Reklama

Extraktem z červeného vína proti tloustnutí a nemocem

Velké dávky extraktu červeného vína mohou zpomalit proces stárnutí, a to i při vcelku nezdravé stravě plné tuků. Přišli na to američtí vědci, kteří provedli úspěšné pokusy u myší. Obézní myši zhubly bez všech drastických diet, když konzumovaly velké dávky resveratrolu obsaženého v červeném víně.

Vědci se nad výsledky studie zaradovali, ale upozorňují, že zatím není vůbec jisté, zda to bude fungovat i u lidí.

U myší požívání resveratrolu mělo skvělé účinky. Snížil se u nic výskyt diabetu, jaterních problémů a dalších nemocí souvisejících s tučnou stravou. Myši podstoupily i test fyzické zdatnosti. Zjistilo se, že tlusté starší myši, kterým byl podáván extrakt z červeného vína, si počínaly stejně dobře jako mladé hubené myši, tvrdí vedoucí studie David Sinclair z Harvard Medical School.

Výsledky výzkumu jsou podobné těm, kterých se dosahuje nízkokalorickými dietami, jež pomáhají zpomalit proces stárnutí u zvířat i u lidí. Sinclair řekl, že podávání extraktu má zřejmě stejné účinky jako omezování kalorií, které je však často provázeno nepříjemným hladověním.

Vědci ale upozorňují, že je příliš brzo hodnotit, zda bude tato polyfenolická látka fungovat stejně i u lidí. Množství resveratrolu podávané myším by se navíc u lidí rovnalo stovkám skleniček červeného vína denně.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

dan (Čt, 7. 12. 2006 - 17:12)
Já to říkám furt, vykašlete se na extrakt a začněte pořádně chlastat! (červené víno)
je to tak (Pá, 8. 12. 2006 - 08:12)
já to říkám stále.
MUDr. Nešpor
jitka (So, 9. 12. 2006 - 18:12)
aha ;)
petruška (Čt, 11. 1. 2007 - 10:01)
souhlasim
petruška (Čt, 11. 1. 2007 - 10:01)
souhlasim
Martina (Čt, 23. 8. 2007 - 14:08)
To se nám líbí
Anna (Po, 24. 5. 2021 - 21:05)
Taky souhlasím :-) Navíc kromě francouzských vín mají tyto účinky i jihoafrická vína, protože v JAR mají hodně podobné přírodní podmínky jako ve Francii. Nepiju hned tak něco, tak jsem trochu pátrala a narazila jsem třeba na https://www.delivin.cz/ , kde mě teda zatím nikdy nezklamali. Mají tam fakt super vína za slušný ceny.
Reklama