Zdraví nebezpečná nízkosacharidová dieta

19.12.2000 00:00
Hubnutí

Tato dieta nebere v úvahu energetickou hodnotu potravin, ale soustřeďuje se pouze na snížení příjmu uhlovodanů (sacharidů). Takže můžete jíst co hrdlo ráčí, pokud silně omezíte, popř. úplně vynecháte ve svém jídelníčku zeleninu, ovoce, obiloviny, brambory a další na sacharidy bohatá jídla. Masa můžete spořádat podle libosti.
Tento způsob stravování vám však ve skutečnosti nikdy nezajistí trvale štíhlou postavu. Naopak se můžete dočkat poškození svého zdraví.

Tento program na hubnutí, který vymyslel v Americe Dr. Atkins, má na světě plno příznivců i odpůrců. I u nás se s ním setkalo plno zájemců o krásnou postavu. Jak má tato metoda fungovat a co jsou její rizika?

Podle Dr. Atkinse, protože prvořadým zdrojem energie jsou cukry (sacharidy), tak pokud žádné cukry nepřijímáme, organismus získává energii z uskladněných tuků. Když se držíme uvedeného postupu, organismus se začíná zbavovat ketonů (chemických látek kyselé povahy, které v těle vznikají při nedokonalém spalování tuků) v množství, které odpovídá ztrátě tělesné hmotnosti.

Tato dieta je bohatá na bílkoviny a tuky. Neobsahuje však téměř žádnou vlákninu. Postrádá množství vitamínů, minerálů a enzymů. Metabolickou přeměnou tuků a bílkovin v těle vzniká plno kyselých sloučenin, které organismus uvádějí do stavu acidózy (překyselení). Z toho vyplývá, že tato dieta se nedá držet dlouhodobě bez nebezpečí vážného poškození zdraví.

Nedostatek vlákniny vede při dodržování této diety ke vzniku zácpy se všemi jejími negativními důsledky na organismus ( nadýmání, bolesti břicha, bolest hlavy, kožní problémy).
Překyselení organismu a nedostatek vitamínů a minerálů může negativně ovlivňovat kůži (rozvoj či zhoršení kožních onemocnění), klouby a kosti (vliv na artrózu, osteoporózu) i další orgány.
V nadbytečně přijímaných tucích obsažený cholesterol přispívá k rozvoji aterosklerózy.

Úbytek hmotnosti způsobuje převážně ztráta vody a při nevyhnutelném přechodu na normální smíšenou stravu se váha opět vyhoupne na původní nebo dokonce vyšší hodnotu.
Žádná nepřirozená dieta se silným omezením některé ze základních živin nemá z dlouhodobého hlediska pozitivní účinek na trvalé dosažení ideální váhy a zdraví.
Pouze pročištění organismu a přechod na zdravou stravu může zajistit stálé výsledky.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Problémy v těhotenství mají i stokilový nandy. To není věc váhy, ale...
Alien  |  10.12.2014 16:43

ficim bez sacharidov uz dost dlho,prijimam ich iba zo zeleniny,naopak sa...
Elina  |  20.1.2015 12:02

Článek je zbytečný, plný polopravd. Nízkosacharidovka funguje. Hubnutí...
Fanda  |  3.3.2016 23:11

Máte zkušenosti s dietou a léčbou některých nemocí? A máte nějaké...
Gabi  |  3.4.2016 12:47

Urcite by se zadna dieta nemela drzet dlouho a v extremnich formach.. I...
Lukino  |  13.2.2018 15:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *