Reklama

Francouzská vláda chce bojovat proti anorexii

Francouzská vláda se rozhodla přijmout opatření proti šíření anorexie včetně ochrany manekýnek a potlačování obhajování extrémní hubenosti. Oznámila to po svém zasedání jako součást plánu ochrany zdraví mládeže. Stalo se to v době, kdy se v Paříži konají přehlídky dámské modelové konfekce na příští podzim a zimu.

V komuniké ze zasedání se uvádí, že vbrzku bude s profesionály z oblasti módy a médií podepsána charta stanovící určitá pravidla (ve prospěch boje proti anorexii), že ochrana manekýnek, zvlášť nezletilých, bude posílena s pomocí pracovního lékařství a pracovních inspekcí a že ve sdělovacích prostředcích bude potlačována apologie extrémní hubenosti a anorexie.

Komuniké neuvádí podrobnosti. Agentura AFP napsala, že ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová hodlá pro mladé modelky zavést prahy míry a váhy, které budou ověřovány při povinných lékařských prohlídkách. Ještě minulý měsíc deník 20 minutes uvedl, že připravovaná charta žádná povinná opatření neobsahuje, a předseda Francouzské federace vysoké krejčoviny Didier Grumbach řekl, že profesionálové ze světa módy (při jednání o chartě) "samozřejmě odmítli dívky vážit".

V Paříži se zatím při módních přehlídkách neuplatňují přesná kritéria týkající se poměru tělesné výšky a váhy modelek, jaká byla vyhlášena v Itálii a v Madridu. Tam k tomu přistoupili po několika případech úmrtí manekýnek, které ve snaze vyhovět ať už skutečným nebo předpokládaným nárokům módních tvůrců upadly do anorexie s tragickými důsledky.

Oznámený francouzský plán "zdraví a mládež" dále klade důraz na boj proti návykovým látkám včetně alkoholu a na propagaci vyváženého stravování.
Pavel Zavadil - ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama