článek.
Eva
P.S. Kdo znáte další pověry - sem s nimi, třeba tu mrchu anorexii pak líp prokoukneme...
Já kvůli svý vychrtlosti (která se mi bohužel dost líbí) ztrácim pomalu zdraví - po třech letech se mi začaly hrozně kazit zuby, padat vlasy, dělat exémy...
Takže - kdo chce živořit, ať takový články nečte!
Dnes bych řekla, že je tlak na dívky ještě větší. Docela žasnu, když při svých 170 cm a 55-57 kg váhy začínám mít problém sehnat kalhoty. Když mi jsou délkou, tak se do nich často nedostanu a to jsem ještě dříveroky dostala do všeho a vážila jsem stejně. Když chci tričko kupuji L.
Pro ty, kteří nestudovali psychologii, psychiatrii, psychoterapii:
Nechci, aby můj příspěvek vyzněl tak, že některé způsoby léčby zavrhuji (dívka s 27kg doopravdy potřebuje přibrat a v psychoter. asi těžko bude spolupracovat), myslím si, že by se měli kombinovat.
LITERATURA:
Širší pohled na PPP nabízí nová kniha: František David Krch a kol., Poruchy příjmu potravy, vymezení a terapie, Grada Publishing: 1999
- Další kniha, bohužel nevím přesné údaje: Systemická a rodinná terapie, Š. Gjurič... 2003
- Postiženou komunikaci v rodině a metody jak jí uzdravit (dle mého názoru) dobře objasňují články L. Trapkové a V. chvály, které se dají stáhnout zde z netu (Případ mentální anorexie, O hladových ženách a spících mužích, Externalizace, nový nástroj psychosomatiky? ...
- Pro lepší pochopení ppp, není také na škodu přečíst si knihy od pacientek např: Z deníku bulímičky, Na dně...
- Úvodní, většinou však ne komplexní informace poskytnou i internetové stránky.
Hodně zdaru. Pavla
Info na internetu www.homeopatie.cz
Pro ty, kteri o tom zatim nic moc nevi, to asi bude znit dost podezrele, ale mne ted pripada, ze je to snad jedina spravna cesta leceni.
Preji vam, aby vam do cesty prisel nejaky podnet (clovek), ktery by vam v tom pomohl a vedl vas, s laskou a pochopenim.
K mému uzdravování se, myslím více než pevný stravovací režim, který v běžném životě nelze tak úplně dodržovat (pracovní schůzky, pobyt mimo domov a dosah závodní jídelny), přispěla znalost principů RT. Moje primární rodina funkční určitě nebyla... alkoholismus otce, protektivní matka, nespočet nesmyslných a pevných řádů, tj. ten stravovací byl jeden z dalších... Dalo mi dost velkou námahu dospět k nějaké spontálnosti a přestat se obávat, že budu jiná a pro ostatní třeba i špatná, musela jsem se naučit říkat ne... Jak jistě víte je to mnohem složitější.
Dnes jsem dospělá, mám dceru. Ani né v roce se u ní objevily problémy s jídlem, stejně jako u mě. Obvodní lékařka trvala na pravidelném jídelním režimu a na přesném složení jídelníčku. Jako pečlivá matka jsem jí poslouchala, bylo to ještě horší... Dcera si přestala říkat o jídlo a polovinu z každé lžičky vyplivla. Po dohodě s lékařkou na jednom GA.ODD, jsem zkusila aplikovat na dceru techniky ze systemické rodinné ter., tzv. techniku opomíjení. Když nejedla či plivala to správné tabulkové jídlo, nabídla jsem jí jiné netabulkové, třeba i jogurt k obědu, respektovala jsem i její ne, a co se nestalo, dnes jí normálně a všechno, sama si dokonce říká o jídlo.
Vím, že s AB v dospívání je to poněkud jiné, ale ty pečlivé, dokonalé, hodné... holky by se měly učit víc než je osvojování pravidelného stravovacího režimu, oni potřebují znát své pocity, naučit se být své, což nikdy být určitě nemohly jinak by se nepustili do bitvy s ideálem krásy. Pavla
PS: Moc držím pěstě všem postiženým dívčinám (převážně) i jejich rodinám. Uzdravte se.
BŮH
Měřím 183cm a vážím 77kg. Jsem studentem VŠ. Píšu sem, protože bych rád poznal nějakou slečnu z Prahy, která váží 40-50 kg a měří více než 170cm. Mně se prostě líbí hodně štíhlé holky a přijdou mi sexy. Samozřejmě, že čeho je moc, toho je příliš a extrémní štíhlost odsuzuji, ale dívka s parametry, které jsem uvedl, je podle mě v pohodě. Pokud budeš mít zájem, můžeš mě kontaktovat na tuto adresu 1fanda"email.cz Fotku mohu dodat.
mám 176 cm a vážím 43 kg a k věku:. je mi 17. Věčně si ale připadám tlustá!! Ničím si zdraví což taky není zrovna paráda, ale sem už prostě taková
pokud se okamzite nezacnes lecit,DOJTE U TEBE K UMRTI :-(
a veseli smailici NEBUDOU VESELI,a budes dalsi,ktera se pricte do statistiky umrti nasledkem anorexie
- Odpovědět
Pošli odkaz