7 triků, jak zhubnout po čtyřicítce

Čtyřicítka je podle odborníků věk, kdy už naše tělo nespaluje tak rychle a kilogramy mnohem rychleji nabíráme, než shazujeme. Je tedy nutno k němu přistupovat trochu jinak. Výživový specialista Martin Škába radí, jak se zbavit nežádoucích kil a své tělo dostat pod kontrolu.

„Ženy mezi třiceti až padesáti lety svého života ztratí v průměru 15 kilogramů svalové hmoty, která je nahrazena tukem. Tím se zpomalí metabolismus, tělo ochabuje a buduje si velké zásoby tuku.  Může za to sedavý způsob života, špatná strava, zanesení těla a absence pravidelného posilování a pohybu,“ píše se v nejnovější studii vědců z Boston Medical Center.

A jak tedy hubnout po čtyřicítce?
1. Nejprve si v sobě ukliďte
Pokud se chceme zbavit nežádoucích tukových vrstev, musíme tělu nejprve pomoct se zlepšením imunity a vitality. Po čtyřicítce začíná střevní stěna propouštět toxiny vznikající kvašením a hnitím do krevního oběhu. Proto má mnoho lidí v tomto věku energeticky vysílena játra na polovinu své funkce.  Zdraví střev je přitom úzce propojené s funkcí jater. „Doporučuji proto podstoupit obou těchto orgánů, omezit nebo nejlépe vyloučit bílé pečivo, sladkosti, uzeniny, šunky, kravské mléčné výrobky, sladké nápoje a využívat síly zeleninových a ovocných šťáv - ideálně kombinace šťávy z jablka a červené řepy. Pokud do svého jídelníčku přidáte semínka, jste na nejlepší cestě začít hubnout,“ říká výživový specialista Martin Škába.

2. Bez bílkovin nezhubnete
Z čerstvých výzkumů Purdue University vyplývá, že ženy starší čtyřiceti let konzumující více bílkovin, mají rychlejší metabolismus a jsou štíhlejší. „Při hubnutí je potřeba dodat tělu 1,3 až 1,5 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. A nebojte se, nemusíte jíst jen maso! Bílkoviny najdete v rybách, vaječném bílku, v tofu, tempehu, červené čočce, cizrně nebo hrachu. Z mas je ideální krůta a králík. Abyste hubli, měly by být bílkoviny obsaženy alespoň ve třech jídlech denně, ryby a maso stačí do jídelníčku začlenit maximálně jednou denně,“ doporučuje Martin Škába. Ke každému jídlu si dopřejte zeleninu a myslete i na přílohy, které mohou být zdravé (např. celozrnný kuskus, bulgur, jáhly, quiona, červená čočka, pohanka...).

3. Naordinujte si zdravé tuky
Průměrná čtyřicátnice nekonzumuje téměř žádné zdravé tuky, které umí zásadně ovlivnit nabírání tukové tkáně. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny najdete v rybách (známé jako „rybí tuk“) a v rostlinných olejích (lněný, makadamový). Taková ryba se salátem se zálivkou z makadamového oleje je navíc tím ideálním obědem či večeří...

4. Naučte se číst etikety potravin
Naučit se poznat zdravé potraviny, je v tomto věku zásadní, a taky je nejvyšší čas. „ Na etiketách potravin se vždy nejprve zaměřte na slovo „složení“. Seznam položek je sestupný, té první je tam nejvíce a pak se to snižuje. Určitě nekupujte potraviny, kde je na prvních místech uváděn „cukr“, „glukózo- fruktózový sirup“, „invertní sirup“ nebo „třtinový cukr“.  Všechny tyto složky se rychle ukládají do těla formou tuku. Dále se u potravin zaměřte na slovo „celozrnný“. Pokud je na etiketě uvedena pouze pšeničná, či žitná mouka, ale bez slova „celozrnná“, pak tento výrobek není vhodný,“ vysvětluje Martin Škába (návod, jak číst etikety najdete na http://skaba.cz/co-mam-sledovat-na-etiketach-potravin/).

5. Začněte cvičit, ale správně!
Pro spalování tuku je nejefektivnější kombinace aerobního pohybu (sem patří běh, chůze nebo třeba spinning) s anaerobním (posilování s činkami, na strojích nebo s vlastní vahou. Nejlepších výsledků dosáhnete při aerobním cvičení 3 až 4 x týdně po 75 až 90 minutách a při 20 minutách posilování 2 x týdně. Stejně důležité jako správné cvičení je však i strava po něm. „Většina žen dělá velkou chybu, když pak už nic nejí a usínají hladové.  Do patnácti minut po cvičení si dejte kousek jablka, banánu či hroznový cukr, do půl hodiny pak proteinový nápoj spolu s nápojem ze zeleného ječmene, případně lehce stravitelné bílkoviny formou ryby, krůtího masa, tofu nebo vaječného steak. Chcete-li pro sebe udělat maximum, nezapomeňte na zeleninu a lžičku lněného nebo makadamového oleje,“ radí Martin Škába.

6. Spánek nad zlato
Odborníci z Brigham Young University ve studii uveřejněné v časopise American Journal of Health Promotion  uvádějí, že ženy, které mají pravidelný spánek jsou štíhlejší a spalují tuky o  33 % více než ty, které toto nedodržují.  Studie navíc prokázala, že ženy, které chodily spát od deseti do půl jedenácté večer, a jejichž tělo tak odpočívalo 8 až 8,5 hodiny, měly nižší procento tuku. Tento „usínací rytmus“ snižuje produkci hormonu ghrelinu, který povzbuzuje chuť k jídlu a zvyšuje produkci leptinu jež signalizuje pocit nasycení a předchází přejídání.

 7. Hubnutí si přivolejte
Zapomeňte na věty typu „Nikdy nezhubnu“, „Jsem stále tlustší“,  „Jen se podívám na jídlo a hned přiberu dvě kila“... „Myšlenka, ještě k tomu vyřčená, je velice silná. Pokud naše podvědomí živíme podobnými větami, stanou se realitou. „Tohle všechno se ukládá do vašeho podvědomí. Místo negativních věcí, tam uložte ty pozitivní a každý den si několikrát řekněte tyto čtyři body: 1. Zrychluje se mi metabolismus. 2. Každý den jsem štíhlejší. 3. Jsem zdravá a vitální. 4. Mám se ráda,“ doporučuje výživový specialista Martin Škába z portálu www.skaba.cz.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (45)

 • Obrázek uživatele Slávka
  Slávka (anonym)

  Hlavně se hýbejte,neležte,neseďte a nežerte,pak to půjde.A ty rady,ať si strčí specialista někam.

  Srp 13, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Hlavně se...Aha, takže každý, kdo není štíhlý, se přejídá a nehýbe se, že jo...

  Zář 20, 2014
 • Obrázek uživatele souhlas
  souhlas (anonym)

  Bohužel skoro to tak je....Ano ano, je to prava.

  Zář 20, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Bohužel skoro to tak je....To je pravda... Ale znám hodně tlouštíků, kteří se rozhodně nepřejídají a naopak hodně vyzáblých, trestuhodně líných žroutů, kteří tu tajli mají zadarmo. Proto bych se vyhýbal jakémukoliv zevšeobecňování...

  Zář 20, 2014
 • Obrázek uživatele Ámosák
  Ámosák (anonym)

  Ano ano, je to prava.Když už tu někdo rozdává rádoby geniální rady, neškodilo by opravit po sobě chyby...

  Zář 20, 2014
 • Obrázek uživatele Joudoslav
  Joudoslav (anonym)

  Bohužel skoro to tak je....Aha, takže každej vyhublej puberťák je hubenej proto, že nežere, co?

  Zář 20, 2014
 • Obrázek uživatele STOBka
  STOBka (anonym)

  Aha, takže každej vyhublej......:o)))

  Zář 20, 2014
 • Obrázek uživatele Olin
  Olin (anonym)

  Zajímalo by mě jak zhubnul pan Hromada,měl nadváhu a nyní je jak lunt.Je v tm nějaký trik.Například jsem slyšel luštěniny s masem a furt dokola.Neštěstí jsou zřejmě vlně dstupné potraviny,které mají právě chuťově příjemné látky jako tuky a cukry jinak je to prázdná potravina a tělo to nezasití. Chyba je taky si myslet,že když budu jíst to co jí dnes hubený,že zhubnu,to je blbost,ten člověk má blbé stravovací návyky a žije tak tak jen kvůli tomu,že je hubený,dát mu na záda ten bágl,tak táno ani nedojde na WC,jeh organismus funguje tak tak,naopak když tlustý zhubne je to lokomotiva bez vagónů.

  Pro 22, 2014
 • Obrázek uživatele Lolo5
  Lolo5 (anonym)

  Zajímalo by mě jak zhubnul...Nemá spíš nějakou nemoc?

  Pro 22, 2014
 • Obrázek uživatele Derby
  Derby (anonym)

  Nemá spíš nějakou nemoc?Nebo jede v drogách...:)))

  Pro 22, 2014
 • Obrázek uživatele Mija
  Mija (anonym)

  Nemá někdo zkušenost s doplnkem stravy Slimax femme, který je údajně fakt pro ženy 40+ a měl by ppomoct s lepším spalováním a hubnutím při cvičení a dietění?

  Led 15, 2015
 • Obrázek uživatele Silva
  Silva (anonym)

  Po čtyřicítce se hubne dost z těžka. Vím o čem mluvím.. je mi 47 let. Zhubnout potřebuju hlavně ze zdravotních důvodů, kvůli cukrovce. Pomáhám si slimaxem femi, který je určený právě pro starší ženy. Vidím na sobě změny a dokonce si všimil i děti. :)

  Bře 18, 2015
 • Obrázek uživatele NO?
  NO? (anonym)

  A proč nehneš prdelej? K...Proč nehne prdelej? Protože je to v tomhle věku už na hovno, ty chytráku!

  Kvě 17, 2015
 • Obrázek uživatele Super rozhovor
  Super rozhovor (anonym)

  http://rungo.idnes.cz/zahodte-diety-pohyb-je-dulezitejsi-rika-obezitolog-martin-matoulek-113-/behani.aspx?c=A150930_132938_behani_mao

  Říj 21, 2015
 • Obrázek uživatele katerina
  katerina (anonym)

  Zkus tablety s piperinou, jsou moc účinné pro každého protože to bylinné výtažky, jsou bezpečné a fungují docela dobře

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Zkus tablety s piperinou,...fungují, sice ne na hubnutí, ale chytneš sklerózu, nebudeš vědět ani jak se jmenuješ, ani kolik máš kilo. Viď, Kateřino?

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele Drrrr
  Drrrr (anonym)

  Po čtyřicítce se hubne...Ve 47 letech není hubnutí problém, pokud zmenšíš porce, nejíš snacky a sádlo, cukr. Na piperiny se vykašli, radši si dej za cíl narvat se do menších džín....

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele katerina
  katerina (anonym)

  vím jak se jmenuju a kolik kilo vážím a sklerózy nemám. nevím o co jde

  Lis 18, 2015
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  vím jak se jmenuju a kolik...tak Piperinou to nebude, Asi bezděky snižuješ příjem a tušíš, že bez toho žádná pipka fungovat nemůže

  Lis 18, 2015
 • Obrázek uživatele katerina
  katerina (anonym)

  hubnutí s piperinou je prostě jednodušší, samozřejmě jsou přirozeně štihlé holky, silnější a také které chtí zhubnout a to nejde a hledají nějakých účínných způsobů.

  Lis 24, 2015
 • Obrázek uživatele Vevé
  Vevé (anonym)

  Co je Piperina? Nějakej vitriól?

  Pro 13, 2015
 • Obrázek uživatele lini
  lini (anonym)

  Co je Piperina? Nějakej...piperina je vysoce koncentrovaný výtažek s černého pepře, který potlačuje chut a pomaha hubnout.

  Led 24, 2016
 • Obrázek uživatele pipča
  pipča (anonym)

  piperina je vysoce...je polskej šunt!

  Led 24, 2016
 • Obrázek uživatele Galina Klicková
  Galina Klicková (anonym)

  Jsem matkou tří dětí a denně po nich dojídám, proto jsem strašně přibrala a až mi moje tělo samotné začlo vadit.Sama jsem se obrátila na jednu z poboček svet-zdravi.cz a chodím na konzultace k odborníkovi, který mi sestaví jídelníček, sdělí, kde je můj kámen úrazu, opravdu se mi snaží poradit.Hlavně nesnaží se u klienta jen nejprve snížit vodu v těle, aby klientům ukázali, jak co nejrychleji zhodí kila. Mají spoustu poraden po ČR. Moje konzultanka je úplně super.Nejprve mi provedli základní diagnostiku na přístroji Tanita a změřili tlak.

  Pro 25, 2016
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  Jsem matkou tří dětí a...to jsi tak blbá, že když víš, proč jsi ztloustla, neumíš s tím dojídáním a přejídáním přestat. Jo, dobrá ryba na tyhle kšefty

  Pro 25, 2016
 • Obrázek uživatele :-))
  :-)) (anonym)

  to jsi tak blbá, že když...Přesně totéž si myslím i já. To je ale neskutečné, jak lidi jsou tupí.

  Pro 25, 2016
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Přesně totéž si myslím i...Hlavně dealerce nevěřím ani slovo. Matka tří dětí si obvykle nemůže dovolit hlavně finančně tyto sluzby. Byla jsem tam jednou,údajně na konzultaci zdarma,ale ukázalo se,že to zase tak zdarma nebylo,a vypracovali mi "skvělý " plán na tři měsíce za 6500kč. A to jsem neměla nadváhu. Jen jsem chtěla stravu přizpůsobit svému typu. Za ty prachy mě přešla chuť

  Pro 26, 2016
 • Obrázek uživatele Renata Z
  Renata Z (anonym)

  vždy jsem zhubla strašně rychle a pak se dostavil jojo efekt. Nárazové hubnutí není ani zdravé.Pak jsem nakonec ještě přibrala víc. Obrátila jsem se na jednu z poboček svet-zdravi.cz a tam mi sestavili jídelníček. Cílem bylo hubnout pomalu, ale účinně. A taky jsem pomalu zhubla a už kila zpět nenabrala. Poradkyně mi sestavila jídelníček, nikdy jsem nehladověla a jídlo si i užívala.

  Led 07, 2017
 • Obrázek uživatele podobnost čistě náááhodnááá :))
  podobnost čistě... (anonym)

  Jsem matkou tří dětí a..."7.1.2017 15:04 - Karolína J. No já patřím rovněž mezi ty nešťastnice, co si musí přiznat soudně svou nadváhu. Tak jsem jednoho dne úplnou náhodou objevila odkaz na internetu na Svět zdraví. Přečetla jsem si reference a zalíbily se mi. Zjistila jsem, že máme v místě mého bydliště pobočku. Dostala jsem se do rukou výživové specialistky a byla jsem velmi mile překvapená. S její pomocí jsme sestavily jídelníček, který mi měl pomoci vyřešit můj stav.Skoro po půl roce mám o 7 kilo méně, není to sice moc, ale oni fungují jinak, nesnaží se u klienta jen nejprve snížit vodu v těle, aby klientům ukázali, jak co nejrychleji zhodí kila." Včetně hrubých chyb. Takže svět zdraví je podvod, ale to snad už lidi ví.

  Led 07, 2017
 • Obrázek uživatele Dana Čechová
  Dana Čechová (anonym)

  S nadváhou bojuji celý život. Orátila jsem se na jednu nutriční poradkyni ze Svět-zdravi.cz. Moc jí tímto děkuji, že mě navedla správným směrem. A já pochopila, že hubnout neznamená nejíst, ale naučit se správným stravovacím návykům a hlavně pravidelnosti v jídle. Nikdo mi nevěřil, že jím 5 – 6 jídel denně a váha jde dolů. Po 15 měsících mám o 20 kg méně a doufám, že to bude i nadále pokračovat. Po zdravotní stránce se mi vylepšily hodnoty kyseliny močové a hodnoty cholesterolu.

  Feb 14, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  S nadváhou bojuji celý...No to jsou tedy "novinky", vždyť o tom už před lety byl pořad Jste to co jíte, dost dlouho existuje po republice kurz STOB obezitě, mj, jiných knih dr. Málková, která sama hodně zhubla to tom stejném principu píše, to jste se opravdu dozvěděla až teď, je vám 12?

  Feb 14, 2017
 • Obrázek uživatele fuj...
  fuj... (anonym)

  No to jsou tedy...Vždyť to je jen reklama na ten předraženej svět rádoby zdraví. Zaměstnávají samé amatéry a z vás jen tahaj prachy. Ta samá čúza píše v tu samou dobu na diskusi vedle. Akorát se přejmenovala :))

  Feb 14, 2017
 • Obrázek uživatele Mína
  Mína (anonym)

  S nadváhou bojuji celý...Jste opravdu legrační? Vy nevíte, jak jíst, abyste zhubla. A jinak, pokud po zhubnutí budete jíst zase jako prase tak yo yo efekt i od toho vašeho Světa

  Feb 14, 2017
 • Obrázek uživatele Heluš
  Heluš (anonym)

  Jak zhubnout po čtyřicítce?Já vyzkoušela návštěvu jedné pobočky Svět zdraví, je jich po celé ČR spoustu. Jak to fuguje? Na základě diagnostiky a konzultace se specialistou získáte konkrétní rady a doporučení pro zlepšení vaší tělesné kondice a snížení váhy.Součástí může být i podrobné biochemické vyšetření krve (cholesterol, cukr, homocystein, ASLO, atd.) Toto vyšetření umožní jejich specialistům lépe nastavit váš plán pro zdravé hubnutí a získání kondice. Často vás právě oni upozorní na rizika, o kterých jste možná nevěděli.

  Bře 08, 2017
 • Obrázek uživatele jasně
  jasně (anonym)

  Jak zhubnout po...Tady už každý ví, že SZ se raději obloukem vyhnout.

  Bře 08, 2017
 • Obrázek uživatele H
  H (anonym)

  Jak zhubnout po...Uvedené vyšetření krve každému ochotně udělá praktický lékař a zadarmo. Jen naprostá tupá osoba potřebuje někoho, kdo jí řekne co nejíst. Informací i různých rad je na internetu mnoho let opravdu hodně. Jediné co je problém je vůle a výdrž. nastartovat jiné stravování a navždy. V tom nikdo nepomůže, jen dotyčný sám sobě. Svět zdraví, nebo jiní poradci se živí tupostí lidí. Heluš, si bud úplně hloupá a nebo máš tolik prachů, že je musíš nacpat do porad...A to nikomu nepomůže trvale. Si to užijte, pitomečci:-))

  Bře 08, 2017
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  To je asi Heluš z Ordinace v Růžové zahradě :-D

  Bře 09, 2017
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Jelikoz hlavna snaha o hubnuti je snaha zhubnout brisko, sepsala jsem uzitecne tipy a VIDEA na svuj blog -- nechte si poradit a do mesice je bricho minimalne z poloviny pryc -- https://www.slimming.cz/hubnuti-bricha/

  Pro 07, 2017
 • Obrázek uživatele Zaregistruj
  Zaregistruj (anonym)

  se na úřadě práce a je to.

  Pro 07, 2017
 • Obrázek uživatele Číman
  Číman (anonym)

  Udělej výzkum za který dostaneš Nobelovu cenu a nejez než to nevymyslíš,tím jak se zapotíš tak vyloučíš 8,4kg CO2 A 1,6KG VODY a zbytek spotřebuješ na energii a tím rozložíš 10kg tuku.

  Zář 20, 2018
 • Obrázek uživatele DR.Grunnstein
  DR.Grunnstein (anonym)

  Je to jednoduché: "Méně žrát, víc cvičit, prasata!"

  Zář 20, 2018
 • Obrázek uživatele Emil
  Emil (anonym)

  Důrazně varuju od všech toxikomanských redukčních metod.Jako začít hulit místo jídla, hulit ještě víc místo jídla, začít vynechávat jídla a místo toho pít alkohol, pít alkohol ještě více a méně jíst, vynechávat jídla a místo toho pít alkohol a hulit....

  Zář 20, 2018
 • Obrázek uživatele acai
  acai (anonym)

  Prášky na hubnutí - http://acaiberry900.lv Nevěřila jsem, že se mi povede zhubnout. Zkoušela jsem doslova všechno – bezcukrovou dietu, bezlepkovou dietu, Dukanovu dietu, hladovky – někdy se mi povedlo zhubnout 3-4 kilogramy, ale rychle jsem se vrátila na původní váhu. Nechtěla jsem takový výsledek....Můj metabolismus byl stále horší, a já ztrácela naději, že se nakonec povede... K dalším tabletám podporujících hubnutí jsem byla skeptická. Ale přemluvila mně sestra, díky Acai Berry se mi povedlo zhubnout.

  Zář 25, 2019
 • Obrázek uživatele Vanda
  Vanda (anonym)

  Mamce se podařil zhubnout. Ale je pravda, že to šlo pomalu a dost se snažila. Navíc si kupovala glukomannan https://www.perlazdravi.cz/vito-life-glukomannan/

  Říj 28, 2019
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  O něm jsem četla, že dopomáhá při hubnutí.

  Lis 25, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama