Hubnutí se náhle zastavilo. Proč a co s tím?

Začala jste hubnout, kila šla dolů bez problému, motivace byla obrovská. A najednou rána z čistého nebe - ručička váhy se najednou nechce pohnout! Kde je chyba? Příčin může být několik, většinou je to špatně nastavený redukční režim, někdy třeba hormonální změny nebo stres.

Než si začněte dělat starosti, měli byste vědět, že kolísání hmotnosti o jeden nebo dva kilogramy v průběhu dne je běžné a normální. Odborníci na hubnutí proto doporučují kontrolovat svůj postup maximálně dvakrát za týden, vždy v tentýž čas. „Měli jsme klientku, které to nedalo, a vážila se několikrát denně. Pak se zbytečně stresovala tím, že váha kolísá. Doporučili jsme jí vážit se jen dvakrát za týden; ke svému překvapení začala hubnout podle nastaveného plánu. Jednou z podmínek zdravé redukce váhy je psychická pohoda,“ říká Gabriela Knosová, specialistka na výživu a tělesný pohyb z brněnského Institutu kompliment. 

Na vině jsou často hormonální změny 

Krátkodobé zastavení hubnutí nebo i přechodný nárůst hmotnosti u žen nejčastěji způsobují periodické hormonální změny. Nedejte se tedy odradit, když nehubnete podle svých představ během ovulace nebo menstruace. Během těchto dní se může vaše hmotnost i zvýšit, a to až o jeden až tři kilogramy! 

Dalšími příčinami zastavení redukce váhy může být nasazení antikoncepce nebo substituční hormonální terapie v případě menopauzy, nepravidelné vyprazdňování, zácpa a nadměrné zadržování tekutin v organismu. Stejně tak vyčerpání a stres. Dále mohou hubnutí bránit i užívané léky, jako například antihistaminika, betablokátory, perorální antidiabetika, antidepresiva a jiné, například hormonální léky. 

Nehubnete déle než dva týdny? Poraďte se s odborníkem 

Když se ručička váhy zastaví a nechce se dále pohnout, je třeba v první řadě přehodnotit životosprávu a v případě chyby ji co nejdříve napravit. Pokud to nepomůže ani po dvou týdnech, je vhodné se obrátit na odborníky, kteří se hubnutí věnují profesionálně. 

„Zastavení poklesu hmotnosti nepodceňujte, protože v některých případech může být jedním z prvních příznaků onemocnění. Například může signalizovat polycystická ovaria, hypofunkci štítné žlázy, inzulinovou rezistenci, cukrovku nebo jiná onemocnění,“ říká Gabriela Knosová z Institutu kompliment. 

Odborník na hubnutí zanalyzuje příčiny zastavení redukce váhy (většinou je chyba opravdu jen v jídelníčku a pohybu), v případě vyloučení chyby dodržování redukčního režimu vám potom doporučí lékařské vyšetření. 

Přizpůsobujte jídelníček i pohyb aktuální situaci  

Jak už jsme zmínili, většinou je zastavení poklesu váhy způsobeno nesprávně nestaveným redukčním plánem, hlavně nevhodným jídelníčkem. 

Lidé, kteří hubnou vlastní metodou, většinou dosáhnou úspory energie zmenšením porcí jídla, vynecháním večeří a výdaj energie zvýší pohybem. Díky tomu ztratí poměrně rychle několik kilogramů. Radost z hubnutí však často vystřídá zklamání z nečekaného zastavení poklesu redukce i přesto, že nadále pokračují v nastaveném režimu. Nevědí, jak je možné, že režim, který fungoval, najednou nezabírá. 

Hlavní důvod vidí Gabriela Knosová v tom, že režim zůstal nezměněný.„Je potřeba si uvědomit, že tělo se během hubnutí mění, a tuto změnu je potřeba zohledňovat. Správné nastavení jídelníčku vyžaduje širší vědomosti z oblasti fyziologie výživy, které většinou hubnoucímu chybí. Podobně je to s pohybem. Když se zátěž nepřizpůsobuje aktuální fyzické zdatnosti, pohyb, který byl na začátku účinný, najednou nestačí.“ 

Chyba může být i v tom, že hubnoucí nezohledňuje složení stravy a zastoupení živin v jednotlivých jídlech. Pokud jen zmenšíte porce, ale nezměníte zdroje, ze kterých energie pochází, může právě toto být příčinou toho, že se tělo brání dalšímu úbytku váhy. 

Věrka zhubla dvacet kilogramů, pak musela změnit režim 

Příkladem může být Věrka, která si sama sestavila redukční režim a úspěšně zhubla dvacet kilogramů. Pak se ale pokles váhy zastavil a navzdory velkému úsilí nedokázala hubnutí opět nastartovat. Protože i po zhubnutí byla podle kritérií BMI stále v pásmu obezity a ambici zhubnout si držela nadále, požádala o pomoc odborníky. „Po důkladné analýze stravování jsme jí upravili jídelníček a sestavili optimální tréninkový plán. Kila začala opět ubývat. Jídelníček jsme průběžně monitorovali a upravovali podle aktuální potřeby, stejně jako cvičební zátěž. Za půl roku byla Věrka štíhlejší o třicet kilogramů,“ vypráví Gabriela Knosová.  

I nadměrný pohyb může zastavit redukci váhy 

I pokud se stravujete na jedničku, kamenem úrazu může být nevhodný pohyb a překvapivě i nadměrné cvičení. „Mnoho lidí je přesvědčeno, že čím více budou cvičit, tím více zhubnou. To však platí jen do určité míry. Nadměrný pohyb může být příčinou neplánovaně velkého nárůstu svalové hmoty a tím zvýšení váhy, zvětšení tělesných objemů a zmohutnění postavy,“ vysvětluje Gabriela Knosová. Ideální je pohyb dvakrát nebo třikrát týdně po dobu 45 až 60 minut.  

Vyhněte se stresu 

Stagnaci váhy může způsobit i nadměrná zátěž organismu a stres, jehož příčinou může být pracovní vytíženost, partnerské nebo rodinné problémy, neshody, nemoc, nedostatek spánku a jiné. 

Někteří lidé jsou na stres citlivější než jiní, a vliv na redukci váhy je téměř okamžitý, příkladem může být jedenatřicetiletý programátor Marek. „Přes týden byl velmi vytížený a někdy spal jen čtyři hodiny denně. Přestože dodržoval zásady redukčního stravování, ručička váhy se nechtěla pohnout dolů. Přes víkend si odpočinul a vždy vzorově zhubnul. Markovi jsme doporučili zvolnit v pracovním tempu, více relaxovat a aktivně odpočívat, a to nejen pro úspěšnou redukci váhy a její následné udržení, ale také kvůli neblahému vlivu stresu na celkové zdraví,“ vzpomíná Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.  

Jaké je tedy doporučení? Zastavení redukce váhy nepřeceňujte ani nepodceňujte. Uvědomte si, že na vině mohou být i krátkodobé hormonální změny, a proto hubnutí hned nevzdávejte. Příčiny hledejte zejména v jídelníčku, a pokud si nejste jisti, vyhledejte odbornou pomoc. Na odborníky se obraťte i v případě, pokud dodržujete zásady redukčního režimu a přesto nehubnete déle než čtrnáct dní.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Osvědčilo se mi hubnout nárazově. Využít čas, kdy není třeba vydávat příliš energie a upravit stravu směrem k vařeným bramborům, rýži, vhodné (nejlépe indické) koření, trochu zeleniny, vynechat sladké, možno i zeleninové polévky (ne vývar z masa). Jíst max. 3x denně a jen tolik, aby se zahnal hlad. Pít vodu, čaje, možno ikafe, ale bez cukru. K tomu denně alespoň půl hodiny pohybu nebo cvičení. Za týden jsou 2-3kg dole. Ale pozor, nejdůležitější je vydržet v tomto režimu i další týden, jen jídla může být více, jinak přijde jo-jo efekt! Pravidelně tak na jaře kila shazuju, zopakovat se to může po nějakém čase zas a máme 5 kg dole. Člověka to naučí nějakému režimu, který předtím neměl a vše je pak lepší.

