Reklama

Chcete zhubnout? Tak se pořádně nasnídejte

Mnoho z nás vynechává snídani, protože po ránu nemá na jídlo čas nebo jednoduše nemá hlad. Nenechme se však oklamat tělem ? již naše babičky říkaly, že snídaně je grunt. A měly pravdu.

„Lidé, kteří k nám přicházejí hubnout, se často domnívají, že vynechání snídaně je pro redukční dietu přínos, protože tím sníží energetický příjem. Neuvědomují si však, že tím snižují také svůj energetický výdej. Pokud totiž vynecháme snídani a jíme až oběd, zpomalíme si svůj metabolismus skoro o polovinu,“ vysvětluje Kristýna Galová, odbornice na výživu a pohyb z brněnského Institutu kompliment. Jinými slovy, dáte-li si snídani, přijmete sice více kalorií, ale taky je rychle spálíte!

Snídat bychom měli i v případě, že po ránu necítíme hlad. Snídaně totiž představuje start do nového dne a do značné míry rozhoduje, jak bude úspěšný. Když se ráno nenajíme, organismus jede celé dopoledne „na rezervy“. Proto energií šetří a metabolismus se zpomaluje, což je při redukčním režimu nežádoucí. Navíc je prokázáno, že pravidelný stravovací režim je spojen s menším rizikem přejídání v průběhu dne, s lepší koncentrací, výkonností a ve svém důsledku i s lepšími studijními nebo pracovními výkony.

A jak má tedy vypadat správná snídaně? Někdo dává přednost sladké variantě, někdo slané, obojí může být vhodné. „Snídaně má tvořit čtvrtinu denního příjmu energie, a to jak při redukční dietě, tak v případě zdravého stravování pro udržení váhy. Měla by obsahovat zejména lehce stravitelné bílkoviny, zdravý tuk, komplexní sacharidy a vlákninu. Správná snídaně zasytí alespoň na tři hodiny, potom následuje lehká svačina, a pak teprve oběd,“ říká Kristýna Galová.

Nic nezkazíte celozrnným pečivem, které můžete doplnit sýrem, šunkou nebo nízkotučným bílým jogurtem s ovocem. Mezi další vhodné potraviny patří například troška ořechů nebo olejnatých semen (loupaná slunečnice, lněná a sezamová semínka), tvaroh či libovolná zelenina. Pokud máte rádi cereálie, pak při redukční dietě volte celozrnné a neslazené! Vyhněte se obyčejným lupínkům z bílé mouky a cukru i kukuřičným lupínkům, ty se nehodí nejen pro redukční dietu, ale ani pro zdravý životní styl.

Reklama

„Někdy není snadné si opět navyknout na pravidelnou snídani. V tom případě doporučuji začít s menšími porcemi. Vhodný je například kelímek jogurtu s malým kouskem pečiva. Postupně si tělo zvykne na pravidelný ranní režim, a pak je možné si dát například celozrnný rohlík se sýrem nebo šunkou a zeleninou. Někdy však pomůže jen snížení energetického příjmu před spaním,“ vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Samozřejmě bychom měli nahradit také ztráty tekutin během noci, a to nejlépe vodou, bylinkovým, bylinkovo-ovocným nebo zeleným čajem. Černý čaj a káva nejsou řazeny do příjmu tekutin, protože působí diureticky. Je možné si je dát v rámci snídaně nebo kdykoli během dne, ale pak je potřeba doplnit pitný režim o to větším množstvím vhodných tekutin. Pokud se snažíte zhubnout, záleží i na tom, kolik do nápoje přidáte cukru či mléka, protože oboje zvyšuje jeho energetickou hodnotu.

Tipy na snídani při redukční dietě

Celozrnné pečivo s jarní pomazánkou

(5 porcí připravíme z 250 g měkkého nízkotučného tvarohu, 200 g tofu natura, 100 g papriky, 100 g salátové okurky, 150 g mrkve, 100 g červené řepy - vařené nebo sterilované, z jedné jarní cibulky s natí.)

Papriku, cibulku a propláchnutou a okapanou řepu nakrájíme nadrobno, okurku i mrkev nastrouháme na hrubém struhadle. Tofu nastrouháme na jemném struhadle nebo rovnou rozmixujeme s tvarohem najemno. Všechny ingredience pak lehce promícháme, dochutíme solí a pepřem. Pokud je pomazánka příliš hustá, přidáme bílý jogurt podle potřeby.

Celozrnný chléb s cuketovou pomazánkou

(dušenou strouhanou cuketu smíchejte s rozetřeným česnekem a se sýrem feta, dochuťte solí)

Cereálie s ovocem

Porce cereálií (cca 30 g ovesných vloček nebo neslazeného műsli) + nízkotučný tvaroh / bílý jogurt / acidofilní mléko / kefír + např. půl strouhaného jablka

 

Reklama

Komentáře

Milda (Po, 23. 8. 2010 - 15:08)
Ne,ne,ne. Tak se to neříká...polévka je grunt,to druhé špunt...tak je to správně!
alenka (Ne, 29. 8. 2010 - 18:08)
nevim, proc doporucujete ke snidani takove silene kombinace. clovek pak z toho cely den jen prdi! z peciva se syrem? nebo jogurt s rohlikem, to jste se vyznamenali
---- (Ne, 29. 8. 2010 - 18:08)
nevim, proc doporucujete ke...To máte z vlastní hlavy nebo jste to někde četla. Z pečiva se sýrem totiž možná prdíte jenom Vy.
Yeah, yeah! (Ne, 29. 8. 2010 - 23:08)
To máte z vlastní hlavy...U nás se jednou ztratil student z chmelové brigády. Když ho po 3.měsících
našli na stromě, měřil 2,5 metru. Před smrtí měl 175 cm. To bude asi tím, že nesnídal.
Jiřka (St, 13. 10. 2010 - 03:10)
Jak mám snídat, když spím do 11.00 hodin ?
To se mám nacpat cereáliemi a za hodinu obědvat ? Uvádějte prosím, že snídaně jsou jen pro ty, co makají a vstávají chudáci v 7.00 hodin.
iska (Čt, 20. 1. 2011 - 09:01)
Jak mám snídat, když spím...Do 11-ste?OMG!!!!!
Eva (St, 4. 5. 2011 - 19:05)
Zhubla jsem zdravě pomocí pohybu a úpravy jídelníčku za 1 rok z 158cm/60kg na 52 kg. Pomohu i Vám se změnou postavy, zdravým způsobem za pomoci pohybu a stravy. Vypracuji na základě dat z osobního dotazníku individuální stravovací a tréninkový plán, poskytnu rady do začátku a nastartuji Vás správným směrem. Zhubněte do plavek trvale a bez hladovění. Neničte si zdraví dietami a zázračnými prášky na hubnutí. Napište si o osobní dotazník na [email protected].
Reklama