Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

5 mýtů o tělesném tuku

Co tuk vlastně je, proč ho tělo tvoří a je vůbec zdravé se ho zbavovat? Na tyto otázky si dokáže odpovědět jen zlomek lidí. Jakých pět největších mýtů o tělesném tuku mezi lidmi koluje?

 

Mýtus: Pokud přestanete cvičit, vaše svaly se přemění na tuky.
Realita: Na první pohled se to tak může zdát. Díky silovému tréninku dochází ke stavbě a obnově svalové hmoty. Polevíte-li ve svém úsilí tím, že vyřadíte fyzickou aktivitu ze svého života, vaše svaly začnou poměrně záhy slábnout. Mezi svalovými vlákny se pak může začít usazovat tuk. Pozor ale! Svalové a tukové tkáně nejsou zaměnitelné. Proto se svaly nikdy nepřemění na tuky.

Mýtus: Tuky můžete shazovat v konkrétních partiích.
Realita: Pokud se při cvičení zaměříte na břišní svaly nebo nohy, tyto konkrétní partie se vám vyrýsují a budete vypadat štíhlejší. Pravdou ale je, že pokud se snažíte snížit váhu, zbavujete se tuku rovnoměrně po celém těle. Susan Bowermanová, výživová expertka společnosti Herbalife vysvětluje: „Cílené spalování tuků není možné, proto si tělo své křivky zachová, i když jste v tréninku. Silueta, která je pro vás charakteristická, vám tedy zůstane, pouze se úměrně zmenší.“

Tukové buňky slouží pouze k ukládání tuků.
Realita: Ještě nedávno se mělo za to, že tukové tkáně jsou pouze výsledkem příjmu přebytečných kalorií a pro tělo nemají význam. Nyní už víme, že tukové buňky produkují množství hormonů, které se uvolňují do krevního oběhu a vysílají důležité signály ostatním částem těla. Ty mohou mít dalekosáhlé důsledky pro naše zdraví, protože ovlivňují například metabolismus a tím i dlouhodobou regulaci tělesné hmotnosti. Navíc tuk se v tkáních pouze nehromadí. Neustále se přemisťuje do buněk, nebo ven z nich podle toho, co zrovna tělo potřebuje.

Tuku v těle byste měli mít co nejméně.
Realita: Je sice pravdou, že příliš mnoho tělesného tuku může ohrozit vaše zdraví, ale bez něj se náš organismus neobejde. Podporuje totiž důležité funkce. Vytváří hormony nezbytné k fungování těla, uchovává vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K). Poskytuje ochranu před chladem v zimních měsících a chrání nejen životně důležité orgány, ale například i chodidla. „Zdravá hodnota tělesného tuku je kolem 15 % u mužů a 22 % u žen,“ upozorňuje Bowermanová.

Tuk váží méně než svaly.
Realita: Tento mýtus slýcháme opravdu často. Technicky to ale není správně. Kilo zůstane kilem, ať děláme, co děláme. Pravda je taková, že tuk má menší hustotu než sval. To znamená, že kilogram tuku zabere v těle více místa než kilogram svalů. To je také důvod, proč svalnatí lidé většinou váží více, než byste hádali. V jejich těle je v malém objemu namačkaná vysoká hmotnost svalů.

Autor: mk dle tiskové zprávy

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele verka
  verka (anonym)

  Totéž si o moderním "tvarování postavy" dávno myslím: Nejde zhubnout jenom tam, kde si to přeju. Základní tvar postavy vždycky zůstane. Můžou být maximálně mírné změny podle momentálního stavu tuku a velikosti svalů. Příroda do sebe naštěstí moc zasahovat nenechá, včas se ozve, kdo nerozumí, doplácí zdravím. Snad se zavčas změní taky ten kult věčné štíhlosti až vyzáblosti, mladosti, krásy a mladickosti až do smrti, změn pohlaví jak si kdo zamane a jiné nesmysly a nastoupí konečně kult zdravého rozumu. Co člověk dělá proti přírodě, dělá vlastně proti sobě.

  Led 23, 2019
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Máš pravdu, ale to přežírání, co v dněšní době někteří praktikují, je též proti přírodě. Divoká zvířata se nikdy nepřejídají jako lidi.

  Led 24, 2019
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Já už dost uvažuji o podstoupení liposukce. Chtěla bych se zeptat, jste po tomto zákroku spokojené?

  Led 22, 2023
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Jsem a hodně. Šla jsem na liposukci prováděnou pomocí vodního paprsku a musím říct, že jsem hodně spokojená. Není to pro tělo tak velký zásah jako klasická liposukce. Jsem s tím opravdu spokojená. Konečně mám tělo tak jak jsem si ho vždy představovala.

  Led 24, 2023
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Liposukce prováděná pomocí vodního paprsku? Kde to prosím dělají?

  Led 27, 2023
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Také to neznáte co? Já jsem se o tom také dozvěděla před tím a docela jsem na to hleděla s otevřenou pusou. Zkuste se podívat na stránky kliniky perfectclinic .cz , kde to dělají. Opravdu super, když se zase cítíte ve svém těle dobře.

  Led 30, 2023

Přidat komentář

Reklama

Reklama