5 rad pro boj s nadváhou

Server BBC vybral pět způsobů, jak jednoduše snížit váhu a zlepšit si tak zdraví.

Za prvé: Naučit se vařit. Když totiž člověk vaří, uvědomuje si, jaké potraviny a přísady do jídla dává. A neumí-li někdo vařit, je důležité věnovat aspoň pozornost tomu, co kupuje. A číst etikety na zboží, třeba kolik je ve výrobcích cukru. Například Kostarika a Mexiko patří k největším konzumentům cukru na světě, spolu s USA, Nizozemskem a Novým Zélandem.

Za druhé: Používat menší talíře. Gastronomie se stala módou, stejně jako způsob stolování. Šéfkuchaři mají v oblibě své kulinářské výtvory servírovat na velkých talířích, které se tak staly módou i v domácnostech. Na rozdíl od luxusních restaurací si ale lidé doma na ně naloží mnohem větší porce. Podle studie americké Cornellovy univerzity může člověk při používání talíře o velikosti 25 centimetrů snížit za rok svou váhu až o osm kilo.

Za třetí: Alespoň minimálně a pravidelně cvičit. Už i dvacetiminutové cvičení každý den se může projevit na snížení váhy. A není třeba chodit do posiloven či platit za všelijaké kurzy, i pravidelná delší rychlejší chůze může přinést výsledek. A když někdo nemůže cvičit, měl by být aspoň na nohou. Pokud člověk jen sedí v práci, v autě a u televize, metabolismus funguje jen na minimální úrovni. Pro lidské bytosti je přirozeností být na nohou a v pohybu.

Za čtvrté: Vyhledat pomoc. Pro obézního člověka bývá těžké najít dostatečnou motivaci pro hubnutí. Proto je dobré nehubnout sám, ale obklopit se pozitivními lidmi, kteří pomůžou. Pro začátek jsou vhodná dietologická střediska či kurzy cvičení. Možností je také hledat pomoc na internetu. Fóra na sociálních sítích jsou dobrým místem, kde můžeme sdílet své obavy či rady s jinými lidmi.

Za páté: Nejíst “za dva“ během těhotenství. To, že by těhotná žena měla jíst za dva, je mýtus. Vývoj plodu závisí na zdraví ženy a nadměrnou konzumací může nastávající matka dítěti způsobit “obezitu druhého typu“. Větší množství je vhodné pouze v případě ovoce, zeleniny či potravin s obsahem vlákniny. Po porodu by ženy neměly podlehnout nátlaku na rychlé hubnutí, protože ne vždy je to reálné. Je lepší se do formy dostávat postupně.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele linni
  linni (anonym)

  jsou to rady jak nepřibrat, ale jak zhubnout když se nemá čas, peníze a 20 kilo nadváhy?

  Led 24, 2016
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  jsou to rady jak nepřibrat,...ne pipčo, nejsou.

  Led 24, 2016
 • Obrázek uživatele Ingrid
  Ingrid (anonym)

  Moje kamarádka taky byla nucena snížit svojí hmotnost 95 kg. Bohužel začala mít velké problémy s žaludkem. Po třech měsících zdravější a častější stravy zhubla skoro 15 kg, přidala procházky a rotoped doma. Dokonce mi říkala že na doporučení výživové poradkyně měla reduxil, ale teď si nejsem jistá, jestli to byl tento produkt. V tuto chvílí má 75 kg a hlavně ulevila žaludku.

  Kvě 22, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama