Reklama

Čas vánoc - čas přejídání

Článek by mohl pomoci těm, kteří mají problém s přejídáním - trpí bulímií nebo nadváhou. Myslím, že je dobré si svátky vánoční prožít tak, aby nám z nich pak zůstal příjemný pocit odpočinku a spokojenosti namísto výčitek či obav z kil navíc.

Dříve než popíšu některé praktické pomůcky, jak udržet jedení na uzdě, chtěl bych ještě přidat pár slov o tom, co může vaše úsilí komplikovat.

Riziko pro přejídání představuje během předvánočního shonu v první řadě stres. Stresu se někdy prostě nevyhneme, ale měli bychom být sami na sebe trochu hodnější a po čase pracovního či nákupního vypětí si dopřát trochu relaxace. Zavzpomínejte tedy, jaké způsoby odpočinku vám vyhovují a pokud se vám vybaví dortík v cukrárně nebo pytel brambůrků u televize, hledejte dál. Přejedení (a pro ty, kteří trpí bulímií i zvracení) přináší pocity uvolnění, které jsou ale velmi krátkodobé, situaci neřeší a naopak přináší spoustu potíží.

1. rada: Zvýšená chuť k jídlu a jeho zvýšený příjem může být váš pokus, jak se vyrovnat se stresem. UVOLNIT SE VŠAK MŮŽETE I MNOHEM ZDRAVĚJI.

Dalším rizikem pro přejídání je deprese. Tu může zapříčinit únava, někdy až vyčerpání ze všech těch aktivit, které si na sebe během vánoc vymyslíme. Vánoce jsou ale také časem setkávání a můžeme se někdy prostě cítit osamělí. O vánocích - především pak na samém konci roku také často bilancujeme. Přísun jídla bývá někdy náhražkou příjemných pocitů, které nedostáváme ve vztazích s druhými lidmi.

Reklama

2. rada: Mohu-li něco doporučit, pak radím - neprožíváte-li zrovna šťastnější období svého života, pak BILANCOVÁNÍ NA KONCI ROKU SI ZAKAŽTE. O svém životě můžete přemýšlet kdykoliv jindy, když budete "psychicky silnější".

A teď několik konkrétních návodů, jak dostat své jedení více pod kontrolu. Vyžaduje to od vás určité odhodlání. Výsledek ale stojí za to. Důležité je zabránit nekontrolovanému pojídání v průběhu celého dne. A proto:

3. rada: Chcete-li mít větší kontrolu nad tím, co přes den sníte, pořiďte si bloček a do něj si PIŠTE VŠE, CO BĚHEM DNE JÍTE + čas + místo, kde jíte + co při jedení děláte. Moc času to nezabere a divili by jste se, jak to může pomoct.

K tomu je třeba ještě dodat, že nejlepší by bylo, aby ve vašich zápisech nejčastěji u položky "co při jedení děláte" stálo "nic, jen jím".

4. rada: Snažte se VYVAROVAT jedení u televize, při čtení, práci s počítačem a jiných činnostech, kdy se věnujete něčemu jinému než samotné konzumaci. Předejdete tak překvapivému zjištění, že plech s cukrovím jste během filmu zcela vyprázdnili.

Někdy, zvláště trpíte-li bulímií, je důležité si připravit na ty nejkritičtější dny jídelníček předem a toho se pak snažit držet. Všechny mé rady jsou dlouhodobě prověřené při léčbě bulímie a nadváhy a funguje to. Ovšem problém bývá s nedostatkem pevné vůle. Když ale svému snažení dáte nějaká pravidla, ta vás mohou podržet a dodat vám trochu jistoty, že vaše snažení jde správným směrem. Vaše námaha bude odměněna dobrým pocitem ze sebe samých. Hodně štěstí!

Autor: Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

josraf (Ne, 25. 12. 2005 - 20:12)
Honzo, blahopreji vam obema:)
Honza (Ne, 2. 1. 2005 - 02:01)
Přejídání se? No, já nevím,mám 176 cm a obvod pasu 110. Nemám s tím žádné problémy. A navíc, mé ženě se můj "pupek" líbí. A mně vlastně taky!
Jana (So, 15. 12. 2001 - 12:12)
No vypadá to, že na těch radách něco bude - pomáhá mi to překonat přežírání při pečení cukroví. Díky.
Sama doma (Ne, 27. 11. 2011 - 00:11)
Čaj na snížení váhy

zelený čaj
kůra krušiny olšové
máta - list
rozchodnice růžová - kořen
malina - list
hloh - květ
pivoňka - květ
jitrocel - list
šípek - plod
lněné semeno
babča 58 (Po, 28. 11. 2011 - 17:11)
SOLGAR je velmi účinným...prosím popiš oč vlastně jde?
Helena (Po, 28. 11. 2011 - 19:11)
Solgar jsou např. trávicí enzymy. Pod stejnou značkou je podobných potravinových doplnků víc. Ale já tomu osobně nevěřím. Je plný net podobných věcí, hodně jsem kdysi vyzkoušela a je to jen tahání peněz. Toto stojí 480.- Ovšem mají i mnohem dražší.
Prostě lépe je se nepřežrávat a chovat se jako člověk. Třeba pes nemá tu klapku a může se ujíst k smrti. Ale člověk jí má a měl by mít i rozum.Osobně už pěkných pár let slavím vánoce výzdobou, dárky, hudbou a sváteční náladou. Ale jídlo u mně neuvidíte:-) To se lidi nějak naučili dříve. Jenže ono mnohdy jídla bylo málo a tak si užili trochu o svátcích. To ale dnes vůbec neplatí !!!!
Reklama