Reklama

Chybné počítání kalorií

Je třeba uznat, že pokud se počítání kalorií provádí, je tento výpočet vždy velice teoretický, a dokonce zcela přibližný, a to z těchto důvodů:

  • Porovnáváme-li jednotlivé tabulky, zjistíme, že se hodnoty uváděné pro tutéž potravinu mezi jednotlivými knihami podstatně liší.
  • Kalorická hodnota potravin se podstatně liší podle toho, zda jsou konzumovány syrové nebo tepelně zpracované (s tukem či bez tuku).
  • Podíl tuku (který kalorickou hodnotu podstatně mění) se může výrazně lišit od kusu ke kusu, jako je tomu například u masa. Závisí totiž na způsobu výkrmu živočicha, na způsobu přípravy a na způsobu tepelného zpracování.
  • Výpočet (teoretický) kalorií nebere nikdy v úvahu podmínky absorpce lipidů a glycidů v tenkém střevě, které se výrazně liší podle toho, zda pokrm obsahuje vlákninu či nikoliv. Absorpci těchto kalorií může totiž podstatně snížit výrazný podíl vláknin (zvláště rozpustných) pocházejících ze zeleniny, z luštěnin apod.
  • Pokud jde o kvašené sýry (ementál), práce L. Falcambiho dokázaly, že jsou bohaté na kalcium a toto kalcium je pastí na část tuků, k jejichž absorpci tak nedochází. Příslušné kalorie nalezneme tedy ve stolici.
  • Na osud kalorií má vliv i jejich "povaha": tuky s obsahem nasycených mastných kyselin se například ukládají snáze, zatímco tuky obsahující kyseliny polynenasycené (zvláště typu omega-3) se snáze využívají, a jsou tedy spáleny.
  • A konečně, prostý kalorický výpočet nebere v úvahu čas, kdy jsou potraviny tráveny. Bylo dokázáno, že se absorpce glycidů, lipidů a proteinů liší podle denní hodiny, a dokonce podle ročního období (chronobiologie), ale závisí i na chemickém prostředí, s nímž se potraviny při vstupu do střev setkají, a toto prostředí závisí zase na povaze živin, na pořadí jejich přísunu a na jejich objemu.

    Proto je tedy absurdní každý kalorický propočet, který nebere v úvahu tyto přídatné parametry.

Reklama
Reklama

Komentáře

Lenka (St, 25. 4. 2007 - 03:04)
No tak to jsem s toho jelen,všichni říkají počítat kalorie ,ale ono to laikovy asi nelze u některých potravin vůbec spočítat,známe též jak jsou mnohdy uvedené energet.hodnoty u potravin.Tak nevím?
Lucie (St, 25. 4. 2007 - 06:04)
Já teda kalorie vůbec nepočítám, to by mě dokonale otrávilo. Vybírám ze zdravých a prospěšných potravin, dodržuju zásadu ráno a odpoledne sacharidy, odpoledne a večer bílkoviny, málo sladkého a tučného, hýbat se. A jsem v pohodě, váha jde dolů a cítím se fajn. Kalorie mě nechávají chladnou:-))).
Lucie (St, 25. 4. 2007 - 06:04)
Mělo tam být dopoledne u těch sacharidů.
vlasta (Po, 26. 10. 2009 - 09:10)
No tak to jsem s toho...Já kalorie počítala a zhubla jsem 25 kg. Už jsou to dva roky a váha se mi nevrátila. Takže to funguje a je lepší dělat aspoň něco než nic. ahoj
Petr (Po, 26. 10. 2009 - 10:10)
Kilojouly a sacharidy jsem začal počítat (pomocí tabulkového procesoru Excel), když mně objevili v padesáti letech cukrovku. Zjistil jsem tyto poznatky:
1. Obsah udávaných kJ se diametrálně liší podle údajů jednotlivých výrobců téže potraviny.
2. Obsah kJ se diametrálně liší podle autorů různých kalorických tabulek.
3. Nikdy jsem nepřekročil povolenou denní dávku sacharidů.
Výsledek: po měsíci jsem se na počítání vykašlal, a výsledky testů mám dobré.
Ahoj (Po, 26. 10. 2009 - 18:10)
A co tuky?Mě na váze spočítáno 40 procent tuku.Mám 72 kg .A je mi 50 l
veveruska (Po, 26. 10. 2009 - 20:10)
Ahoj, pro všechny kdo chtějí udělat něco se svojí váhou, tady nadjete lidi kteří vám pomohou..kamarádka s nima přibírá z 42kilo je na 54 já s nima hubnu z 85 jsem na 63 a obě jsme spokojené
http://www.snama.cz/active-49
petra (Út, 27. 10. 2009 - 19:10)
Ahoj, pro všechny kdo chtějí...a jak hubnutí u nich probíhá? Můžeš, prosím, napsat něco konkrétně a kolik stojí jejich rady?
Reklama