Žena s náruživou chutí k jídlu

28.5.2002 00:00
Hubnutí

Před několika lety jsem léčila jednu pacientku se značnou nadváhou, skvělou, ale psychicky těžce narušenou ženu, která byla tak tlustá, že už nedokázala chodit bez pomoci.

Sdělila mi, že nemá valnou chuť k jídlu a í velice málo. Jednou jsem však měla příležitost sledovat ji v nemocnici u oběda. Žasla jsem nad množstvím jídla, které snědla, a nad způsobem, jakým jídlo konzumovala. Jako posedlá do sebe jídlo doslova házela, aniž by si uvědomovala, co jí a v jakém množství. Zdálo se, jako by se během jídla proměnila v jinou bytost, v automat. Z toho jsem poznala typ její vášně. Byla obětí automatismu. Pronásledovala ji nadměrná touha po jídle, její nadváha byla jednoznačně výsledkem lačné žádosti.

Když jsem s ní později hovořila, poznala jsem její vnitřní, nevědomý hlad, který jídlo ukojit nemohlo. Vyzkoušela všechny možné diety, avšak bez úspěchu. Její sny byly zvláštní, ale zajímavé, poukazovaly na významné změny v jejím životě. Interpretace jejích snů ji hluboce znepokojila, a proto analýzu přerušila.

O mnoho let později mě znovu navštívila. Byla to náhle štíhlá, spokojená žena. Když trpěla nadváhou, žila v lesbickém vztahu, což - jak se ukázalo - neodpovídalo jejímu vnitřnímu založení. Zcela nečekaně pak našla velké štěstí v manželství. Nenasytný hlad, který jsem u ní pozorovala, nebyl hlad po jídle, nýbrž po heterosexuální lásce a vnitřním naplnění ženské role. Tuto pravdu předpovídaly sny, které však tehdy ještě nedokázala akceptovat.

Zdroj: Anne Maguirová - Stíny duše , nakladatelství Portál

Související články

Máte nutkavou chuť k jídlu ?

24.4.2002 00:00

Výchova k otylosti

15.4.2002 00:00

Proč nejde trvale zhubnout redukční dietou

22.3.2002 00:00

Instinktivní chuť

20.7.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tenti clanek byl opravdu moc zajimavi,jsem rada,ze jsem nejaky takovy clanek...
Pavlina  |  25.7.2002 00:27

Hi Dear Email:amianyak(at)yahoo(dot)com Peace be unto you,how are you...
Hi Dear  |  24.3.2009 17:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *