Dieta v krabičkách pomůže zhubnout, ale neřekne, jak si kila udržet

Lidé, kteří spoléhají na krabičkovou dietu, skutečně zhubnou. Se zdravou redukční výživou to však někdy nemá příliš společného.

„Víme, že v některých krabičkových dietách jsou na svačinu dodávány pudinky nebo műsli tyčinky, které obsahují příliš mnoho cukrů, ale málo prospěšných látek, které jsou pro zdravé hubnutí opravdu důležité,“ upozorňuje Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment, který se zaměřuje na redukci váhy pod vedením odborných poradců. Hlavní problém diet z krabiček však vidí jinde.

 

Krabičkové diety se staly populárními zejména díky své jednoduchosti. „Objednáte si je a nemusíte dále přemýšlet o tom, co jíst či nejíst, jaké potraviny si nakoupit, jak je upravovat. V tom je ovšem kámen úrazu,“ říká Kristýna Galová. „Krabičkovému dietáři“ chybí důležité informace o výživě a pohybu, proto je pro něj těžké si získanou hmotnost udržet. Pokud se totiž chceme vyvarovat jojo efektu, je důležité po skončení diety přejít na racionální stravování. Pravidla racionální výživy však mnoho lidí nezná, nebo o ní má mylné představy.

 

Riziko navrácení váhy navíc zvyšuje příliš nízká kalorická hodnota redukční stravy v krabičkách. Podle Kristýny Galové bývá u některých krabičkových diet denní příjem energie snížen až na 4 400 kJ. Při zdravé redukci hmotnosti se však obecně nedoporučuje přijímat méně než cca 5000 kJ za den u žen a 6000 kJ u mužů. Pokud není spodní doporučená hranice dodržena, dochází k podvýživě organismu. Tělo se „naprogramuje“ na nízký příjem energie a po ukončení dietního režimu se může dostavit neblahý jojo efekt.

 

Při hubnutí s výživovým poradcem se naopak velký důraz klade na trvalé snížení tělesné hmotnosti. Naučíte se, jaké potraviny nakupovat, jak je kombinovat a tepelně i mechanicky upravovat. Jakékoli nejasnosti můžete konzultovat s odborníkem, který vám poradí i v individuálních odlišnostech (například pomůže nahradit potravinu, která vám nechutná). Díky tomu se již během diety naučíte zásadám zdravého stravování a zjistíte, v čem děláte chyby. A tyto znalosti vám zůstanou i po ukončení redukčního režimu.

 

„Pravidla redukčního stravování jsou dosti podobná zásadám racionální výživy, díky nimž udržujeme váhu i po dosažení ideální hmotnosti. Ten, kdo se naučí připravovat vyvážený jídelníček již během diety, má velkou výhodu do budoucna,“ konstatuje Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (17)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  http://hubnemebeztrapeni.webnode.cz/ Mrkněte se na mé stránky, podařilo se mi touto dietou shodit krásných 13 kg a to bez hladovění a dřiny v posilovně.

  Zář 11, 2010
 • Obrázek uživatele dietarka1234
  dietarka1234

  Tak to rozhodně nesouhlasím, že by krabičkové diety nenaučily člověka jíst zdravě a pravidelně. Naopak! Mě krabičková dieta zbavila 7 kg nadváhy a během toho měsíce, co jsem ji dodržovala, jsem si na zdravé stravování tak navykla, že jsem v tom automaticky pokračovala i dál, i když jsem s krabičkami skončila. Hubla jsem s krabičkami I feel well, kde energetická hodnota diety pro ženy je nad 5000 kJ, jak se doporučuje i v tomhle článku:-)

  Říj 01, 2011
 • Obrázek uživatele Sára
  Sára (anonym)

  Dobrý den, týden držím krabičkovou dietu a jsem spokojená. Jídlo je dobré, rozmanité. První tři jsem měla hlad a byla podrážděná, ale žaludek se začíná scvrkávat a psychika roste. Začínám se cítit lépe, pač jsem to po třech dnech nevzdala a baví mě to a každý den se těším na jídlo. Dopoledne to musím do sebe trochu soukat, pač jsem nebyla zvyklá jíst, ale jde o zvyk. Začínám chápat množství a vidím, že lze jíst vše, ale s rozumem.

  Led 11, 2012
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Rozhodně si také myslím, že krabičková dieta naučí mnohé jak se stravovat. Nejen co,ale také množství! Pro mně to je bohužel drahé,ale koupila jsem si na jeden den a zkouším ted krabičky nachystat doma. Jde to i na týden dopředu, dám si něco do lednice a něco do mrazáku. Samozřejmě saláty ne:-))

  Led 11, 2012
 • Obrázek uživatele Annie
  Annie (anonym)

  Nepřipadají Vám krabičkové diety drahé?

  Zář 13, 2012
 • Obrázek uživatele Testy krabičkových diet
  Testy krabičkov... (anonym)

  http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-a-hubnuti-hubnuti-testy/108900/testovali-jsme-za-vas-aneb-krabickove-diety-pod-drobnohledem-jidelnicek-na-dnesek.html

  Zář 13, 2012
 • Obrázek uživatele Dolby
  Dolby (anonym)

  Nepřipadají Vám...To teda připadají. Hlavně v Praze.

  Zář 15, 2012
 • Obrázek uživatele Atty
  Atty (anonym)

  Nepřipadají Vám...Přesně tak. Jsou drahý jak sviňa, nevěřím, že by to nešlo připravovat doma...

  Říj 06, 2012
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Přesně tak. Jsou drahý jak...No, něco jde připravovat doma, všechno ale ne. Každé jídlo nemůžete dát do mrazáku, a vařit každý den jednu špagetu, nebo gram rýže, to je nesmysl...:o)))

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele DolgitX
  DolgitX (anonym)

  http://ona.idnes.cz/tricet-kilo-musi-pryc-anne-pomuze-zhubnout-pritel-i-krabickova-dieta-1jq-/dieta.aspx?c=A120131_092732_dieta_pet Přitom je to tak snadné, nachystat si jídlo sám. Jak čerstvý je asi salát nachystaný den předem? Udělat tohle v restauraci, tak je Pohlreich roztrhá na kusy a slova, jež by vyřkl, by cenzurou neprošla ani náhodou...:o))) Jistě, třeba zelný s mrkví a křenem se dá skladovat pár dní bez větší újmy na kvalitě a dá se přichystat na pár dní dopředu, ale různé listové saláty vypadají dost smutně a nejedle.

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele Zblblé lidi nepřesvědčíte...:o)))
  Zblblé lidi nep... (anonym)

  Kámoška se pochlubila, že přešla na krabičkovou dietu. Nevěděl jsem o co jde, nechal jsem si to vysvětlit a nestačil jsem se divit... Jak zjistili v testech, většina testovených jídel neprošla...A i kdyby kamarádka zrovna natrefila na tu dobrou firmu, pořád nechápu tu její logiku (a logiku všech ženskejch, který sou ochotný za to platit)... Má doma malou holku, vařit jí musí a není schopná si na netu zjistit, optimální jídelníček, porce apod a připravovat si to sama za podstatně nižší cenu a se zaručenou kvalitou...vždyť takhle zbytečně utrácí...:o(((

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele Ireland
  Ireland (anonym)

  Nadšené hvězdy radí, jak je skvělé předplatit si krabičky. Krabičky = dokonalá strava budoucnosti. Podnikatelka vítězí se skvělými krabičkami a jiné podobné? Jeden čas to vypadalo jako "neplacená" reklama...

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele Jak je to?
  Jak je to? (anonym)

  Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže atd... Zbláznili jste se? Největším snem ženy je jíst všechno na co má chuť - a nepřibrat!

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele Tommy
  Tommy (anonym)

  Já nevím, kdo si to koupí za tyhle peníze? I když to vypadá lákavě...:o)))

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele Becky
  Becky (anonym)

  Já nevím, kdo si to koupí...No divil by ses, blbů je plná republika a když si přečtou, že to žere Kolář, tak si hned na internetu najdou nejbližšího dodavatele...

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele Jaký Kolář?
  Jaký Kolář? (anonym)

  Správně se to píše ROCKER Petr Kolář

  Říj 09, 2012
 • Obrázek uživatele Lydie
  Lydie (anonym)

  Musim reagovat na nektere komentare o teto diete. Je plno firem v republice, ktere chteji jen vydelat a nedivaji se na zakaznika. Proto se hodne lidi napalilo a nechteji uz nic zkouset. Je potreba se podivat na odborne zazemi, jidelnicky a cenu brat az jako posledni vec. Priplatit se nekdy opravdu vyplati a je to i moje zkusenost. Tato dieta pokud na to ma clovek cas, je snadno aplikovatelna doma, ale jelikoz jsem pracovne vytizena nemam opravdu cas ani silu kazdy den 3 hodiny chystat jidlo. Nerada delam reklamu, ale vzhledem k vasim komentarum davam odkaz na moji vybornou zkusenost www.dieta-krabicky.cz Ti co tady jen pisou, tak nejdriv vyzkousejte a potom kritizujte. Dekuji

  Pro 11, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama