I diety mohou zvyšovat cholesterol v krvi

Přehánět to se "zdravými" dietami založenými na stravě s nízkým obsahem tuků a na velkém množství ovoce a zeleniny se nevyplácí. S neočekávaným zjištěním přišla finská doktorka Marja-Leena Silasteová a její kolegové z Univerzity v Oulu.

Jak uvádějí ve výsledcích své studie, mohou mít podobné diety na tělo i neblahé účinky, například v podobě zvyšování takzvaného "špatného" LDL cholesterolu v krvi.


"Sedmatřiceti ženám rozděleným do dvou skupin jsme naordinovali dvě rozdílné diety. Obě byly založeny na nízkotučné stravě, přičemž jedna z nich obsahovala i nízký podíl ovoce, zatímco druhá naopak vysoký přísun zeleniny a ovoce," uvedla Silasteová.
Vědci zjistili, že se hladina LDL cholesterolu v krvi zvýšila o sedmadvacet procent u žen, které se stravovaly podle diety s nízkým obsahem tuků a zeleniny, o devatenáct procent se pak zvýšila u žen, které k nízkotučné dietě mohly konzumovat velké množství zeleniny a ovoce. Obě diety také v malé míře snížily hladinu takzvaného "dobrého" HDL cholesterolu.


Silasteová a její kolegové se domnívají, že nejpravděpodobnější příčinou provázanosti mezi zvyšováním hladiny LDL cholesterolu v krvi a různými dietami je nárůst lipoproteinů A, kvůli nimž pak roste i hladina cholesterolu.


Tuto verzi potvrzuje i doktor Mohamad Navab se svými spolupracovníky z Kalifornské univerzity v Los Angeles. "Příčiny mohou být samozřejmě i jiné, ale zjištění kolegyně Silasteové je velkým přínosem pro další nutné studie," uvedl Navab.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  kteří neznají jiné maso než vepřový bůček,a přitom ani nevědí,že nějaký cholesterol existuje.Naproti tomu se mně cholesterol neznámo proč najednou zvýšil tak o 90% proti mému běžnému stavu.Asi 3 měsíce jsem žila jen z ovoce a zeleniny.Byly to velmi krušné chvíle. Vstávaje lehaje jsem myslela na to,že mám hlad.Ale cholesterol klesl pod běžnou úroveň.Už jím normálně,a cholest. zůstává stejný.U každého je asi zádrhel někde jinde.

  Dub 16, 2004
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Nemáte kila a cm dle svých představ??? Změňte to teď hned!!! Stop nadváze a okolí vám bude jen závidět!! www.hubnete.cz/marty Zdravím Martin.

  Zář 30, 2004
 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  Je neuvěřitelné co všechno si dokážou vymyslet lidé za pitomosti, aby z toho udělali senzaci za použití smyšlených jmen smyšlených doktorů. Jsou to vesměs primitivové šířící mimo jiné zdraví škodlivé pověry o stravě, popřípadě životu nebezpečné diety. -p-

  Bře 28, 2004
 • Obrázek uživatele verunice
  verunice (anonym)

  tak to je kravina ja držela maxi dietu a cholesterol se mi nezvišil.Přiště pište neco jineho.Papapa

  Dub 05, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jo,tak moje známá,taky držela dietu ohledně cholesterolu a když šla za půl roku na kontrolu,měla ho ještě vyšší. Jak je toto možné?Nejedla nic jiného než potraviny se srdíčkama avůbec nevzala tuky do úst.Myslím si,že je lepší se na celé odběry vyprdnout a žít si v klidu a pohodě.

  Led 22, 2009
 • Obrázek uživatele Oskareta
  Oskareta (anonym)

  Cholesterol může být taky zvýšený kvůli stresu. Spíš než nějaké diety je lepší mít psychiku v pořádku. Dále se taky může zvýšit při onemocnění štítné žlázy. Mně na snížení cholesterolu zabralo jíst denně 1 postrouhané jablko. Musí být postrouhané, protože to se z něj uvolní ovocné kyseliny. Pokud ho jíte vcelku, efekt to mít nebude.

  Led 22, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama