Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Barevné potraviny zvyšují chuť k jídlu

Pokud před vás někdo postaví pochutiny všech možných barev, měli byste se mít na pozoru. Autoři nové studie zabývající se na první pohled nepatrnými, ale velice silnými činiteli, které ovlivňují chuť k jídlu, totiž varují, že právě barva podněcuje lidi k přejídání. To může být jedním z důvodů rostoucí míry obezity.

"Lidé mají sklon k přejídání také v případě, že je jídla velké množství a že je různorodé," vysvětlil Brian Wansink z University of Illinois, autor studie.

Ovšem i jednotlivé barvy ovlivňují chuť k jídlu různě. Podle odborníků je k přecpání nejvhodnějším vodítkem co nejvíce barev.

"Pokud je jídlo barevně co nejpestřejší, pak člověk nezůstane zaručeně pouze u jednoho sousta," doplnila spoluautorka studie Barbara E. Kahnová z University of Pennsylvania, která zkoumala lidi konzumující želatinové bonbóny a lentilky. Čím více měly barev, tím více jich lidé snědli.

Vysvětlení, proč lidé vícebarevné potraviny konzumují ve větší míře, je podle odborníků jednoduché. Rozmanitost barev totiž vyvolává pocit rozmanitosti a pestrosti, ačkoliv různobarevné potraviny chutnají stejně, což vede k nárůstu konzumace.

Podle Wansinka by si měli lidé uvědomit, že skryté přesvědčovací činitele, které člověka dostanou na scestí a mohou ho přivést až k obezitě, jsou "neuvěřitelně silné a účinné" a "opravdu jen velice málo patrné".

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Nemáte kila a cm dle svých představ??? Změňte to teď hned!!! Stop nadváze a okolí vám bude jen závidět!! www.hubnete.cz/marty Zdravím Martin.

  Zář 30, 2004
 • Obrázek uživatele Aleš
  Aleš (anonym)

  Hubnutí je proces, který je zaměňován s "hladověním". Ale podvyživení jsou i tlustí lidé, z hlediska přísunu nutričních látek, tak je potřeba dodat do těla pořebné a vyvážené množství nutričních látek a tělo pomalu začne hubnout a detoxikovat ,protože má stavební material ze kterého může opravovat. Nejnověší světové poznatky se ubírají směrem ke zkvalitnění svalové hmoty a to ne jen cvičením,kvalitnější svalová hmota zpotřebovává více tuků jako zdroje energie. Tak je potřeba dodat do těla potřebné množství proteinů, které nám zlepší svalovou hmotu a ta přispěje k likvidaci tuků v těle. To jen v kostce nastínění nových trendů.Více na alda.budzdravy,cz

  Led 11, 2005

Přidat komentář

Reklama

Reklama