5 tipů, jak nepřibrat na all inclusive dovolené

Výživový specialista Martin Škába radí, jak si dovolenou užít se vším všudy a přitom nepřibrat.

U formy stravování all inclusive se nejčastěji setkáte se švédskými stoly. Jejich velkou výhodou je, že si můžete vybírat to, na co máte chuť, ale i to co vám udělá dobře. „Pozor ale: To, jak jídlo kombinujete, podstatně ovlivní, zda se vám bude ukládat do podkožního tuku nebo ne,“ varuje Martin Škába.

1. Sladkosti vždy s ovocem
Na snídani se snažte vyvarovat přemíry sladkých pokrmů ve formě buchtiček, dortů či nejrůznějších zákusků. „Nikdo se nechce na dovolené chovat jako asketa, hřešit je třeba, ale musíme vědět jak. Vždy, když si dopřejete nějakou tu sladkost, dejte si k ní zároveň jednu porci ovoce. To obsahuje nestravitelnou vlákninu, která pomáhá čistit střeva a snižuje tzv. glykemický index, neboli rychlost vstřebávání cukrů ze stravy,“ vysvětluje Martin Škába. Ovoce díky obsahu vitamínů, minerálů, enzymů a fotoživin pomůže zpracování sladkostí, aniž by se tělo příliš zatížilo. Bez něj se naopak rychle uloží do podkožního tuku.

2. Zelenina k hlavnímu jídlu
U obědu i večeře platí jednoduché pravidlo: Nenechte se zlákat neustálému přidávání si, naberte si vše na talíř najednou ve vaší přirozené domácí porci. Talíř si přitom rozdělte na tři pomyslné části: bílkoviny (maso, ryby, vejce nebo sýry), zelenina (ta by měla zaplnit minimálně půlku talíře) a příloha (cca 1/4 talíře). „Vyvarujte se smažených pokrmů, z příloh upřednostněte rýži, luštěniny, těstoviny nebo vařené brambory. Zeleninu si ochuťte oleji, kterých jistě všude bude nepřeberné množství k otestování. Vyzkoušejte nejen extra panenský olivový, ale taky třeba mandlový nebo lněný,“ doporučuje Martin Škába.

3. Cola není na žízeň a jídlo se nezapíjí
Pitný režim se zejména v létě na sluníčku musí dodržovat. Slazené nápoje vám však dobře neudělají, dejte si raději neperlivou vodu. „Tu pijte i během jídla, musíte-li - ačkoliv jídlo je lepší nezapíjet vůbec, abyste nenarušovali proces trávení. Naprostým nepřítelem jsou pak rozhodně colové nápoje plné cukrů i éček, které se ukládají do podkožního a útrobníko tuku, a tak po nich budete rychle tloustnout.

4. Večer se vyhněte „tvrdému“ a sacharidům
Víno, pivo, míchané drinky - kdo by si jimi dovolenou nezpříjemnil? „Stejně jako u colových nápojů je tomu i s konzumací tzv. tvrdého alkoholu. Raději si dejte víno či pivo,“ radí Martin Škába. Dávno známou pravdou je také, to, že alkohol zvyšuje chuť na jídlo. Večer zapomeňte na sladkosti a sacharidy například v pizze nebo těstovinách a raději si dejte samotný sýr nebo carpaccio z dobré ryby. A opět nezapomeňte na zeleninu.

5. Nepřejídejte se ale ani neomezujte
Pravidelnost stravy je základem všeho. I na dovolené. Nejezte proto ani tady jen 3 x denně, ale dopřávejte si svačiny. Váš metabolismus tak bude pořád pracovat a energii z jídla lépe spálí.

www.skaba.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (26)

 • Obrázek uživatele Petr H
  Petr H (anonym)

  Zkrátka nedělat na té dovolené nenažrance a hlavně tam tudíž nedělat ostudu. Většina lidí , kteří si připlatí pár stovek za "All inclsive" si totiž myslí, že se musí tím pádem nažrat alespoň za několik tisíc a vypít tam ten nejdražší alkohol, o který jinak celý rok ani okem nezavadí. Když to vidím, jak se lidé chovají u těch švédských stolů, tak je mi z nich smutno.

  Zář 15, 2015
 • Obrázek uživatele Kuba
  Kuba (anonym)

  Petr H: zaplatili si za to, mají tu možnost, proč toho nevyužít? Nechápu tě. Chtějí si dát, ať si dají. Byl jsem v Egyptě, měli jsme all inclusive a taky jsme snědli všechno možné. Prostě bylo tam víc jídel a hodně toho mi chutnalo, tak jsem si dával od každého něco. Mila: chce to nějaký pohyb, na dovolené se můžete procházet, plavat a někde jsou k dispozici i posilovny, různá hřiště, kurty, kde se dá hrát fotbal, squash, tenis a podobně, tak je to třeba využít. Jo jenom žrát a pak si lehnout na lehátko, to člověk přibere, ale když si dá pořádnej oběd, pak si dá procházku, plavání v moři a večer si zahraje tenis nebo zajde do fitka, tak to bude dobré.

  Zář 15, 2015
 • Obrázek uživatele Kikina
  Kikina (anonym)

  Ja vzdycky priberu 4 klia.

  Zář 15, 2015
 • Obrázek uživatele alien
  alien (anonym)

  Jak nepřibrat..... a jak...Třeba si říct, že nejsi prase, co nutně úplně všechno spase ;)

  Zář 16, 2015
 • Obrázek uživatele malvi
  malvi (anonym)

  Znáte nějaké leky které potlačují chut? Jedu za dva týdny na all exclusive dovolenou a boim se že přiberu hodně kilogramů. Nechci odpovědí aby nezřat...

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  Třeba si říct, že nejsi...Přesnětak. Vrátila jsem se v těchto dnech z dovolené a ve skvělé kondici. Hodně jsem plavala, spala a bohatě snídala. Odpoledne pivo, nějaký drink nebo čerstvý džus. Večer jsem nejedla.

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele ach jóó
  ach jóó (anonym)

  Přesnětak. Vrátila jsem se...A pak sis dala Pipču a vše bylo ok, že? Blbko....

  Lis 11, 2015
 • Obrázek uživatele barbra
  barbra (anonym)

  Znáte nějaké leky které...snažit se nežrat nebo dát si něco aby potlačovat nadměrnou chut;)

  Lis 24, 2015
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  A pak sis dala Pipču a vše...Já a drahaá šálidla na hubnutí? To ani omylem. Ale je pravda, že patřím k tipům, které si celý život hlídají příjem a výdej. A když zhřeším, tak to rychle napravuju dietařením :)

  Lis 24, 2015
 • Obrázek uživatele Česká povaha
  Česká povaha (anonym)

  Petr H: zaplatili si za to,...Ono je otázka, za co si zaplatili a kolik. Spíše to chápu tak, že příspěvek, na který reagujete vystihuje onu českou nenažranost, kdy si připlatí někdo nějakých tisíc korun a má představu, že musí tím pádem prožrat alespoň za deset tisíc. Takovýchto ostudářů jsou bohužel i dnes plné dovolené.

  Pro 02, 2015
 • Obrázek uživatele katka
  katka (anonym)

  prosím ted o tipy jak zhubnout po all inclusive dovolené ;-)

  Srp 21, 2016
 • Obrázek uživatele dobrá rada
  dobrá rada (anonym)

  prosím ted o tipy jak...Po 17 hodině nejez. Nebo jen trochu mrkve, celeru. Ty reklamy na polské šunty jsou na dvě věci.

  Srp 21, 2016
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  mrkev a celer? nejsem...nejen že budeš tlustá, ale brzy i nemocná, když odmítáš zeleninu.

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Jak nepřibrat? Prostě nechovat se tam jako nenažrané zvíře a trochu se krotit. To, že mám All inclusive ještě neznamená, že se tam musím strhnout a sežrat vše, co tam vidím. Zkrátka typický obrázek nenažrané české povahy. Jak se tady píše, připlatí si někdo pár korun a to je pro něj signál, že musí vyžrat stůl do posledního drobečku a ještě nadávat, že nikdo nepřináší nic dalšího. Veděl jsem na několika dovolených, jak se tam lidé chovají u švédských stolů a to mi vzalo náladu na cestování s takovými nenažranci.

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele kar
  kar (anonym)

  Jak nepřibrat? Prostě...děkuji za doporučení, bohužel zase jsem se nažrala v Řecku a ted se trápím jak rychle shodit pár kilo...

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele to Marek
  to Marek (anonym)

  Jak nepřibrat? Prostě...To je jen půda pro reklamu na jeden polský podvod. Buď v pohodě.

  Srp 28, 2016
 • Obrázek uživatele rychlé hubnutí
  rychlé hubnutí (anonym)

  děkuji za doporučení,...http://bit.do/jakrychlezhubnout

  Srp 30, 2016
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Jak nepřibrat? Prostě..."Zkrátka typický obrázek nenažrané české povahy" Pokud si tohle opravdu myslíš, tak to jsi asi moc světa nepoznal.

  Srp 30, 2016
 • Obrázek uživatele ha
  ha (anonym)

  ...ha, ha, ha, ha, ha, ha.... pro Toma: Portugalsko 1x Kanáry 4x, Rujana 3x, Egytpt -ani sám nevím, Tunisko 2x, Černá Hora 2x, Francie 2x, Kréta 8x, Rodos asi 10x, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Španělsko, už si ani nepamatuji.....a všude stejné....Češi jsou při stolování odporní. Ale netuším, jak se chovají v ju es ei, tak třeba se tam chovají normálně.

  Srp 30, 2016
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  ha, ha, ha, ha, ha,...Já jsem zažil i jiné národnosti se takhle chovat, dokonce i tu německou. Takže mám na to svůj názor.

  Srp 30, 2016
 • Obrázek uživatele Bara
  Bara (anonym)

  jak rychle zhubnout po takové dovolené???

  Zář 04, 2016
 • Obrázek uživatele Baro,
  Baro, (anonym)

  jak rychle zhubnout po...http://bit.do/jakrychlezhubnout

  Zář 04, 2016
 • Obrázek uživatele ach jo...
  ach jo... (anonym)

  Kdyby nebyla neděle a středa, byli bychom ochuzení o ten polský podvod.....

  Zář 04, 2016
 • Obrázek uživatele bara
  bara (anonym)

  jak rychle zhubnout po...omez tučné jídlo, alkohol a sladkosti a ztratiš několik kilo

  Zář 08, 2016
 • Obrázek uživatele martha
  martha (anonym)

  omez tučné jídlo, alkohol...snadné říct omez, nesnadné to dodělat...

  Zář 08, 2016
 • Obrázek uživatele delusion
  delusion (anonym)

  snadné říct omez,...Proč? Je na těch věcech něco tak nepostradatelného, že bez nich nedokážeš žít? A jestli odpověď bude znít ano, tak se sama sebe opět zeptej proč. Třeba ti to něco napoví a následně pomůže.

  Zář 14, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama