Drastické diety mohou ohrozit zdraví
Drastické diety tak končí v začarovaném kruhu: Oslabováním svalstva se člověk začne méně pohybovat, protože mu to činí stále větší obtíže. Bránit by se tomu dalo teoreticky sportem. Když ale člověk zatěžuje ve zvýšené míře svaly během půstu, brání tělu v tom, aby si z nich doplnilo bílkoviny a kalorie, kterých se mu nedostává ve stravě. Každé vypuštění přísunu energie ve stravě podle odborníků nutí organismus ke spotřebě bílkovinných zásob. Ten přitom svou potřebu kryje i na úkor srdečního svalstva. Následkem jsou srdeční arytmie a nedomykavost chlopní, vedoucí někdy až k úmrtí.
Pokud půst trvá více dní, může dojít k překyselení krve. "Často jsou pozorovány i záchvaty dny," doplňuje odborník na výživu Sven-David Müller.
Organismus si přitom hladovění "pamatuje". Když člověk začne opět normálně jíst, tělo si automaticky začne vytvářet zásoby na další špatné časy (takzvaný "jojo efekt").
Před půsty, takzvanými "nulovými dietami" a před léčebnými metodami bez lékařského dohledu varuje i německá Společnost pro gastromedicínu a dietetiku v Bad Aachenu. Bez lékařského dohledu nejlépe přímo na klinice by neměla být prováděna vůbec žádná odtučňovací kúra.
Za lékařského dohledu však postění nemusí být pro zdravého člověka nezbytně na škodu. Půst totiž přináší úlevu trávícímu ústrojí. Po počáteční únavě se dostaví pocit euforie a lehkosti. Několik kilo ztráty hmotnosti je tak vlastně jen příjemným doprovodným jevem. Pro odstranění nadváhy je však vynechávání stravy podle Müllera zcela nevhodné. Postění a odtučňovací kůry nemohou za několik dní odstranit všechny hříchy stravování po zbytek roku.
Kvůli nedostatku tekutin se může objevit nízký tlak, celková slabost, bolesti hlavy, únava, vysušená pokožka, zápach v ústech a zvýšená citlivost na chlad. "Na pováženou je půst delší než pět dní. Organismu chybí přívod životně důležitých mastných kyselin, vitamínů a minerálních látek."
Lidé, kteří se rozhodli pro půst, se mohou odvolávat na šestitýdenní postní dobu v průběhu křesťanského roku. "Dietetická společnost poukazuje na to, že pojem "svatý půst" je zneužíván jako reklamní heslo. Přestože původně měl půst náboženské důvody, dnes většinou slouží nesprávnému pojímání redukční diety," tvrdí Müller.
Zcela by se postění měly podle odborníků vyhnout těhotné ženy, lidé, kteří mají problémy se srdcem, játry, ledvinami, lidé s nálezem rakoviny, staří lidé, děti a diabetici.
Správná cesta ke snížení nadváhy tak nevede přes zázračné hladovkářské "rychlodiety", ale přes správné stravování, kdy se tukové zásoby odbourávají poznenáhlu a pravidelně, ale tělo nestrádá.
Zdroj: ČTK
Komentáře
Silné vůle s věkem ubývá. Času, který jsem ochotná věnovat neustálému přemýšlení o tom co smím, co ne, co budu svačit zítra a za týden také ubývá - hlavně té ochoty ubývá. Mám úplně jiné starosti a hubnutí mě nesmí obtěžovat, musí jít samo a nenápadně, jen s mou mírnou podporou. Žádnou z diet nemůže normální(tím myslím průměrně mlsný) člověk držet stále - do smrti si nedám čokoládu=blbost, nedám si řízek, budu snídat naklíčenou pšenici, a tak dále...
Už se nevrhám na každou novou radu a nežasnu nad tím, že někdo zhubnul za rok 50 kg. Tělo možná zhublo - a jak se má duše? Nehledě na to,že tělo ztloustlo z nějakého důvodu... prostě někdy hubnutí nejde, a s tím je potřeba se smířit...
- Odpovědět
Pošli odkaz