  Zář 01, 2011
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Ahojky,můžu z vlastní zkušenosti doporučit,mrkněte http://www.selfcareacademy.cz/#a_aid=4e6751d41d542.Pokud chcete opravdu zhubnout a hlavně trvale,nenabrat to zase zpět,tak moooc doporučuji,Nedělám nikomu reklamu, i když si to zaslouží:-)Většinou je nadváha způsobená stresem.Pracuje se také pomocí metody EFT,která přímo odstraní příčiny nadváhy.Uděláte kus práce na sobě a nemusíte se trápit nějakýma drastickýma dietama a jde to při troše snahy lehce:-)Jedná se o tříměsíční školu hubnutí,kde můžete pracovat z pohodlí domova,stačí jen internet a sluchátka s mikrofonem a také můžete diskutovat s ostatními,nebudete v tom sami!přečtěte si něco o EFT-nějaké zkušenosti lidí.Moooc doporčuji:-)Ta investice se opravdu vyplatí,protože se vám to mnohonásobně vrátí,nebudete litovat.á vždycky říkám,že nejlepší investice v životě je do zdraví a spokojenosti:-)Držím všem palečky:-)Mějte se krásně

  Zář 08, 2011
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Ahojky,můžu z vlastní...Musím přiznat, že to hubnutí mne zaujalo, ale "škola štěstí" nebo "škola hojnosti" mně trochu odrazují. Já našla fitaktivnet.cz. Vypadá to pod dohledem doktorů a taky spouští on-line kurzy. Nemáte s tím někdo zkušenost?

  Zář 09, 2011
 • Obrázek uživatele Poradce
  Poradce (anonym)

  Pokud se rozhodnete hubnout, vyvarujte se chyb. Zajímavá chytrá a přehledná příručka jak ne(z)hubnout si můžete zdarma stáhnout. http://wellnessporadce.cz/chybyPriHubnuti/

  Zář 27, 2011
 • Obrázek uživatele Eva Manďáková www.kgdolu.estranky.cz
  Eva Manďáková w... (anonym)

  Jestli chcete k hubnutí přistoupit komplexně, i s jídelníčkem na tělo, mrkněte se na moje stránky www.kgdolu.estranky.cz nejdete tam mnoho rad i více než 250 fotogalerií mých klientů.

  Feb 25, 2012
 • Obrázek uživatele monika
  monika (anonym)

  www.hubnete.cz/oru spousta tipů a rad, přeji hodně štěstí :)

  Feb 26, 2012
 • Obrázek uživatele Pepan
  Pepan (anonym)

  Pro začátek je důležitá diagnostika, aby jste věděli co vaše tělo ukrývá a jak je to rozložené a pak průběžně kontrolovat, to vám kolikrát zodpoví vaši otázku proč "nehubnu" a nemusíte se hned stresovat nemocemi - třeba jen odchází tuk a přibývají svaly a to na obyčejné váze opravdu nepoznáte ;-) mrkněte na analyzatela.blogspot.com možná tam najdete odpovědi na vaše otázky

  Dub 05, 2012
 • Obrázek uživatele Pepan
  Pepan (anonym)

  Ahojky,můžu z vlastní...EFT je super určitě to zkuste :-)

  Dub 05, 2012
 • Obrázek uživatele Bodyter?
  Bodyter? (anonym)

  Ahoj holky. Aktuálně řeším svoji postavu. Kamarádka mi poradila Bodyter, ale nějak moc nerozumím tomu jak to funguje. Má s tím některá zkušenosti? Nejbližší salón, kde to dělají jsem našla tento http://bit.ly/Hjr81l

  Dub 10, 2012
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  http://hubnuti.peknetelo.eu - pravda o hubnutí, resp. jak zhubnout

  Srp 28, 2012
 • Obrázek uživatele Slavka
  Slavka (anonym)

  Keď sa chudnutie zastaví, tak sa buď spomalil metabolizmus, alebo telu chýbajú potrebné živiny. Preto pridávam aj stránku na ktorej sa dozviete typy, ako urýchliť opäť metabolizmus a naštartovať chudnutie. http://schudnutie.peknetelo.eu/zrychlit-spomaleny-metabolizmus.html

  Črv 17, 2013
 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  nmeuže to být způsobeno vodou? tá umí s tělem dělat docela zázraky, jak v dobrém, tak v špatném slova smyslu

  Čer 18, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama