Ajurvédská opatření týkající se obezity - nemoci z blahobytu

Ve starém ájurvédském textu Čáraka Samhita popisuje obezitu jako stav, který je velmi nežádoucí a způsobuje mnoho zdravotních komplikací. V Ájurvédě se nazývá ´medoroga´. Pro tukovou tkáň se používá výraz med.

Centrální obezita je stav, kdy je tuková tkáň uložena ponejvíce v abdominální oblasti. Tento stav je nebezpečnější než obezita celková.

Představte si pole, které je třeba řádně zavlažovat, abychom sklidili dobrou úrodu.

K zavlažování potřebujeme čerpadlo s motorem o odpovídajícím výkonu. A teď si představte, že se pole začne zvětšovat, ale výkon motoru čerpadla zůstane stejný. Co se stane? Motor se určitě porouchá. 

Naše tělo je obdařeno velmi výkonným a silným čerpadlem (srdcem), aby pomocí krve zásobovalo všechny tělní orgány nezbytnými živinami, ale pokud se velikost našeho těla zvětšuje, srdce je nuceno pracovat na hranici svých možností a zcela jistě se začne zvětšovat a vynechávat. Tento přírodní motor – srdce – to vzdá; když už není schopno čerpat krev plnou silou, dojde jednoho dne k jeho selhání.

Obezita nebo nadváha je podle Ájurvédy závažným zdravotním rizikem, které mimořádně zatěžuje nejen naše srdce, ale také značně namáhá naše játra, ledviny a klouby, které nesou váhu těla, tedy kyčle, kolena a kotníky. Obezita je hlavní příčinou mnoha zdravotních potíží, jako jsou srdečně-cévní onemocnění, srdeční selhání, vysoký krevní tlak, diabetes, artritida, dna, onemocnění jater a žlučníku. Existuje přitom celá řada léčivých bylin a směsí (Trikatu, W-balance, Triphala) a ájurvédských metod, které mohou pomoci při snižování tělesné hmotnosti.

Obecně platí, že příčinou naší nadváhy je přejídání a sedavý způsob života. K hubnutí je proto zapotřebí úpravy stravování. Nikdy nedoporučuji začít se postit. Hladovění nebo půst zbavuje tělo nezbytných živin a paliva, které tělo potřebuje. Doporučuji spíše jíst s mírou a v pravidelných intervalech, než vynechávat jídlo.

Ke spalování uložených kalorií lze také doporučit lehké až mírné cvičení. Vynikajícím způsobem, jak se zbavit nadbytečných kilogramů, je rychlá chůze, jízda na kole, jogging, plavání, tenis atd.

V ájurvédská medicíně je jasně psáno, že je snazší léčit úpravou stravy osoby s podváhou než obézní pacienty.

řebytečný tuk navíc blokuje membránové kanály, kterými se výživa a léky dostávají k buňkám.

Autor článku

Dr. Vikram Chauhan - S autorem tohoto článku se můžete setkat na seminářiích v  Centru mezinárodního vzdělávání, 3.4.-4.4., 10.-11.4. 2010. chcete vědět více (odkaz na: dr.frej.cz/skola )

 

Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele IVO
  IVO (anonym)

  Nejlepší ajúrvédská dieta? Hejbat se a nepřežírat...

  Bře 03, 2010
 • Obrázek uživatele Antonie Pospíšilová
  Antonie Pospíšilová (anonym)

  mam po Opraci žlučníku co jíst potřebuji poradít co jist děkuji vám

  Bře 03, 2010
 • Obrázek uživatele L.
  L. (anonym)

  http://diskuse.doktorka.cz/zlucnikova-dieta-operaci/

  Bře 03, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama